Solidarna Polska poprze wniosek o komisję śledczą ws. Kwaśniewskich

Artykuł
Zbigniew Ziobro
PIOTR DRABIK/CC

Klub Solidarnej Polski będzie głosował w Sejmie za powołaniem komisji śledczej ws. majątku Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich; chcemy jednak, by komisja w pierwszej kolejności zajęła się nieprawidłowościami działań prokuratury w tej sprawie – powiedział prezes SP Zbigniew Ziobro.

„Władza w Polsce będzie całkowicie bezkarna”

Wniosek o powołanie sejmowej komisji śledczej, która miałaby zbadać sprawę majątku Aleksandra i Jolanty Kwaśniewskich przygotowało Prawo i Sprawiedliwość.

We wtorek Sejm na utajnionym posiedzeniu nie zgodził się na uchylenie immunitetu byłemu szefowi CBA Mariuszowi Kamińskiemu (PiS), o co wnioskowała Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga, która chciała mu postawić zarzut przekroczenia uprawnień podczas czynności operacyjnych CBA w czasach, kiedy nim kierował. Kamiński mówił we wtorek, że chodzi o akcję dotyczącą zakupu willi w Kazimierzu Dolnym, w posiadanie której wcześniej – jak podejrzewało Biuro – mieli nielegalnie wejść Kwaśniewscy. Badała to Prokuratura Apelacyjna w Katowicach i umorzyła śledztwo nie dopatrując się przestępstwa.

Według Ziobry prokuratura nie wyjaśniła wszystkich okoliczności związanych podejrzeniem nielegalnego posiadania majątku przez rodzinę Kwaśniewskich i umorzyła śledztwo „co najmniej przedwcześnie”. – Z drugiej strony uruchomiła mechanizm odwetowy w stosunku do funkcjonariuszy, którzy ujawnili prawdopodobne nieprawidłowości z rozliczeniami majątkowymi byłego prezydenta i jego rodziny, próbując postawić przed sądem i szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego, i funkcjonariuszy, którzy bezpośrednio brali udział w tej operacji specjalnej. Prokuratura kolejny raz się kompromituje w takiej sprawie – mówił Ziobro podczas konferencji prasowej w Kielcach.

Polityk podkreślił, że funkcjonariusze różnych polskich służb nie mogą bać się tego, że „ujawniając patologię przestępstwa będą sami trafiać za kratki”. – Jeżeli funkcjonariusze policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, CBA będą obawiali się, że za prowadzone śledztwa – tylko dlatego, że dotyczą wysoko postawionych osób w państwie – mogą sami trafić przed sąd, a potem do więzienia, to możemy być pewni, że władza w Polsce będzie całkowicie bezkarna – uważa Ziobro.

PO wykorzystuje prokuraturę

Ziobro podkreślił też, że prokuratura w Polsce nie może być wykorzystywana „do niszczenia tych ludzi z aparatu państwa, którzy stoją na straży praworządności”. – Jeżeli prokuratura będzie narzędziem w rękach polityków do tego, aby eliminować z wymiaru sprawiedliwości, czy organów ścigania ludzi uczciwych, to oznacza, że będziemy państwem kojarzącym się z „bananowymi republikami”. Taką prokuraturę trzeba zmienić – dodał.

W opinii Ziobry sejmowa komisja śledcza, będzie „dobrym narzędziem” do wyjaśnienia podejrzeń wobec prokuratury. Zdaniem byłego ministra sprawiedliwości „trudno uwierzyć”, by działania prokuratury w tej sprawie były wyłącznie inicjatywą prokuratorów. – Ktoś prawdopodobnie tę akcję inspirował, mówię to i z osobistego doświadczenia, bo jestem tym byłym prokuratorem generalnym, który doświadczył 63 śledztw związanych ze zbadaniem mojej roli w sprawach dotyczących wyjaśniania korupcji wpływowych ludzi w państwie – powiedział szef SP.

Jak wyjaśnił, nie był wzywany na te śledztwa, dlatego, że sam byłem podejrzany o jakiekolwiek działania korupcyjne kryminalne czy aferalne. – Tylko po to, by tłumaczyć się z tego, że zbyt ofensywnie prowadziłem nadzór nad śledztwami dotykającymi interesów bardzo wpływowych ludzi w Polsce. To jest patologia – ocenił Ziobro.

Na własnej skórze przekonałem się, że prokuratura w okresie rządów PO jest wykorzystywana jako bicz na przyzwoitych ludzi, funkcjonariuszy państwa, którzy mieli odwagę prowadzić i nadzorować śledztwa korupcyjne związane z bardzo wpływowymi, nietykalnymi ludźmi, działającymi w ostatnich latach w naszym kraju – podkreślił Ziobro.

Polityk wyraził przekonanie, że identyczny mechanizm miał miejsce w przypadku byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego i funkcjonariuszy, którym prokuratura stawia zarzuty w sprawie badania legalności majątku Kwaśniewskich. – Dlatego, w pierwszej kolejności powinniśmy przyjrzeć się prokuraturze i doprowadzić do wyjaśnienia tej sprawy oraz do usunięcia z zawodu prokuratorów, którzy chcą ścigać przyzwoitych ludzi tylko dlatego, że mieli odwagę prowadzić śledztwa wobec ludzi władzy – ocenił szef SP.

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski i jego żona Jolanta uważają, że dotyczące ich działania CBA były nielegalne. Zaprzeczyli, by dokonywali zakupów ze środków pochodzących z nieudokumentowanych źródeł.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy