Rolnicy jadą na Warszawę. Protestujący chcą odwołania ministra

zm, mg, mk 11-02-2015, 18:45
Artykuł
fot. Krzysztof Kossowski

Przed ministerstwem rolnictwa zakończył się strajk rolników. Protestujący żądają wypłaty odszkodowań za straty spowodowane przez dziki, interwencji na rynku mleka i wieprzowiny oraz dymisji ministra Sawickiego. Szef rolniczego OPZZ Sławomir Izdebski zapowiedział, że kolumna ciągników i protestujący rolnicy pozostaną na noc w miejscowości Zakręt k. Warszawy.

Rolnicza "Solidarność" zapowiada kolejny protest

NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" zapowiedziało na 19 lutego protest w Warszawie w związku ze złą sytuacją w rolnictwie. Szef związku Jerzy Chróścikowski podał, że protest zostanie wsparty przez pracowniczą Solidarność.

W poniedziałek oba związki informowały, że będą koordynować i współdziałać przy protestach związkowych.

Chróścikowski, którzy jest senatorem PiS, poinformował, że obradujące w środę prezydium Rady Krajowej NSZZ RI "S" zdecydowało o zorganizowaniu ogólnokrajowego protestu "z udziałem ciągników" w regionach oraz w Warszawie przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów "z możliwością utworzenia miasteczka rolniczego".

– Zgodnie z wcześniejszymi uzgodnieniami, protest będzie wspierany przez Solidarność Pracowniczą – podał Chróścikowski. Zaznaczył, że rolnicza Solidarność również opuściła rozmowy z ministrem rolnictwa i nie wzięła udziału w uzgodnieniach ani w pracach powołanych zespołów.

Kolumna ciągników zostanie pod Warszawą na noc

Szef rolniczego OPZZ Sławomir Izdebski zapowiedział w rozmowie z PAP, że kolumna ciągników i protestujący rolnicy pozostaną na noc w miejscowości Zakręt k. Warszawy. Według policji późnym popołudniem wyjazd z Warszawy Traktem Brzeskim odbywał się bez utrudnień.

Policja zatrzymała kolumnę ciągników na granicy Warszawy

– Zatrzymaliśmy kolumnę ciągników w miejscowości Zakręt przed skrzyżowaniem, od którego obowiązuje już zakaz ruchu tego typu pojazdów. Kierowcy zostali poinformowani, że nie zostaną wpuszczeni do Warszawy, ponieważ stanowiłoby to łamanie prawa. Każdy kierowca bez względu na to, jakim pojazdem się porusza, musi przestrzegać przepisów ruchu drogowego – powiedział Mrozek.

– Jednocześnie informujemy kierowców, że na tym skrzyżowaniu jest możliwość zawrócenia. Jeśli będą chcieli przejechać to skrzyżowanie, to wówczas będziemy kierować wnioski do sądu o ukaranie – dodał rzecznik KSP.

Kolumna ciągników zatrzymała się na skrzyżowaniu al. Piłsudskiego i Traktu Brzeskiego w miejscowości Zakręt. Wjazd do stolicy jest utrudniony, kierowcy jadący w stronę Warszawy mogą skorzystać z objazdu w miejscowości Wiązowna, w lewo na drogę 721 przez Józefów i dalej drogą 801 na Wał Miedzeszyński.

Ruch na trasach wlotowych do stolicy i w mieście - płynny

Ruch zarówno na trasach wlotowych do Warszawy, jak również w samym mieście odbywa się płynnie; jak dotąd policja nie odnotowała żadnych incydentów związanych z protestem rolników – poinformował rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski.

W proteście przed resortem rolnictwa uczestniczy prawie 200 osób – wynika z informacji PAP zbliżonych do służb porządkowych. Z kolei organizatorzy demonstracji podają liczbę kilkuset osób.

– Na razie nie odnotowaliśmy żadnych incydentów – powiedział rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski. – Apelujemy o to, żeby protesty odbywały się zgodnie z prawem. Mamy nadzieję, że protestujący będą stosować się do przepisów prawa – dodał.

140 ciągników jedzie w stronę Warszawy

Kolumna ponad 140 ciągników zbliża się do miejscowości Zakręt k. Warszawy (od strony Siedlec). Ciągniki mają się zatrzymać na Trasie Lubelskiej na wysokości tej miejscowości. Ich kierowcy mają tam pozostać – takie ustalenia zapadły podczas spotkania organizatorów protestu z policjantami, które we wtorek odbyło się w KSP. Pozostali rolnicy, którzy przyjechali na demonstrację autokarami, przeszli przed resort rolnictwa z ul. Książęcej.

– Jesteśmy przygotowani. Gdyby ruch się nasilał, to policjanci będą kierować na objazdy – powiedział PAP rzecznik stołecznej policji st.

Blokady w całej Polsce

Rolnicy blokowali krajową "ósemka" na wylocie z Białegostoku, utrudniony jest również ruch na krajowej "12", na odc. Zwoleń – Radom w miejscowości Podzagajnik (woj. mazowieckie). Akcja protestacyjna trwa także na drodze krajowej nr 7, odc. Jędrzejów – Kielce w miejscowości Podchojny (woj. świętokrzyskie).

Związkowcy wspierają rolników

Związkowcy na blisko dwie godziny zablokowali dwie ważne trasy w woj. śląskim – drogę krajową nr 1 w Rzeniszowie oraz drogę krajową nr 11 pomiędzy Kokotkiem a Pustą Kuźnicą. Tak wyrażali solidarność z górnikami protestującymi w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

Blokady obydwu dróg rozpoczęły się ok. godz. 11. W Rzeniszowie grupa związkowców spacerowała po przejściu dla pieszych. Co pewien czas protestujący schodzili z jezdni, przepuszczając samochody.

Protest tej drogi zakończył się o godz. 12.30, czyli pół godziny wcześniej niż planowano. Po tym jak policja zorganizowała objazdy, do blokady nie dojeżdżały już żadne auta.


Czytaj więcej

Prezydent uderza w rolników. O protestach mówi: Widać, że zbliżają się wybory

Szef rolniczego OPZZ opuścił spotkanie z Sawickim. "Ten rząd pozna siłę rolników"

Źródło: PAP, Polskie radio, tvn24, telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy