Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Schronisko na Hali Kondratowej zamknięte do odwołania

am 11:28 6 stycznia 2019
TOPR umieścił na swojej stronie internetowej informację, że schronisko na Hali Kondratowej zostało zamknięte do odwołania. 4. stopień zagrożenia lawinowego powoduje, że warunki w tym regionie są ekstremalnie trudne. Zaleca się zaniechać wycieczek górskich w Tatry.

"Informujemy, że ze względu na zagrożenie lawinowe schronisko na Hali Kondratowej zostało zamknięte aż do odwołania" – czytamy na stronie.

TOPR nie podaje powodu zamknięcia popularnego schroniska, jednak przy obecnych warunkach nietrudno się domyślić, że chodzi o zagrożenie lawinowe. W Tatrach cały czas pada śnieg, ma go spaść jeszcze znacznie więcej. Nawet trasa do schroniska na Hali Kondratowej oraz przebywanie w jego rejonie jest niebezpieczne.

4. stopień zagrożenia lawinowego

Pokrywa śnieżna jest słabo związana na większości stromych stoków. Wyzwolenie lawiny jest prawdopodobne na licznych stromych stokach już przy małym obciążeniu dodatkowym. Możliwe jest samorzutne schodzenie licznych średnich, a często również dużych lawin.

Warunki do wędrówek są zdecydowanie niekorzystne. Poruszanie się wymaga ekstremalnie dużej zdolności do lawinoznawczej oceny sytuacji. Zaleca się zaniechanie wszelkich wyjść w teren wysokogórski. Należy pozostawać w granicach średnio stromych stoków oraz brać pod uwagę zasięg lawin z wyżej położonych stoków.

Kluczowym problemem lawinowym są niestabilne depozyty śniegu naniesionego przez wiatr w trakcie opadów lub nawianego z istniejącej pokrywy.

 

Źródło: portaltatrzanski.pl

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Najnowsze