Wicepremier Ukrainy: Zlikwidujemy wszystkich terrorystów

plk, ap, mg 27-05-2014, 16:44
Artykuł
TWITTER/@EUROMAIDANPR

OBWE podała, że nie ma informacji o tym, jakoby zaginieni na Ukrainie obserwatorzy zostali uprowadzeni.Duński minister handlu i rozwoju Mogens Jensen powiedział, że z dostępnych mu informacji wynika, iż obserwatorzy "zostali zatrzymani przez uzbrojonych separatystów na Ukrainie". Wcześniej w podobnym tonie wypowiedziało się estońskie MSZ.

20.39

Tusk: potrzebna dalsza presja na Rosję, ale sankcje - na razie nie

Potrzebna jest dalsza presja na Rosję, by powstrzymać ją od eskalacji napięcia na Ukrainie - oświadczył premier Donald Tusk. Jak dodał, UE na razie nie optuje za dalszymi sankcjami wobec Rosji, musi być jednak na nie gotowa, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Jak powiedział Tusk, na temat sytuacji na Ukrainie rozmawiał we wtorek w Brukseli z szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso, przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem, a także z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem.


20.35

Ukraina bliżej ruchu bezwizowego z UE

Ukraina przyjęła przepisy potrzebne do wprowadzenia ruchu bezwizowego z Unią Europejską - poinformowała Komisja Europejska. Teraz KE będzie kontrolować, czy te przepisy są wdrażane.

Komunikat Brukseli oznacza zakończenie pierwszego etapu realizacji planu działań na rzecz wprowadzenia ruchu bezwizowego z Ukrainą. 

W swoim raporcie KE oceniła, że Ukraina przyjęła niezbędne ustawy dotyczące zabezpieczeń dokumentów, spraw azylowych, walki z korupcją i dyskryminacją, ochrony danych oraz podjęła inne wymagane działania.

Pozwala to rozpocząć drugi etap realizacji planu liberalizacji wizowej, w którym Komisja będzie kontrolować wdrażanie tych reguł - uznała KE.


19.16

Prezydent USA Barack Obama pogratulował Petro Poroszence zwycięstwa w niedzielnych wyborach prezydenckich na Ukrainie i zapewnił o poparciu Stanów Zjednoczonych dla Kijowa - poinformował Biały Dom.

Jak głosi komunikat Białego Domu, Obama pogratulował Poroszence i zaoferował "pełne wsparcie Stanów Zjednoczonych w jego wysiłkach na rzecz zjednoczenia kraju i by szedł naprzód".

Amerykański prezydent podkreślił w rozmowie znaczenie pilnego wdrożenia koniecznych reform na Ukrainie w celu zjednoczenia kraju i rozwijania realnej gospodarki, stworzenia atrakcyjnego klimatu do inwestowania i sformowania odpowiedzialnego rządu, który będzie odpowiadał na oczekiwania i obawy wszystkich Ukraińców - informuje komunikat. 

Obaj przywódcy uzgodnili, że będą kontynuowali rozmowy podczas wizyty prezydenta Obamy w Europie w przyszłym tygodniu - podał Biały Dom, nie precyzując, kiedy dokładnie miałoby dojść do spotkania polityków.


19.14

"W związku z pytaniami dziennikarzami oświadczamy, że nie mamy absolutnie żadnych informacji o tym, że nasza zaginiona ekipa została porwana" - czytamy na Twitterze OBWE.

Duński minister handlu i rozwoju Mogens Jensen powiedział, że z dostępnych mu informacji wynika, iż obserwatorzy "zostali zatrzymani przez uzbrojonych separatystów na Ukrainie". Wcześniej w podobnym tonie wypowiedziało się estońskie MSZ.


16.36

MSZ Estonii: Obserwatorzy OBWE zatrzymani przez separatystów 

W skład czteroosobowej ekipy obserwatorów OBWE, z którą nie ma kontaktu od późnego popołudnia w poniedziałek, wchodzą obywatele Estonii, Szwajcarii, Turcji i Danii.

"OBWE pracuje nad wyjaśnieniem okoliczności tej sprawy" - poinformował estoński resort rosyjską agencję Interfax. 


16.35

NATO: Możliwe, że rosyjskie wojska wycofują się znad granicy z Ukrainą

Rosyjskie wojska wycofują się być może powoli znad granicy z Ukrainą, choć zasadnicza część sił wciąż tam pozostaje - poinformował we wtorek w Brukseli oficer NATO.

- NATO zaobserwowało w ciągu ubiegłych dni pewną utrzymującą się aktywność rosyjskich wojsk w sąsiedztwie granicy z Ukrainą. Istnieje nieco dowodów na to, że w pewnych miejscach sprzęt oraz zaopatrzenie są pakowane lub przygotowywane do transportu - powiedział Reuterowi wspomniany oficer, który zastrzegł sobie anonimowość. 

- Aktywność, którą w tej chwili obserwujemy, może sugerować powolne lub etapowe wycofywanie wojsk. W tej chwili zasadnicza część wcześniej rozmieszczonych rosyjskich wojsk pozostaje w sąsiedztwie granicy - dodał rozmówca Reutera.


13:56

OBWE: Nie ma kontaktu z obserwatorami w obwodzie donieckim

OBWE poinformowała, że straciła kontakt z jedną z ekip swoich obserwatorów w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Kontakt utracono w poniedziałek późnym popołudniem.

W skład międzynarodowej ekipy obserwatorów OBWE wchodzą cztery osoby. Obserwatorzy brali udział w rutynowym patrolu na wschód od Doniecka, gdy utracono z nimi kontakt.

W ciągu ostatniej doby podczas walk między ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami zginęło w Doniecku około 40 osób.


 

13:43

MSZ Ukrainy: Niech Rosja powstrzyma agresję i wspieranie terrorystów

MSZ Ukrainy zwróciło się do wspólnoty międzynarodowej o podjęcie działań na rzecz powstrzymania agresji Rosji wobec tego kraju. Kijów prosi, by Moskwa przestała wspierać terrorystów i dostarczać broń na podległe mu terytorium.

„Konieczne jest podjęcie wspólnych wysiłków, by zmusić Kreml do zaprzestania wysyłania terrorystów i broni na terytorium naszego państwa oraz do odwołania z terytorium Ukrainy rosyjskich dywersantów” – oświadczyła ukraińska dyplomacja we wtorek.

„Agresywne działania Rosji i kontrolowanych przez nią kolaborantów z terrorystycznych organizacji Doniecka Republika Ludowa i Ługańska Republika Ludowa to kolejny dowód, że Kreml nie ma zamiaru wypełniać porozumień genewskich nawet po przeprowadzeniu na Ukrainie wyborów prezydenckich, które świat uznał za demokratyczne” – czytamy.

Wiceminister spraw zagranicznych Danyło Łubkiwski wyraził następnie na konferencji prasowej wątpliwość, czy zapewnienia Rosji, iż z szacunkiem odnosi się do werdyktu obywateli Ukrainy dokonanego podczas niedzielnych wyborów prezydenckich, są prawdziwe.

– Minionej nocy dziesiątki uzbrojonych terrorystów zaatakowały granicę ukraińską w obwodzie ługańskim. 40 ciężarówek z terrorystami dokonało próby przedostania się przez granicę i nie odnotowaliśmy, by władze rosyjskie podjęły starania, by je zatrzymać – powiedział.

Łubkiwski podkreślił, że Kijów potępia „ten akt niewypowiedzianej wojny, która prowadzona jest przeciwko Ukrainie”. – Rosja eksportuje terroryzm w najbardziej brutalny i zawstydzający sposób i należy to powstrzymać – podkreślił.


 

12:20

Ukraina niezadowolona z propozycji KE ws. sporu gazowego z Rosją

Minister Energetyki Ukrainy Ołeksandr Szłapak powiedział, że jego kraj nie jest zadowolony z propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej uregulowania z Rosją kwestii ukraińskiego zadłużenia za gaz. KE dała stronom na ocenę propozycji czas do środy.

„Dzisiaj słyszymy: zapłaćcie, a potem będziemy dyskutować” – powiedział Szłapak, dodając: „nam to nie odpowiada”.

Propozycja KE przewiduje, że ukraiński Naftohaz zapłaci rosyjskiemu Gazpromowi do czwartku 2 mld dolarów jako zaliczkę na poczet swoich długów. Dalsze 500 mln dolarów strona ukraińska przekaże 7 czerwca. Jeżeli propozycja zostałaby zaakceptowana i jeżeli pieniądze wpłynęłyby w czwartek na konto Gazpromu, strona rosyjska będzie gotowa do podjęcia w piątek rozmów o cenie za gaz w kwietniu, maju oraz o nowym okresie płatniczym od czerwca.

Komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger powiedział w poniedziałek po rozmowach z ministrami energetyki Ukrainy i Rosji, że ma nadzieję na osiągnięcie kompromisu przez strony do 1 czerwca. Natomiast ukraiński minister energetyki Jurij Prodan powiedział, że propozycja KE jest jedynie „materiałem do dyskusji”.

Dwie wcześniejsze propozycje uregulowania sporu, korzystniejsze dla Ukrainy, zostały odrzucone przez stronę rosyjską.


 

12:16

Ławrow: Władze w Kijowie muszą powstrzymać rozlew krwi

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powtórzył we wtorek apel Moskwy o „natychmiastowe powstrzymanie rozlewu krwi na wschodzie i południu Ukrainy”. Uznał to za pierwszoplanowe zadanie i test dla władz w Kijowie po wyborze prezydenta.

– Rosja szanuje wolę wyborców wyrażoną w niedzielę, lecz należy bez zwłoki położyć kres wszelkiej przemocy na południu i wschodzie Ukrainy – powiedział Ławrow.


 

12.09

Ławrow: wizyta Poroszenki w Rosji nie jest rozważana

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział na konferencji prasowej, że kwestia wizyty w Rosji przyszłego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki nie jest rozważana.

Według szefa rosyjskiej dyplomacji wizyta nie jest omawiana poprzez kanały dyplomatyczne ani w żaden inny sposób.


 

11.04

Szef MSW: odzyskaliśmy kontrolę nad lotniskiem w Doniecku

Ukraińskie siły antyterrorystyczne odzyskały całkowitą kontrolę nad zajętym wcześniej przez separatystów prorosyjskich międzynarodowym lotniskiem w Doniecku na wschodzie kraju – poinformował minister spraw wewnętrznych Ukrainy, Arsen Awakow.

- Lotnisko jest pod całkowitą kontrolą władz. Przeciwnik poniósł poważne straty, po naszej stronie strat nie ma. W godzinach porannych operacja była kontynuowana – oświadczył minister cytowany w komunikacie MSW.

Awakow dodał, że konkretna liczba ofiar w szeregach separatystów nie jest znana, jednak przypuszcza, że chodzi o „dziesiątki ludzi”.


 

10.55

Mer Doniecka: w walkach zginęło 40 osób, głównie rebeliantów

W ciągu ostatniej doby walk między ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami w Doniecku na wschodzie Ukrainy zginęło 40 osób - poinformował mer Doniecka Ołeksandr Łukjanczenko. Separatyści własne straty szacują na ok. 30 osób.


 

10.40

Jaceniuk: w każdym resorcie wiceminister ds. eurointegracji

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk zapowiedział na posiedzeniu rządu wprowadzenie we wszystkich ministerstwach stanowiska wiceministra ds. integracji europejskiej.

- We wszystkich ministerstwach Ukrainy wprowadza się osobną funkcję wiceministra do spraw eurointegracji. Każda reforma, która jest niezbędna dla kraju i odpowiada unijnym standardom, będzie realizowana przez ministerstwa jako zadanie pierwszoplanowe – oznajmił. Dodał, że „kluczowy ośrodek będzie znajdować się w Radzie Ministrów”.

Jaceniuk zapowiedział też przelanie do budżetów lokalnych 2,5 mld hrywien (ok. 209 mln USD) na najniezbędniejsze wydatki. Pieniądze te będą pochodzić z funduszy przekazanych przez międzynarodowych partnerów. - Wiem, że nagromadziło się wam mnóstwo zobowiązań finansowych. To pierwszy raz w ciągu trzech miesięcy, kiedy pomagamy lokalnym budżetom – oznajmił.

Premier przekazał też gratulacje dla Petra Poroszenki, który zwyciężył w niedzielnych wyborach. Podkreślił, że wybory prezydenckie były uczciwe i przejrzyste i po raz pierwszy władze nie stosowały żadnych nacisków, by wymusić głosowanie na któregoś z kandydatów.

- W imieniu rządu Ukrainy gratuluję Petro Ołeksijowyczowi wyboru na stanowisko prezydenta i jestem przekonany, że nowy prezydent, rząd i parlament uczynią wszystko, czego od nich oczekuje naród ukraiński – powiedział.


 

10.30

Doradca Putina: Rosja nie przygotowuje odwetu na firmach zagranicznych

Władze w Moskwie nie planują karania zagranicznych firm w odwecie za zachodnie sankcje, nałożone na Rosję za jej postępowanie wobec Ukrainy - powiedział austriackiemu dziennikowi "Die Presse" główny doradca ekonomiczny Władimira Putina, Andriej Biełousow.

W opublikowanym we wtorek wywiadzie Biełousow oświadczył, że Rosja odczuwa przede wszystkim skutki tzw. miękkich sankcji, czyli zalecania firmom i bankom wycofywania się z projektów w Rosji. Dodał, że Moskwa dostrzega nerwowość nie tyle po stronie przedsiębiorstw rosyjskich, co wśród firm zagranicznych działających w Rosji.

Zapewnił zarazem, że obecnie strona rosyjska nie przygotowuje żadnych działań przeciwko tym firmom w reakcji na zachodnie sankcje.

Zdaniem Biełousowa jednym z efektów sankcji jest to, że "establishment skupił się wokół prezydenta jak nigdy przedtem". Doradca Putina powiedział też, że groźba sankcji skłoniła rosyjskie kierownictwo do bardziej intensywnych - politycznych i gospodarczych - poszukiwań nowych rynków, "przede wszystkim w Azji Południowo-Wschodniej, w Chinach".

"Die Presse" przypomniała, że Biełousow groził wcześniej, iż Moskwa zwróci się do Światowej Organizacji Handlu w razie nałożenia przez Zachód sankcji na Rosję. Doradca rosyjskiego prezydenta oświadczył na to, że strona rosyjska niekoniecznie musi sięgać po ten środek i dodał: "Mam nadzieję, że Europa nie zrobi głupstwa, jakim byłyby dalsze sankcje".


 

10.08

Jaceniuk: dwustronne rozmowy z Rosją są niemożliwe

Dwustronne rozmowy przedstawicieli władz Ukrainy i Rosji są niemożliwe bez udziału Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej – oświadczył w Kijowie premier Ukrainy Arsenij Jacenuk.

- Jeśli chodzi o rozmowy z Federacją Rosyjską, stanowisko rządu pozostaje niezmienne: w obecnych warunkach dwustronne rozmowy bez obecności USA i UE nie są możliwe – oznajmił premier, otwierając posiedzenie swojego rządu.


 

10.06

Wicepremier Ukrainy: Zlikwidujemy wszystkich terrorystów

– Będziemy kontynuowali tę operację, dopóki na terytorium Ukrainy nie będzie ani jednego terrorysty – powiedział dziennikarzom podczas posiedzenia rządu.

W poniedziałek siły antyterrorystyczne Ukrainy starły się z dywersantami, którzy zajęli lotnisko w Doniecku, i po kilku godzinach walk z użyciem artylerii i lotnictwa wyparły ich w kierunku centrum miasta. Według samozwańczego „ludowego gubernatora” Pawła Hubariowa po stronie terrorystów zginęło 35 osób. Po stronie ukraińskiej ofiar nie było.

W nocy z poniedziałku na wtorek walki z terrorystami trwały także w okolicach Słowiańska na północy obwodu donieckiego i w pobliżu Mariupola na południu tego regionu.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy