Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Szef MON: żołnierze od wczoraj pomagają Polakom, którzy utknęli na granicy z Francją

JD 18:22 26 grudnia 2020
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak PAP/Jakub Kaczmarczyk
Każdego dnia w Święta ok. 5 tys. żołnierzy jest zaangażowanych w przeciwdziałanie skutkom COVID-19 w kraju - poinformował w sobotę minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Jak dodał, żołnierze są również zaangażowani w pobieranie próbek polskim kierowcom w Anglii.
Błaszczak od soboty rano informował o działaniach związanych z pomocą Polakom w Anglii.
 
- Żołnierze przeprowadzili wczoraj kilkaset testów na obecność koronawirusa u kierowców ciężarówek. Korek w Dover jest już rozładowany. Teraz żołnierze zostali przerzuceni na autostradę prowadzącą do tunelu pod kanałem (La Manche). Od rana na autostradzie działa 6 zespołów wymazowych - napisał na Twitterze minister.

Później dodał, że kilkudziesięciu żołnierzy WOT i wojsk operacyjnych pobiera próbki na obecność koronawirusa kierowcom ciężarówek na autostradzie M20 w Anglii.

- Żołnierze od wczoraj pomagają Polakom, którzy utknęli na granicy z Francją - podkreślił.

Szef MON poinformował także, że oprócz pomocy polskim kierowcom w Anglii, każdego dnia w Święta ok. 5 tys. żołnierzy jest zaangażowanych w przeciwdziałanie skutkom koronawirusa w kraju. Jak napisał na Twitterze, wojskowi m. in. pomagają w szpitalach, pobierają wymazy i wspierają pracowników sanepidów.

Brytyjski minister transportu Grant Shapps poinformował w piątek wieczorem, że ponad 4 500 ciężarówek przeprawionych zostało do Francji od czasu, gdy w środę otworzyła ona znów swoje granice. Poinformował też, że jak dotychczas przeprowadzono ponad 10 tys. testów, z czego tylko u 24 osób potwierdzono koronawirusa. Największą grupę wśród oczekujących na wyjazd stanowią Polacy.

Zator przy przeprawie przez kanał La Manche to efekt niedzielnej decyzji Francji, która z powodu rozprzestrzeniającej się w Anglii nowej odmiany koronawirusa zamknęła na 48 godzin granicę dla przyjazdów z Wielkiej Brytanii, przy czym nie dotyczyło to tylko ruchu pasażerskiego, ale także transportu towarów. W środę granica została otwarta, ale tylko dla osób z negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa.

W piątek wieczorem grupa polskich żołnierzy, w tym członków Wojsk Obrony Terytorialnej, rozpoczęła przeprowadzenie testów na obecność koronawirusa u kierowców ciężarówek, którzy czekają na wyjazd z Wielkiej Brytanii do Francji.

Do Wielkiej Brytanii przyleciało 20 żołnierzy z 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz kilkunastu żołnierzy z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Polacy wspierają brytyjskich lekarzy oraz żołnierzy w dwóch spośród trzech miejsc, w których wykonywane są testy - w przy wjeździe do portu w Dover oraz na prowadzącej do tego miasta autostradzie M20.

Wcześniej, w nocy z czwartku na piątek w Dover testy u kierowców przeprowadzało 36 lekarzy, diagnostów, pielęgniarek i ratowników medycznych z CSK MSWiA, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, WOPR oraz innych służb. Wykonali oni 1 260 testów.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze