Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Premier: apelujemy do władz Białoruskich, by przestały szykanować Polaków i traktować ich jak zakładników

ar 15:35 24 marca 2021
Konferencja prasowa Mateusza Morawieckiego screen/facebook
Chcemy w spokoju, w przyjaźni budować jak najlepsze relacje między Polską a Białorusią - powiedział premier Mateusz Morawiecki odnosząc się do aresztowania Andżeliki Borys.

Prezes Związku Polaków na Białorusi, została w środę skazana na 15 dni aresztu za organizację "nielegalnej imprezy masowej". Za taką władze uznały tradycyjny doroczny jarmark Grodzieńskie Kaziuki. Do zatrzymania Andżeliki Borys doszło we wtorek.

Podczas swojego oświadczenia szef rządu podkreślił, że "wszyscy Białorusini, którzy żyją w Polsce, mogą cieszyć się normalnym, spokojnym i godnym życiem i żądamy tego samego od Białorusi".

- Żeby Polacy, którzy są tam, mieszkają na ziemi białoruskiej od wieków, zbogacają kulturę białoruską, ale którzy jednocześnie chcą pielęgnować polskość jako część państwa białoruskiego również, ale polskość, która jest tam zakorzeniona, żeby mogli kontynuować swoje działania na polu edukacji, kultury i różnego rodzaju towarzyskich, wydarzeń kulturalnych - dodał.

Morawiecki przypomniał, że we wtorek został wezwany do MSZ charge d'affaires Białorusi i został mu przekazany zdecydowany protest ze strony polskiej.

- Podobnie wczoraj do Grodna pojechał na spotkanie z lokalnymi władzami już celem wyjaśnień, co dzieje się z panią prezes Andżeliką Borys nasz konsul w Grodnie - poinformował szef rządu.

- Chcemy w spokoju, w przyjaźni budować jak najlepsze relacje między Polską a Białorusią, między narodem polskim i narodem białoruskim. Każdy Polak, również mieszkający na Białorusi, może liczyć na pomoc Polski - dodał.

- Apelujemy do władz białoruskich, a żeby przestały szykanować Polaków, żeby przestały traktować Polaków jak zakładników. W sprawie polskiej będziemy za Polaków we wszystkich możliwych miejscach za Polakami się ujmować, będziemy przypominać o losie Polaków i raz jeszcze wzywam władze białoruskie do tego, aby w spokoju rozwiązywać swoje wewnętrzne problemy bez brania zakładników, bo tak rozumiem ostatni atak na społeczność polską mieszkającą na Białorusi - mówił Morawiecki.

 
 

 

Źródło: Portal TV Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze