Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Prezydent: Należy się pochylić nad obecną konstytucją, dokonać analizy i przygotować nowe rozwiązania

kg 12:53 3 maja 2016
Facebook/ Andrzej Duda
– Dziś, kiedy znowu wraca dyskusja nt. polskiej konstytucji z 1997 roku i nt. potrzeb, jakie znów ma Polska, jako prezydent mówię: tak, należy się pochylić nad tą konstytucją, dokonać wnikliwej analizy i przygotować rozwiązania. Dokonać jej nie tylko w gabinetach, ale także w debacie z suwerenem, jakim jest polskie społeczeństwo reprezentowane poprzez wiele organizacji. Powinna być przedyskutowana, jej każdy punkt powinien zostać omówiony tak, aby naród mógł ją przyjętą przez Zgromadzenie Narodowe zatwierdzić – powiedział prezydent Andrzej Duda z okazji Święta Konstytucji 3 Maja na Placu Zamkowym w Warszawie.

Prezydent podkreślił, jak wielkie nadzieje na Polskę bez obcych wpływów, a więc suwerenną i niepodległą wiązali twórcy konstytucji sprzed 225 lat. Jak dodał, można z tego wnioskować, jak trudny był to czas i jak głębokie były przeżycia tych ludzi, którzy wówczas walczyli o wolną Polskę. – Tamta walka nie była walką zbrojną, nie oznaczała przelewu krwi. To była walka parlamentarna, to była dyskusja polityczna, to była debata, która zakończyła się zrozumieniem i porozumieniem zdecydowanej większości. Zrozumieniem rzeczywiście trudnej sytuacji, w której Polska się znajdowała – powiedział.

"Umieliśmy przyjąć taki akt pokazując Europie i światu wzór parlamentaryzmu"

Andrzej Duda przypomniał, że 225 lat temu Sejm Wielki podniósł do rangi obywateli mieszczan, dając im również prawa polityczne oraz umieszczając ich w izbie. – To Sejm Wielki po raz pierwszy powiedział, że chłopi zostają objęci ochroną państwa. To Sejm Wielki powiedział, że ustanawia dwuinstancyjne sądownictwo tak, aby obywatele mieli poczucie sprawiedliwości i tak funkcjonujące, aby każdy złoczyńca był ukarany. To Sejm Wielki wprowadził monteskiuszowską zasadę trójpodziału władz – stwierdził.

Głowa państwa zaznaczyła, że była to druga konstytucja na świecie, a także, że w niebywały sposób łączyła tradycję z nowoczesnością. Jak dodała, stanowiła one rozwiązanie o charakterze rewolucyjnym, jeśli chodzi o ustrój. – Została przyjęta przez reprezentację narodu, a nie narzucona przez oświeconego władcę. Jakże to powód do dumy, że my Polacy umieliśmy przyjąć taki akt pokazując Europie i światu wzór parlamentaryzmu, ale także wzór myślenia o realnej sytuacji ojczyzny – ocenił.

"Należy się pochylić nad tą konstytucją, dokonać wnikliwej analizy i przygotować rozwiązania"

Prezydent powiedział również, że tak wielkiej zasługi dla ojczyzny, którą oddali twórcy konstytucji 3 maja nie sposób zapomnieć. Jego zdaniem, dobrze się dzieje, że Polska po 1989 roku ponownie ją czci, ale powinna także na nią uważnie patrzeć, w jaki sposób została przyjęta, po co została przyjęta i jakie, na tamte czasy były jej postanowienia. – Dziś, kiedy znowu wraca dyskusja nt. polskiej konstytucji z 1997 roku i nt. potrzeb, jakie znów ma Polska, jako prezydent mówię tak, należy się pochylić nad tą konstytucją, dokonać wnikliwej analizy i przygotować rozwiązania. Dokonać jej nie tylko w gabinetach, ale także w debacie z suwerenem, jakim jest polskie społeczeństwo reprezentowane poprzez wiele organizacji – zaapelował.

"Gdzie te standardy, które wyznaczają nowoczesność, które mówią o państwie?"

Andrzej Duda podkreślił, że konstytucja powinna być przedyskutowana, a jej każdy punkt powinien zostać omówiony tak, aby naród mógł ją zatwierdzić w przekonaniu, że rozumie wszystkie jej postanowienia. – Co z tego, że w obecnej jest mowa o osobach dotkniętych niepełnosprawnością, skoro w art. 67 jest mowa o zapewnieniu im egzystencji. Wszyscy wiemy, co to oznacza w praktyce. W konstytucji powinna być mowa o życiu godnym (…) gdzie te standardy, które wyznaczają nowoczesność, które mówią o państwie? Państwo jest zawsze silne siłą swoich obywateli i tym jak są traktowani (…) o tym powinniśmy rozmawiać, jak ma być chroniony obywatel, czyli suweren – dodał.

Prezydent: Jak to się stało, że podwyższono Polakom wiek emerytalny i nie mieli żadnej ochrony?

Prezydent wyraźnie zaznaczył, że w nowej konstytucji muszą być wzmocnione zapisy dotyczące choćby świadczeń emerytalnych. – Jak to się stało, że w obliczu konstytucji podwyższono Polakom wiek emerytalny i nie mieli tu żadnej ochrony? Jak napisano konstytucję i jak jej strzeżono, skoro coś takiego było możliwe i uznane za konstytucyjnie legalne? Przecież chyba nie o to chodzi. Suweren ma przede wszystkim głos, a oczekiwania społeczne, to oczekiwanie spokojnego życia, także bezpiecznego życia. Jak to się stało, że w aspekcie tej konstytucji tylu ludzi znalazło się poza ochroną kodeksu pracy, poza ochroną podstawowych praw?  – pytał.

"Zapatrzmy się w konstytucję 3 maja"

Duda powiedział także, że z perspektywy czasu można powiedzieć, że była to konstytucja przejściowa i nie wszystko udało się w niej uregulować dobrze. Jak dodał, nie wolno nam przejść nad tym do porządku dziennego, ponieważ powinniśmy to naprawić po spokojnej debacie i rozpatrzeniu tego, co to znaczy silne państwo. – Zapatrzmy się w konstytucję 3 maja, zapatrzmy się w jej twórców, w ich odwagę i zrozumienie sytuacji, w której była wtedy Polska. Niech będą dla nas wzorem rzetelnego prowadzenia spraw publicznych – zakończył.

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze