Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Niedzielski: Tylko przestrzeganie zasad sprawi, że nie rozwinie się trzecia fala pandemii w Polsce

AM 13:02 17 lutego 2021
Adam Niedzielski poinformował, że wycena swiadczeń onkologicznych zostanie zmienionaFot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Tematy poruszane na konferencji to m.in. obserwowany wzrost zakażeń koronawirusem, czy zmiany w wycenach onkologicznych. Minister po raz kolejny zaapelował o przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego.

Od początku tygodnia obserwujemy wzrost zakażeń koronawirusem. Dzisiaj Resort Zdrowia poinformował o 8694 nowych przypadkach. Wczoraj ta liczba wyniosła 5 178. To znacznie więcej niż w poprzednim tygodniu. Tydzień temu - 10 lutego potwierdzono 6930 pozytywnych przypadków. Minister Zdrowia na konferencji w Lublinie odniósł się do istotnych kwestii.

Tendencja wzrostowa

– Odwraca się tendencja, która do tej pory oznaczała spadek dziennych liczb zachorowań. Przeistacza się w tendencję, która ma charakter trwały i która mówi o zwiększeniu się zachorowań z dnia na dzień – powiedział minister.

Dzisiejszy raport o potwierdzonych przypadkach zakażenia pokazuje, że jest tendencja wzrostowa zachorowań. – Szybki rachunek pokazuje, że zmiana to 20 proc. z tygodnia na tydzień. Jeżeli podsumujemy to, co się działo w tym tygodniu, przez ostatnie siedem dni, z tym co się działo poprzednio, to widzimy, że efekt zwiększenia jest trwały. Średnia dzienna między poprzednim tygodniem, a tygodniem bieżącym zwiększyła się o ponad 13 proc – podał szef MZ.

Większy fundusz wycen onkologicznych

Minister poinformował także o zmianach wycen świadczeń onkologicznych. Mają one funkcjonować najpóźniej od 1 kwietnia. Dodał także, że na posiedzeniu rady taryfikacyjnej przy Agencji Oceny Technologii i Taryfikacji podjęto decyzję o zwiększeniu kosztów w różnych dziedzinach onkologicznych.


– Konsekwentnie realizujemy nasze zapowiedzi co do Krajowej Sieci Onkologicznej. Chcemy, aby najpóźniej od 1 kwietnia obowiązywały zmienione wyceny w onkologii. To ponad 200 mln zł więcej na świadczenia w tej dziedzinie – powiedział Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli.


Zaapelował także, żeby nie lekceważyć objawów i zgłaszać się do lekarza

– Nie zaniedbujmy objawów chorób. Zachęcam państwa, aby zgłaszać się do lekarza i stosować wczesną profilaktykę — podkreślił Adam Niedzielski.


Zmienne liczby

– W poprzednich tygodniach mieliśmy systematycznie do czynienia ze scenariuszem, że co tydzień średnio tysiąc łóżek mniej było zajętych. W tej chwili to tempo jest rzędu 400,500 łóżek mniej – przekazał Niedzielski.

– Wszystkie te parametry pokazują, że jesteśmy w punkcie, gdzie odwraca się trend, odwraca się tendencja. Zaczynamy mieć do czynienia ze wzrostem zachorowań na covid – stwierdził minister.

Minister Zdrowia po raz kolejny przypomniał o przestrzeganiu zasad reżimu sanitarnego

– Tylko i wyłącznie przestrzeganie zasad jest w stanie zagwarantować nam, że nie rozwinie się trzecia fala pandemii w Polsce – podkreślił.

Wspomniał także o zachowaniach, których byliśmy świadkami w zeszły weekend

– Zachowania nieodpowiedzialne i lekceważące, które obserwowaliśmy, chociażby w weekend, są prostym rozbiegiem trzeciej fali” – zaznaczył.

4 marca 2021 r. minie rok odkąd zdiagnozowano pierwszy przypadek zachorowania koronawirusem w Polsce. Do tej wykryto 1 605 372 potwierdzonych przypadków. 41 308 chorych zmarło.

Źródło: PAP, twitter.com/MZ_GOV_PL, twitter.com/RepublikaTV, /twitter.com/a_niedzielski, Agencja Ochrony Technologii Medycznych i Taryfikacji

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze