Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Pandemia sprzyja robotom w pracy. Czy technologia wyprze pracę ludzi?

DW 16:55 14 listopada 2020
Pandemia sprzyja robotom w pracy ! pexels.com
Międzynarodowa Federacja Robotyki informuje, że o rekordowe 32 procent wzrosła sprzedaż maszyn i robotów pracujących w usługach, w tym szczególnie w sektorze medycznym i logistycznym.

Zapotrzebowanie na automatyzację w gospodarce coraz bardziej rośnie. Mówiono o tym już od wielu lat, ale kryzys spowodowany pandemią pokazał jak silny to trend.

W latach 2018-2019 globalna wartość sprzedaży robotów w sektorze usług wzrosła o blisko jedną trzecią (32 proc.), osiągając poziom 11,2 mld dolarów, o 32 proc. więcej niż rok wcześniej.

W obecnym roku 2020 r. sprzedaż ma wzrosnąć o kolejne 25 procent.

Za 47 proc. obrotów generowanych przez sprzedaż robotów dla usług odpowiadały maszyny z przeznaczeniem medycznym. Na ten wynik w największym stopniu wpłynęły roboty stosowane przy operacjach, nominalnie najdroższe w tej kategorii, informuje IFR.

Szacuje się, że obroty robotów dla medycyny sięgną w tym roku 6,6 mld dolarów, ale już w 2023 roku blisko dwa razy tyle bo 12,6 mld dolarów.

Około 90 proc. sprzętu tego rodzaju pochodzić będzie od dostawców z Ameryki Północnej i Europy.

ro_670.

Potężniejszego wzrostu analitycy spodziewają się w sektorze logistyki. Zeszłoroczne obroty w sprzedaży robotów o takim zastosowaniu wyniosły 1,9 mld dolarów, ale już za trzy lata tę wartość szacuje się na 7,5 mld dolarów, co oznacza wzrost o blisko 400 proc.

Ponad 700 dostawców zajmuje się dostawcami robotów dla usług, z czego średnio co piąta firma to start-up. Dominująca większość z nich pochodzi z Europy i USA.

Jednym z czynników wzrostu ma być pandemia Covid-19. Dalszy rozwój rynku ma wzmacniać także technologia 5G.

Źródło: Międzynarodowa Federacja Robotyki

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze