Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Nowelizacja ustawy o Karcie Polaka. Dworczyk: Do kraju wróci 100 tys. naszych rodaków

dmc 8:28 14 marca 2016
Michał Dworczyk (PiS)TELEWIZJA REPUBLIKA
Mam nadzieję, że w tym tygodniu odbędzie się drugie czytanie ws. zmian w ustawie o Karcie Polaka – mówił w "Prosto w Oczy" poseł PiS Michał Dworczyk, przewodniczący sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą. Jak dodał, liczy, że w ciągu 10 lat do naszego kraju wróci ze Wschodu ok. 100 tys. Polaków.

Polityk podkreślił, że zgodnie z nowymi przepisami posiadacze Karty Polaka będą mogli osiedlać się na terenie naszego kraju, a po roku otrzymać polskie świadectwo. – Chcemy też ułatwić wszelkie formalności związane z jej pozyskaniem oraz wprowadzić zapis, że posiadacze Karty Polaka w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia będą traktowani na tych samych zasadach, jak obywatele Polski – zaznaczył.

Dworczyk tłumaczył, że po negocjacjach z przedstawicielami rządu uzgodniono możliwość wypłacania świadczeń w wysokości 600 złotych przez pół roku. – Myślę, że do końca marca odbędzie się trzecie czytanie, potem projekt przekażemy do Senatu i jestem przekonany, że na początku trzeciego kwartału nowelizacja wejdzie w życie – powiedział poseł. – Liczymy, że w ciągu 10 lat do Polski przyjedzie ok. 100 tys. Polaków ze Wschodu – dodał.

Karta Polaka, która funkcjonuje od 2008 roku, to dokument potwierdzający przynależność do narodu polskiego. Przyznawana jest osobom polskiego pochodzenia żyjącym w 15 krajach za wschodnią granicą powstałych lub odrodzonych po rozpadzie ZSRR, które nie uznają podwójnego obywatelstwa. Dzięki karcie można m.in. łatwiej starać się o pracę.

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


DZIENNIKARSKI POKER - ZIEMKIEWICZ KONKRETNIE O TOKARCZUK: TO PRZEZ NIĄ POLACY POSZLI NA WYBORY
Wczytuję komentarze...
Najnowsze