Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Prezydent wręczył Ordery Orła Białego. Wśród odznaczonych m.in. Wildstein, Romaszewska i Szewińska

kg 11:20 3 maja 2016
Twitter@prezydentpl
Prezydent Andrzej Duda z okazji Święta Konstytucji 3 Maja wręczył na Zamku Królewskim w Warszawie Ordery Orła Białego. Najwyższe państwowe odznaczenie otrzymali: Irena Kirszenstein-Szewińska, prof. Michał Kleiber, Michał Lorenc, Wanda Półtawska, Zofia Romaszewska i Bronisław Wildstein.

Prezydent podkreślił, że wręcza Order Orła Białego w imieniu Rzeczypospolitej za wybitne życie odznaczonych. Jak dodał, jest one wybitne nie tylko z punktu widzenia państwa polskiego, ale również służby dla polskiego społeczeństwa. – Służby często w bardzo trudnych czasach. Służby odważnej, bez obawy, nie tak jak dzisiaj, tylko o krytykę, ale bez obawy o prześladowanie, więzienie. Dziękuję za rozświetlanie przez wiele lat mroków PRL-u swoją działalnością, satysfakcją, wiarą, którą państwo przynosiliście naszym rodakom – powiedział.

Andrzej Duda zaznaczył, że Order Orła Białego, to najwyższe możliwe odznaczenie państwowe, które przeznaczone jest dla ludzi wybitnych. – Ordery o wielkim znaczeniu dla Polski. Order Orła Białego, w który wpisana jest polska historia, bo kiedy była Polska, to był wręczany osobom wybitnym, ale kiedy Polska była słaba, kiedy w zasadzie jej nie było lub rzeczywiście jej nie było, to często znikał lub trafiał w niegodziwe ręce. Dlatego dziękuję, że mogę te ordery wręczyć państwu – stwierdził.

W imieniu odznaczonych Orderem Orła Białego głos zabrał Bronisław Wildstein, który podkreślił, że czymś, co ich łączy jest świadomość, że indywidualne działania odnajdują się w horyzoncie, który nazywamy dobrem wspólnym. – Dzięki temu otrzymują dodatkowe znaczenie. To narodowa wspólnota, wspólnota losu, która pozwala przekroczyć nam indywidualną świadomość. Nagrodę traktujemy też, jako zobowiązanie – dodał dziennikarz.

 


Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


KONIEC SYSTEMU (ODC.166/1) - CAŁA PRAWDA O ANDRZEJU TRETYNIE - MODELOWYM REKTORZE III RP
Wczytuję komentarze...
Najnowsze