Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Morawiecki podczas wizyty na Słowenii: musimy zachować jedność i solidarność w centralnej Europie

RO 13:09 31 sierpnia 2020
Premier Mateusz MorawieckiTwitter
Tuż przed rozpoczęciem dzisiejszego szczytu premier Słowenii Janez Jansza podziękował mi za zaangażowanie we wsparcie Słowenii w czasie kryzysu wywołanego pierwszą falą pandemii koronawirusa COVID-19; panie premierze – dziękuję za wyróżnienie – oświadczył szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki.

Podczas wizyty w Słowenii w związku z odbywającym się tam Forum Strategicznym w Bledzie, Morawiecki spotkał się w poniedziałek rano z szefem słoweńskiego rządu.

„Tuż przed rozpoczęciem dzisiejszego szczytu premier Słowenii Janez Jansza podziękował mi za zaangażowanie we wsparcie Słowenii w czasie kryzysu wywołanego pierwszą falą pandemii koronawirusa COVID-19” – napisał Morawiecki na Facebooku.

Premier przypomniał we wpisie, że polscy lekarze wzięli w kwietniu udział w misji szkoleniowej w Słowenii. „Po wcześniejszej obecności w Lombardii dzielili się swoimi doświadczeniami ze słoweńskimi kolegami” – wskazał.

Podziękowanie to także forma docenienia partycypacji Słowenii w akcji „Lot do domu” i umożliwieniu powrotu do kraju setkom słoweńskich obywateli – czytamy we wpisie. „Panie Premierze – dziękuję za wyróżnienie!” – napisał Morawiecki.

Premier w rozmowie z dziennikarzami odniósł się do 30. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Podkreślił, że obchodzimy dziś szczególny dzień dla Polski i reszty postkomunistycznego świata, ponieważ to w Gdańsku rozpoczął się upadek komunizmu. Premier mówił, że w trzydzieści lat po przemianach mamy „szczególne i charakterystyczne podejście do naszej pozycji w Środkowej Europie”.

– Musimy utrzymywać naszą jedność i solidarność w centralnej Europie, a jednocześnie być częścią Unii Europejskiej. Dlatego wymiar Inicjatywy Trójmorza, środkowoeuropejski, tak inny od pozycji pozostałych krajów kontynentu, nie oznacza, że jesteśmy przeciwko komukolwiek. Mamy swoje problemy i musimy się nimi zająć – mówił.

Forum Strategiczne w Bledzie to największa konferencja międzynarodowa w Słowenii organizowana od 2006 roku przez tamtejszy rząd. W tym roku odbywa się jej 15. edycja, która jest poświęcona wyzwaniom i szansom, jakie pojawiają się w świecie po COVID-19. Oprócz premierów Słowenii i Polski, w forum biorą udział również m.in. premierzy Chorwacji, Czech i Portugalii, prezydent Serbii i szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Źródło: TVP INFO

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze