Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Sklepy, bankomaty, dworce? Warszawa, Poznań, Kraków? Gdzie w Polsce jest najbrudniej

mm 11:57 27 stycznia 2021
Wózki sklepowe są trzecie w rankingu najbrudniejszych powierzchni (gorszy wynik mają dworce i komunikacja)unsplash.com
Raport „Polska pod mikroskopem – ranking najczystszych polskich miast” przygotował zespół badawczo-analityczny PSG Polska we współpracy z Centrum Badań Mikrobiologicznych i Autoszczepionek z Krakowa. Próbki do badań zostały pobrane w Krakowie, Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy, Białymstoku, Gdańsku, Wrocławiu, Lublinie, Poznaniu, Katowicach. Gdzie jest najbrudniej?

Badanie polegało na analizie bakteriologicznej pięciu miejsc, z którymi mamy najczęstszy kontakt każdego dnia, a więc bankomatów, poręczy w komunikacji miejskiej, wózków w sklepach spożywczych, klamek w galeriach handlowych oraz poręczy na dworcach PKP.

Łódź, Bydgoszcz oraz Kraków są najczystszymi miastami w Polsce. Najbrudniejsze są Poznań, Katowice i Gdańsk.

bakterieglowny_670

W Warszawie są najbrudniejsze bankomaty, a w Białymstoku – najczystszy dworzec PKP.

Mieszkańcy Gdańska mogą się cieszyć z faktu, że w ich mieście wykryto najmniejszą liczbę bakterii na bankomatach. Na niektórych spośród przebadanych bankomatów znaleziono jednak nawet pleśń oraz grzyby, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.

W Poznaniu najczystsze sklepy i najbrudniejsza komunikacja

W czołówce miast, w których znaleziono najmniejszą liczbę bakterii na wózkach sklepowych, znalazły się Poznań (20 bakterii), Katowice (60 bakterii), i Łódź (180 bakterii). Poza podium znalazły się miasta, w których liczba bakterii przekroczyła 200: Wrocław (260 bakterii), Kraków (400), Warszawa (500 bakterii), Lublin (500 bakterii), Bydgoszcz (660 bakterii), Białystok (1000 bakterii). Największe zagrożenie kontakt z wózkiem sklepowym stanowi dla gdańszczan (2500 bakterii).

Niechlubny tytuł najbrudniejszej komunikacji w Polsce odnotował Poznań, który z wynikiem 5000 bakterii zajął ostatnią pozycję. Przedostatnią pozycję z wynikiem 2500 bakterii zajął z kolei Wrocław, który odnotował taką samą ilość znalezionych bakterii jak Katowice, ale biorąc pod uwagę inne kategorie oraz ogólne wyniki to właśnie Wrocław odnotował niższą pozycję.

Nie tylko koronawirus

Na jednej z analizowanych próbek wykryto bakterie Pseudomonas syringae. W Polsce i w wielu krajach świata ma status organizmu kwarantannowego. W innych próbkach zidentyfikowano m. in. Enterococcus faecalis, który jest bakterią wywołującą zakażenia pęcherza moczowego oraz zapalenie cewki moczowej, a także Acinetobacter lwoffii mogące wywoływać zakażenia szpitalne (zapalenie płuc, skóry, układu moczowego oraz ośrodkowego układu nerwowego).

najbrudniejszemiejsca_670

Przeprowadzone badanie przypomina, jak ważne jest zachowanie ostrożności, czyli dezynfekcja rąk i mycie rąk. Zwłaszcza na dworcach (które generalnie są najbrudniejsze) i w komunikacji miejskiej. Stosunkowo najbezpieczniej jest w galeriach handlowych.

Więcej informacji na stronie: profesjonalneozonowanie.pl/polska-pod-mikroskopem-ranking-czystosci.

Źródło: profesjonalneozonowanie.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze