Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Rusza II Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach „Echa Katynia”. Tym razem odbędzie się on-line

ajg 16:56 3 kwietnia 2021
IPN zaprasza na II Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach "Echa Katynia"IPN
Ponad 20 filmów z całego świata, z tego cztery premiery wyprodukowane w ub.r. przez IPN, a także debaty, spotkania z twórcami oraz warsztaty znalazły się w programie II Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach „Echa Katynia”, który odbędzie się online od 15 do 18 kwietnia.

Festiwal organizuje Instytut Pamięci Narodowej. „Świat przepełniony jest ideami, które mogą się przekształcić w totalitaryzmy. Często nie zdajemy sobie sprawy ze skali tego zjawiska. Totalitaryzm to nie tylko ustrój społeczny, ale przede wszystkim losy zwykłych ludzi. Takich jak my. To narastająca przemoc systemu oraz walka ludzi o wolność i godność. To żywe scenariusze — nie chcemy, żeby kiedykolwiek się powtórzyły” - podkreśla IPN.

- To także powracające wspomnienia, ludzkie historie i pamięć o nich. W dziejach Polski totalitaryzm odcisnął swoje wyraźne piętno — Hitler, Stalin, ustrój komunistyczny — wiąże się z ofiarami, ludzkimi tragediami. Dlatego chcemy stworzyć przestrzeń, w której będziemy rozważać i przeżywać zagadnienie totalitaryzmu w wielu aspektach. Uczulać obrazami na mechanizmy przemocy i dyskryminacji — zaznacza Instytut w zamieszczonej na swojej stronie zapowiedzi wydarzenia.

20 filmów z całego świata

Podczas Festiwalu pokazanych zostanie ponad 20 filmów z całego świata m.in. cztery premiery wyprodukowane w ubiegłym roku przez IPN. Towarzyszyć im będą debaty, spotkania z twórcami oraz warsztaty dla twórców i amatorów.

- Do udziału w naszym festiwalu zaprosiliśmy twórców różnych gatunków filmowych z całego świata. Wyselekcjonowaliśmy najlepsze, wielokrotnie nagradzane filmy, których wysoki poziom wrażliwości artystycznej i zajmująca treść mają być przyczynkiem do dyskusji o problemie totalitaryzmu — akcentuje Instytut.

Jak przypomina, ten międzynarodowy festiwal filmowy o symbolicznej nazwie „Echa Katynia” zainaugurował w ubiegłym roku, w 80. rocznicę zbrodni katyńskiej. Tematyka inicjatywy ma „obejmować szeroko rozumiane zagadnienie totalitaryzmu”.

- Po sukcesie zeszłorocznego wydarzenia i, co za tym idzie, widocznej potrzebie społecznej rozmowy o totalitaryzmach zapraszamy na II edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach „Echa Katynia” - dodaje IPN.

Prezentowane podczas Festiwalu filmy rywalizują o Nagrodę Publiczności. Każdy z odbiorców może ocenić obejrzane dzieło podczas seansu. Zainteresowani zobaczeniem konkretnego filmu muszą kliknąć znajdujący się przy nim przycisk „Zarezerwuj seans”.

Zostaną wówczas przeniesieni na platformę onestage.pl, gdzie konieczne będzie założenie konta użytkownika i zarejestrowanie na wybrane seanse. Filmy będzie można obejrzeć o dowolnej porze, podczas trwania Festiwalu.

Co można obejrzeć

Na zainteresowanych czekać będą filmy pełnometrażowe: „Ci, którzy pozostali” reż. Barnabas Toth, „Dziennik Diany” reż. Dana Budisavljevic, „Drodzy towarzysze” reż. Andriej Konczałowski, „Nieumarli” reż. Ksenia Okhapkina, „Moja ulubiona wojna” reż. Ilze Burkovska Jacobsen, „Kraina cieni” reż. Bohdan Slama, „Malarz szyldów” reż. Viesturs Kairiss oraz „Zwyczajny kraj” reż. Tomasz Wolski.

Przygotowano również krótkie i średnie formy: „Amelia i Saturnin” reż. Daniel Zagórski, „Siewca” reż. Krzysztof Chodorowski i „Fantazja” reż. Maija Blafield. A także premierowo w Polsce - „Wybrzeże Kerczu” reż. Stefano Conca Bonizzoni, „Cela 364” reż. Zoe Rossion i Mathilde Babo, „Dziennik 1937” reż. Pavlo Dorohoy, „Delikatne” reż. Sona Notova. „Opowieść o miłości” reż. Rafał Bryll, „Powroty” reż. Selman Deniz, „Artyści, którzy przeżyli” reż. Lucas Kauter i „Twarze” reż. Erno Zoltan Balogh.

Obejrzeć będzie można również cztery premierowe filmy Instytutu Pamięci Narodowej stanowiące „zbiór niezwykłych mikrohistorii, które w połączeniu tworzą całościowy obraz niełatwych dziejów narodu polskiego”.

Będzie to „Krzyż ponad swastyką” reż. Hanna Zofia Etemadi; „Fort” reż. Rafał Pękała, Marcin Maziarzewski; „W imię prawdy. Tajny Instytut Katyński” reż. Jarosław Mańka oraz „Wybraniec bogów” reż. Konrad Starczewski, Rafał Pękała.

Warsztaty dla zainteresowanych...

16 kwietnia w godz. 12-15 dla zainteresowanych przygotowano także bezpłatny warsztat online dla twórców „Jak korzystać z archiwów IPN”. Specjaliści z działu Archiwum Instytutu opowiedzą i zaprezentują jakiego rodzaju materiały audio-video można znaleźć w zasobach archiwalnych IPN i przybliżą różne dostępne rodzaje dokumentacji m.in. film operacyjny SB, depozyty Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i prywatne kolekcje.

Wyjaśnią też jak wyszukiwać informacje w aplikacjach Cyfrowego Archiwum, jak wnioskować i jakie procedury spełnić, aby otrzymać dostęp i wgląd do zasobów Archiwum. Ilość miejsc ograniczona. Zainteresowani mogą wysłać zgłoszenie na adres: totalitaryzmy@ipn.org.pl.

... oraz debaty

Częścią Festiwalu będą również debaty online. Pierwsza z nich pt. „Współczesne kino historyczne w Polsce a trendy światowe” odbędzie się 15 kwietnia o godz. 18. Wezmą w niej udział reżyser Tomasz Wolski, dyrektor PISF Radosław Śmigulski, reżyser Jan P. Matuszyński i redaktor Polskiego Radia Piotr Gociek. Poprowadzi ją Łukasz Adamski.

Druga debata zatytułowana „Multimedia w edukacji historycznej” będzie miała miejsce 16 kwietnia o godz. 18. Jej gośćmi będą: sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki oraz pełnomocnik rządu do spraw kształcenia ogólnego i nadzoru pedagogicznego dr Tomasz Rzymkowski, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN Adam Hlebowicz, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki oraz kierowniczka Działu Edukacji w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku Barbara Gołębiowska. Prowadzącą będzie Sylwia Krasnodębska.

Debata trzecia pt. „Patriotyzm z odwrocie? - studium przypadku” odbędzie się 17 kwietnia o godz. 18. Zaproszono na nią Rafała Ziemkiewicza, Piotra Dmitrowicza oraz Pawła Lisickiego. Poprowadzi ją Marcin Wikło.

Źródło: radio.opole.pl

Wczytuję ocenę...
TAGI:


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze