Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Prezydent i szef MON nie zapomnieli o polskich żołnierzach w Afganistanie

kos 18:40 26 marca 2018
prezydent.pl
Prezydent RP, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda spotkał się w bazie Bagram z żołnierzami Polskiego Kontyngentu Wojskowego, którzy swoją służbę pełnią w ramach misji Resolute Support w Afganistanie.

Prezydentowi towarzyszył m.in. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Szef Gabinetu Prezydenta minister Krzysztof Szczerski, Szef BBN minister Paweł Soloch oraz Dowódca Operacyjny RSZ gen. broni Sławomir Wojciechowski i biskup polowy WP gen. bryg. Józef Guzdek.

Podczas apelu w bazie wręczone zostały odznaczenia państwowe – Krzyże Zasługi z Mieczami oraz medale resortowe. Gwiazdami Afganistanu wyróżnieni zostali także żołnierze armii amerykańskiej.

Po południu odbyło się świąteczne spotkanie Prezydenta z żołnierzami Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

W czasie pobytu w bazie wojskowej Prezydent i minister obrony rozmawiali z Premierem Afganistanu Abullahem Abullahem i dowódcą misji Resolute Support gen. Johnem W. Nicholsonem Jr.

- Zadeklarowaliśmy, że do końca roku zwiększymy o 50 żołnierzy ten kontyngent – powiedział Prezydent.

Podkreślił także, że polscy żołnierze stacjonują w Afganistanie od 16 lat w ramach kolejnych zmian i misji, a obecna – choć nie ma charakteru bojowego, lecz szkoleniowy i doradczy – odbywa się w najniebezpieczniejszym z miejsc, w których służą polscy żołnierze.

 – Nasi żołnierze cały czas są tutaj potrzebni i dlatego obiecywaliśmy dzisiaj gen. Nicholsonowi, że nie zamierzamy się wycofywać, bo misja musi trwać dalej aż do skutku, kiedy armia afgańska sama będzie mogła przejąć wszystkie obowiązki – powiedział. Dodał, że stąd wynika deklaracja zwiększenia kontyngentu.

Prezydent podkreślał znaczenie misji dla sojuszniczej wiarygodności Polski. – Pokazujemy, że nasza postawa jest zgodna z zasadą NATO 360 stopni. Chodzi nie tylko o to, aby jednostki NATO były w Polsce i abyśmy mieli sojuszniczych żołnierzy na naszym terenie, ale także o to, że my realizujemy misję niesienia pokoju i budowania stabilności w innych regionach – powiedział Prezydent dziennikarzom.

Dowódca PKW płk Grzegorz Potrzebowski dziękował żołnierzom za zaangażowanie. Biskup polowy podkreślał znaczenie czynów, podkreślająca znaczenie czynu zbrojnego w odzyskaniu niepodległości przed stu laty. Prezydent RP zapalił znicz przed tablicami upamiętniającymi żołnierzy polskich i amerykańskich, którzy polegli wykonując swoje zadania w Afganistanie.

Szkoleniowo-doradcza misja Resolute Support rozpoczęła się, gdy z końcem roku 2014 sojusz zakończył misję ISAF. Cała misja liczy ok. 13 tys. żołnierzy podporządkowanych pięciu regionalnym dowództwom.

Polski Kontyngent Wojskowy Resolute Support do końca czerwca 2016 liczył 200 żołnierzy i pracowników wojska; później dodano 50-osobowy odwód w kraju, a od lipca ub. r. PKW liczy do 250 osób.

Główne zadania PKW to doradzanie na szczeblu strategicznym i operacyjnym afgańskim dowództwom i instytucjom podległym ministerstwu obrony i spraw wewnętrznych; ochrona doradców, doraźna ochrona konwojów logistycznych. W Kabulu Polacy służą w dowództwie misji i jako doradcy szczebla strategicznego. Elementy wsparcia znajdują się w Bagram; Polacy służą także w Gamberi i Kandaharze.

Trzon kontyngentu to żołnierze 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa, w skład PKW wchodzą także pododdziały m. in. z 11. pułku artylerii z Węgorzewa, 15. Brygady Zmechanizowanej z Giżycka, 1. Bazy Lotniczej Wojsk Lądowych z Inowrocławia; są także lekarze, logistycy i żołnierze Wojsk Specjalnych.

 

 

 

 

 

 

 

Lokalizacja

Źródło: prezydent.pl

Wczytuję ocenę...


ZAMACH NA CHRZEŚCIJAN W SRI LANCE TO NAJWIĘKSZA ZBRODNIA - CZARNECKI, ŻÓŁTANIECKI, KANIA
Wczytuję komentarze...
Najnowsze