Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

82. rocznica Nocy Kryształowej. O 18.30 zapal znicz w oknie

IK 12:27 9 listopada 2020
82. rocznica Nocy Kryształowej Brazilian National Archives, Public domain, via Wikimedia Commons
W wielu Niemieckich miastach płonęły synagogi, plądrowane były szkoły żydowskie, domy i sklepy, bezczeszczone cmentarze. 82 lata temu, w 1938 r. noc z 9 na 10 listopada zyskała miano kryształowej. Dokładnie tej nocy Władze Trzeciej Rzeszy zainicjowały w pogrom ludności żydowskiej w Niemczech. Zginęło 91 osób.

Noc Kryształowa 

Nazwa pochodzi od faktu, że ulice niemieckich miast zostały zasypane odłamkami szkła i kryształów ze zniszczonych żydowskich mieszkań i sklepów. Druga teoria, co do nazwy mówi o „krystalizacji”, czyli oczyszczeniu narodu niemieckiego z przedstawicieli innych narodów, przede wszystkim Żydów. Naziści nie tylko przyzwolili na prześladowania ludności żydowskiej, ale również nadali im zorganizowany charakter. Noc Kryształowa to początek zorganizowanych prześladowań Żydów przez nazistów.

W efekcie zniszczono 7,5 tys. firm żydowskich, spalono 171 synagog, zamordowano 91 Żydów, odnotowano liczne przypadki przemocy, w tym gwałty. Według historyków do obozów koncentracyjnych wywieziono wtedy 26 tys. osób.

– Wiele wskazuje na to, że termin „noc kryształowa” narodził się w ministerstwie propagandy Rzeszy, jako celowe i eufemistyczne nazwanie pogromów żydowskich – mówił w Polskim Radiu historyk Cezary Król.

Akceptacja Hitlera

Mechanizm pogromu uruchomił, po ustnej akceptacji Hitlera, minister propagandy Rzeszy Joseph Goebbels.

Oddziały SS i NSDAP atakujące Żydów miały być chronione przez policję.

Polska Rada Chrześcijan i Żydów apeluje, żeby o godz. 18.30 zapalić znicze w oknach.

- Daj znać, że jesteś z nami. Wyślij nam zdjęcie z Twojego okna lub umieść w komentarzu, a my stworzymy mozaikę wszystkich nadesłanych świateł – czytamy na stronie prchiz.pl.

W tym samym czasie nad Wrocławiem, spod pomnika zburzonej Nowej Synagogi na Wygonie, rozbłyśnie iluminacja świetlna, przypominająca o tragicznych wydarzeniach. 

Źródło: PRCHIZ.PL, POLSKIE RADIO/jewishfestival.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze