Szydło: Szkoła będzie nowoczesna otwarta i tradycyjna

Artykuł
Fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska

– Skończyły się wakacje. Wracacie do szkolnej ławy, ale znajdujecie się w innej szkole niż tą, którą żegnaliście w czerwcu. Dzisiaj zaczynamy nowy rok szkolny i zaczynamy reformę oświaty. Reformę, która była przygotowywana przez wiele miesięcy – powiedziała premier Beata Szydło. Szefowa rządu i minister edukacji narodowej Anna Zalewska biorą w poniedziałek udział w ogólnopolskiej inauguracji nowego roku szkolnego w Dobrzechowie w woj. podkarpackim.

– Dobra szkoła ma być otwarta na uczniów, rodziców i nauczycieli – powiedziała premier Beata Szydło. Dodała również, że – dobra szkoła będzie otwarta, nowoczesna i czerpała z polskiej tradycji i kultury –.

– Wartości, które leżą u podstaw reformy mają przypominać, że największym kapitałem jest młodzież.(…) Naszym obowiązkiem jest inwestowanie w młodzież i dzieci, dbanie o rozwój ich talentów – dodała szefowa rządu.

– Uwagi rodziców przy przygotowywaniu reformy były dla nas bezcenne – powiedziała premier. Dodała, że rząd chce, aby w szkołach była pełna opieka medyczna dla dzieci, a nauczyciele godnie zarabiali

– Zaplanowaliśmy podwyżki dla nauczycieli. W ciągu trzech lat środki finansowe trafią do pedagogów – powiedziała premier Szydło.

Jak zaznaczyła, ma nadzieję, że polska szkoła spełni oczekiwania rodziców i będą w niej pracować najlepsi nauczyciele.

Początek roku szkolnego rozpoczął się mszą świętą, odprawioną na dziedzińcu przed budynkiem szkoły. Przewodniczył jej ordynariusz rzeszowski biskup Jan Wątroba.

Na Podkarpaciu naukę rozpoczyna prawie 353,5 tys. uczniów. Wśród nich blisko 19 tys. stanowią uczniowie klasy pierwszej ośmioklasowej szkoły podstawowej.

Uczniowie dotychczasowej 6-letniej szkoły podstawowej stali się uczniami klas siódmych i tym samym powróciła 8-letnia podstawówka. Do systemu wróciły 4-letnie licea, 5-letnie technika, a szkoła zawodowa stała się dwustopniową szkołą branżową. Rozpoczęło się także wygaszanie gimnazjum. Ten typ szkół zniknie za dwa lata.

Uczniowie klasy pierwszej, czwartej i siódmej szkoły podstawowej dostaną nowe podręczniki, opracowane według nowych podstaw programowych. W czwartej klasie podstawówki będzie jeszcze przyroda. Potem w klasie piątej zreformowanej szkoły uczniowie będą się uczyli geografii i biologii, a w wyższych klasach także chemii i fizyki. Siódmoklasiści rozpoczną też naukę drugiego języka obcego. Na zakończenie podstawówki będzie egzamin ósmoklasisty.

W kwietniu minister edukacji zapowiedziała 15-procentowe podwyżki w oświacie rozłożone na trzy lata. – Pan premier Morawiecki przy konstrukcji budżetu potwierdził, że są dodatkowe środki, ponad miliard złotych w roku 2018 – powiedziała Anna Zalewska.

Anna Zalewska zapowiedziała także dodatek 500 plus dla nauczycieli dyplomowanych, przyznawany według ściśle określonych kryteriów i uzależniony od doskonalenia zawodowego nauczyciela. – To jest nic innego jak finansowy, dodatkowy stopień awansu dyplomowanego, ale bardzo motywacyjny, podlegający ocenie – zaznaczyła minister.

Źródło: tvpparlament.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy