Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Ustalenia ws. brexitu. MSZ zapewni pomoc obywatelom Polski

ASy 18:13 30 grudnia 2020
zdjęcie podglądowepixabay
W środę resort spraw zagranicznych zapewnił o tym, że MSZ oraz placówki w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech, Niderlandach, Francji, Belgii, Danii, Szwecji i Norwegii są przygotowane do niesienia pomocy polskim obywatelom po zakończeniu okresu przejściowego brexitu.

Po środowym posiedzeniu zespołu zarządzania kryzysowego MSZ w tej sprawie, resort w przesłanym komunikacie zaznaczył też, że wraz z placówkami zagranicznymi i we współpracy z KPRM prowadzona jest intensywna kampania informacyjna, która ma przygotować Polaków na zmiany w warunkach wjazdu i pobytu w Wielkiej Brytanii.

W kluczowych portach będą natomiast działały mobilne zespoły konsularne, które na miejscu zapewnią pomoc konsularną na wypadek zaistnienia sytuacji kryzysowych. Polskie placówki dyplomatyczne już zamieszczają na swoich stronach internetowych i w mediach społecznościowych materiały informacyjne dotyczące zakończenia okresu przejściowego. 

Dokumenty paszportowe 

Resort spraw zagranicznych podkreślił, że obecnie urzędy konsularne w Wielkiej Brytanii skupiają się na zapewnieniu możliwości uzyskania dokumentów paszportowych, które pozwolą Polakom na otrzymanie statusu osoby osiedlonej. Termin na rejestrację w EU Settlement Scheme upłynie 30 czerwca 2021 r.

Ministerstwo wskazało też, że istotne jest, by wszyscy Polacy zamierzający pozostać w Zjednoczonym Królestwie dokonali tej rejestracji. Obecnie wnioski złożyło już ponad 4 mln obywateli UE, z czego zdecydowana większość, w tym ponad 700 tys. Polaków, taki status już uzyskało.

Wyjazd turystyczny

Resort poinformował również, że wjazd do UK w celach turystycznych, odwiedzenia rodziny i przyjaciół, na krótkoterminowe studia i działania związane z biznesem na okres nieprzekraczający sześciu miesięcy będzie się odbywał bezwizowo. W celach zarobkowych należy jednak ubiegać się o wizę pracowniczą.

Do 30 września 2021 r. obywatele Polski mogą przekraczać granice Zjednoczonego Królestwa na podstawie ważnego polskiego dowodu osobistego. Od 1 października 2021 r. niezbędne będzie okazanie przy wjeździe ważnego paszportu. Osoby posiadające status osoby osiedlonej lub tymczasowy status osoby osiedlonej (settled lub pre-settled status) będą mogły zawsze wjeżdżać na teren UK na podstawie paszportu lub dowodu osobistego. Wjazd na dowód osobisty będzie możliwy co najmniej do 31 grudnia 2025 r.

Źródło: polskieradio24.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze