Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...Polacy zrozumieli czym jest polska opozycja! NIE chcą Kijowskiego, Schetyny i Petru. BRAWO!
Odtajnione akta CIA mówią o masowym ludobójstwie na ziemiach polskich po II wojnie światowej!
Wałęsa: Mój syn skrócił sobie życie przez tych Cenckiewiczów i innych
Wczytuję dane...

Kreml: Rosja nie jest stroną konfliktu na Ukrainie

ap 12:04 15 marca 2014
twitter/@EuromaidanPR
Kreml wyraził nadzieję, że partnerom Rosji starczy politycznego rozsądku i realizmu, by nie pogłębiać konfrontacji z Moskwą z powodu Ukrainy. Oświadczył też, że Rosja nie jest stroną konfliktu na Ukrainie. Wcześniej, zwracając się do Rady Bezpieczeństwa ONZ, ambasador Ukrainy przy tym gremium - Jurij Siergiejew - powiedział, że inwazja wojsk rosyjskich na Ukrainę coraz bardziej się rozszerza.

20.37

Kreml wyraził nadzieję, że partnerom Rosji starczy politycznego rozsądku i realizmu, by nie pogłębiać konfrontacji z Moskwą z powodu Ukrainy. Oświadczył też, że Rosja nie jest stroną konfliktu na Ukrainie.

Z całego serca liczymy na to, że naszym partnerom starczy politycznego rozsądku i realizmu, by nie stoczyć się jeszcze głębiej w konfrontację - ideologiczną lub inną - z powodu Ukrainy - oznajmił sekretarz prasowy prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrij Pieskow w wypowiedzi dla rosyjskiej stacji telewizyjnej REN TV.

Pieskow zaprzeczył, jakoby Rosja była stroną konfliktu na Ukrainie. - Jest to wewnątrzukraińska sytuacja - wskazał.

Rzecznik Kremla zaprzeczył również, że możliwa jest samoizolacja Rosji. - W naszych czasach, w dobie globalizacji i absolutnej wzajemnej zależności gospodarczej byłoby to nielogiczne, nierealistyczne i absurdalne - powiedział. Zauważył także, iż "Rosja gospodarczo zależy od Zachodu w takim samym stopniu, jak Zachód od Rosji".

Pieskow oświadczył, że prezydent FR Władimir Putin jest zwolennikiem dialogu z Zachodem. - Jesteśmy zainteresowani rozwojem współpracy i nie chcielibyśmy, aby to, co dzieje się na Ukrainie, miało odwrotny efekt - podkreślił.

Sekretarz prasowy Putina oznajmił, że Rosja nie ma nic przeciwko temu, by jej przeciwnicy pomogli jej w wykryciu zagranicznych rachunków bankowych rosyjskich urzędników. - Będziemy wdzięczni za kontynuację działań zmierzających do zablokowania rachunków rosyjskich urzędników za granicą - zadeklarował.

Pieskow zapewnił, że władze Rosji nie zamierzają tłumić krytyki. - Krytyka była, jest i będzie - dodał.

Powiedział też, że "niewielka grupa" rosyjskich obywateli ma problem z Putinem i go "demonizuje". - Putin jest oskarżany o tłumienie wszystkiego w polityce. A on jest daleki od tego. Jest demokratą. Utrzymuje wszechstronne kontakty z opozycją, z obrońcami praw człowieka. Ta demonizacja jest absurdalna. On nie jest taki - oświadczył rzecznik Kremla.

Pieskow oznajmił również, że nie podziela poglądu tych analityków, którzy twierdzą, iż sytuacja wokół Ukrainy spowoduje umocnienie autorytaryzmu w Rosji.


 

20.25

Do hotelu "Moskwa" w Symferopolu wdarła się grupa zamaskowanych i uzbrojonych mężczyzn.

W hotelu przebywają głównie międzynarodowi dziennikarze, którzy jutro relacjonować mają przebieg referendum w sprawie przynależności terytorialnej Autonomicznej Republiki Krym.

gunem1gunem_2
gunem_3


 

 

20.23

Czy do komisji wyborczych, a potem do wyborców na Krymie trafią "odpowiednio" wypełnione już karty do głosowania w jutrzejszym referendum?

premarketed


 

20.16

Jak podaje serwis informacyjny Euromajdanu, powołując się na rzecznika ukraińskiego Ministerstwa Obrony, oddziały rosyjskie badają teren wokół ukraińskiej jednostki wojskowej w Symferopolu, a rosyjscy snajperzy sprawdzają dachy sąsiednich budynków.

snajperzy


 

20.10

Rosja w sobotę przebazowała na Białoruś swój samolot wczesnego ostrzegania A-50 - poinformowała agencja Interfax, powołując się na białoruskie Ministerstwo Obrony.

Ta czterosilnikowa maszyna, zbudowana na bazie transportowego Ił-76, będzie stacjonowała w bazie Sił Powietrznych Białorusi w Baranowiczach, około 130 km od granicy z Polską.

A-50 (w kodzie NATO - Mainstay) jest przeznaczony przede wszystkim do patrolowania przestrzeni powietrznej. Może być także wykorzystywany jako latające centrum dowodzenia i stacja przekaźnikowa, przez którą łączą się różne samoloty. Maszyna może też naprowadzać samoloty bojowe na cele.

Według białoruskiego Ministerstwa Obrony przebazowany A-50 "pozwoli znacznie rozszerzyć możliwości zwiadu radiolokacyjnego i naprowadzania lotnictwa myśliwskiego Białorusi i Rosji, a także dowodzenia dyżurnymi siłami obrony powietrznej".

W czwartek Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało o przebazowaniu na Białoruś sześciu myśliwców przechwytujących Su-27 i trzech wojskowych samolotów transportowych. Będą one stacjonować w bazie Sił Powietrznych Białorusi w Bobrujsku, w obwodzie mohylewskim, około 130 km na południowy wschód od Mińska.


 

20.05

RAPORT RADY EUROPY: "Referendum na Krymie jest niezgodne z zasadami konstytucyjnymi"

Referendum na Krymie jest "niezgodne z zasadami konstytucyjnymi" - stwierdza wstępny raport Rady Europy. Poinformował o tym w sobotę, w przeddzień tego referendum, rzecznik RE.

Daniel Hoeltgen, rzecznik prasowy sekretarza generalnego Rady Europy Thorbjoerna Jaglanda potwierdził w wypowiedzi dla AFP doniesienia mediów austriackich, które poinformowały o stanowisku Rady, powołując się na ministra spraw zagranicznych Austrii Sebastiana Kurza.

Kurz powiedział austriackim dziennikarzom, że wstępny raport Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo, znanej również jako Komisja Wenecka, która skupia ekspertów prawa konstytucyjnego i jest organem doradczym Rady Europy, uznał próbę oderwania Krymu od Ukrainy za całkowicie nielegalną.


 

18.04

Zwracając się do Rady Bezpieczeństwa ONZ, ambasador Ukrainy przy tym gremium - Jurij Siergiejew - powiedział, że inwazja wojsk rosyjskich na Ukrainę coraz bardziej się rozszerza.

Wcześniej w Radzie Bezpieczeństwa odbyło się głosowanie nad zaproponowanym przez USA projektem rezolucji potępiającej referendum ws. statusu Krymu. Rosja zgłosiła veto do projektu.

 


17.42

UKRAIŃSKIE MSZ POTĘPIŁO WYSADZENIE ROSYJSKIEGO DESANTU W OBWODZIE CHERSOŃSKIM

Ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stanowczo zaprotestowało przeciwko wysadzeniu rosyjskiego desantu wojskowego w obwodzie chersońskim na południu kraju i nazwała to agresją wojskową Rosji na terytorium Ukrainy.

MSZ Ukrainy oświadcza, że doszło do wtargnięcia Rosji (na Ukrainę), i domaga się niezwłocznego wycofania jej sił zbrojnych z terytorium Ukrainy. Ukraina pozostawia sobie prawo do użycia wszelkich niezbędnych środków do powstrzymania wojskowej agresji ze strony Rosji - głosi opublikowany w godzinach wieczornych komunikat.

 


17.36

Władze Autonomicznej Republiki Krym zaprosiły międzynarodowych obserwatorów na konferencję prasową, na której powiedziały, że jutrzejsze referendum jest w pełni legalne.

krym_03

 

 


17.25

Zgodnie z przewidywaniami Rosja zawetowała w Radzie Bezpieczeństwa ONZ zaproponowany przez USA projekt rezolucji potępiającej referendum ws. statusu należącego do Ukrainy Krymu. Chiny wstrzymały się od głosu.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT...

 


17.08

Jak podają ukraińskie media, do komisji wojskowych na Ukrainie zgłosiło się ponad 40 tys. ochotników, by przystąpić do Gwardii Narodowej.

Parlament Ukrainy powołał tę formację 13 marca.


 

17.05

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej poinformowało, że "Rosja otrzymuje mnóstwo próśb o obronę cywilnych obywateli na Ukrainie". Dodało, że "prośby te zostaną rozpatrzone".

W piątek rosyjski resort spraw zagranicznych oświadczył, że Rosja "poczuwa się do odpowiedzialności za życie rodaków i współobywateli na Ukrainie" i "zastrzega sobie prawo do wzięcia ludzi w obronę".


 

16.50

W Kijowie trwa konferencja prasowa delegacji amerykańskich senatorów, którzy przybyli z USA, by dać wyraz solidarności z Ukrainą.

- Stoimy tu dziś razem - senatorzy z partii Republikanów i Demokratów - by opowiedzieć się za zjednoczoną i suwerenną Ukrainą - powiedział jeden z delegatów.

- Wierzymy, że Unia Europejska będzie naszym sojusznikiem w walce o wolną Ukrainę - dodał.

Inny z senatorów powiedział, iż wszyscy zdają sobie sprawę z sytuacji żołnierzy ukraińskich, którzy pilnują granicy z Rosją. - Rosyjscy żołnierze ponoszą pełną odpowiedzialność za ich życie oraz życie ich rodzin - mówił.

- Zachowanie Rosji przekroczyło standardy cywilizowanego kraju - mówił inny z amerykańskich polityków.

Zapowiedział, że jeśli Władimir Putin nie zmieni swojego zachowania, USA nałożą sankcję na Kreml. Dodał, że USA, w porozumieniu z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, chce pomóc gospodarczo Ukrainie.


 

16.30

Straż Graniczna Ukrainy potwierdziła, że w obwodzie chersońskim wylądowały cztery rosyjskie helikoptery wojskowe z 60 żołnierzami.

Rosyjska grupa desantowa otoczyła w sobotę po południu gazową stację rozdzielczą w miejscowości Striłkowe na Mierzei Arabackiej. Wieś ta znajduje się na granicy między Autonomiczną Republiką Krymu (ARK) a obwodem chersońskim na południu Ukrainy.

Według mediów rosyjscy żołnierze, którzy zostali zrzuceni z czterech helikopterów, opanowali także platformę gazową nieopodal wsi Szczasływcewe. Zarówno platforma, jak i stacja są własnością spółki energetycznej Czornomornaftohaz, którą samozwańcze władze Krymu są gotowe sprywatyzować i odsprzedać.

Ukraińskie ministerstwo obrony oświadczyło, że dzięki jego wysiłkom siły rosyjskie nie zdołały przedostać się na teren obwodu chersońskiego, a Straż Graniczna poinformowała, że Rosjanie wyjaśnili, iż celem ich operacji jest „obrona stacji gazowej przed możliwym atakiem terrorystycznym”.

Sytuacja w rejonie zdarzenia jest spokojna – przekazało biuro prasowe SG.

cherson
www.wikipedia.org


 

 

16.00

FRANCJA ZAPOWIADA SANKCJE WOBEC ROSJI

- Francja, podobnie jak Unia Europejska, nie uzna pseudokonsultacji" na Krymie i jeśli Rosja nie wycofa się z eskalacji na półwyspie, UE zastosuje wobec niej sankcje - zapowiedział prezydent Francji Francois Holllande.

Hollande, który wypowiadał się na wspólnej z włoskim premierem Matteo Renzim konferencji prasowej po rozmowach, jakie odbyli w Pałacu Elizejskim, zapowiedział, że jeśli ze strony Rosji nie nastąpi deeskalacja konfliktu, Paryż przystąpi również do zrewidowania swej współpracy wojskowej z Rosją.


 

15.13

Jeden z punktów wyborczych w Symferopolu na dzień przed krymskim referendum. Barwy kotar kojarzą się jednoznacznie...

ounkt_wyborczy


 

14.21

Prorosyjska manifestacja w Doniecku. Manifestanci zatrzymali się przed siedzibą milicji i SBU

uk_670


 

don


 

14.17

Straż Graniczna nie wpuściła prawie 500 Rosjan

Straż Graniczna Ukrainy w ciągu ostatniej doby zakazała wjazdu do kraju prawie 500 obywatelom Rosji - podały służby prasowe SG w Kijowie. Ukraińcy nie wpuszczają do siebie tych obywateli rosyjskich, których podejrzewają o wspieranie ruchów separatystycznych.

- Ostatniej doby przez granicę nie przepuszczono 480 obywateli Federacji Rosyjskiej. Trzech z nich mogło być zaangażowanych w działalność ekstremistyczną na terytorium Ukrainy – poinformowała Straż Graniczna.

W komunikacie podano, że w ostatnich dniach 36 osobom wręczono oficjalne zakazy wjazdu na Ukrainę.


 

13.45

Minister obrony Ukrainy: Nasi żołnierze nie opuszczą Krymu

Ukraińscy żołnierze nie porzucą należącego do ich kraju Krymu i pozostaną w swych bazach na półwyspie niezależnie od rozwoju sytuacji - oświadczył minister obrony Ukrainy Ihor Teniuch. Wojsko jest dziś w stanie bronić państwa - zapewnił.

- Żołnierze są przedstawicielami sił zbrojnych i ukraińskich władz, dlatego też nie odejdziemy z Krymu, gdyż jest to nasza ziemia - powiedział minister.

CZYTAJ WIĘCEJ...


 

13.23

MSZ Ukrainy do Rosji: nie ingerujcie w naszą politykę wewnętrzną

Ministerstwo spraw zagranicznych w Kijowie po raz kolejny zaapelowało do Rosji, by nie ingerowała w sprawy wewnętrzne Ukrainy. Oświadczenie w tej sprawie złożył szef ukraińskiej dyplomacji Andrij Deszczyca.

- MSZ Federacji Rosyjskiej nie powinno wtrącać się w politykę wewnętrzną Ukrainy - oświadczył na konferencji prasowej.

Dyplomata podkreślił, że to, co dzieje się dziś na Ukrainie, jest jej własnym problemem i obce państwa nie powinny się nim zajmować.

- Rosyjskie prowokacje w miastach na południu i wschodzie naszego kraju nie przejdą - oznajmił Deszczyca.


 

12.25

Parlament Ukrainy rozwiązał parlament Autonomicznej Republiki Krymu.


 

12.20

P. o. prezydenta Ukrainy Ołeksander Turczynow oznajmił, że za zamieszki na wschodzie kraju odpowiadają  "prowokatorzy Kremla". - Wszyscy dobrze wiemy, kto za tym stoi - powiedział w parlamencie.


 

11.48

Pokojowy marsz w Moskwie. Transparent: "Za Rosją i Ukrainą bez Putina". CZYTAJ WIĘCEJ

ma


 

11.44

Szef MSW Arsen Awakow ocenił, że zamieszki w Charkowie i innych miastach jego kraju wywołują „zawodowi prowokatorzy z sąsiedniego państwa”.

Wiadomości rosyjskich agencji informacyjnych, które relacjonują te wydarzenia, pojawiają się zanim jeszcze do nich dojdzie. Finansowaniem zaplanowanych burd na wschodzie i południu kraju zajmują się oskarżeni o zbrodnie przedstawiciele byłych władz Ukrainy, które weszły w sojusz z rosyjskimi ekstremistami

– napisał Awakow na swoim profilu na Facebooku.

Minister zaapelował do ludności, by nie poddawała się emocjom, lecz działała wspólnymi siłami.

Złością niewiele dokonamy. Negatywne emocje w niczym nie pomogą. Pomoże tylko jedna, wspólna i spokojna mentalna odpowiedź milionów Ukraińców. Na tle naszej jedności banda prowokatorów i separatystów zniknie i zakończą się inicjowane z zewnątrz nieporządki

– czytamy.


 

11.40

40 zatrzymanych po nocnych zajściach w Charkowie

40 osób zatrzymano po nocnych starciach i strzelaninie między siłami prorosyjskimi a ukraińskimi środowiskami nacjonalistycznymi w Charkowie na północnym wschodzie Ukrainy – poinformował w Kijowie wiceminister spraw wewnętrznych Serhij Jarowyj.


 

10.05

Sąd w Doniecku zezwolił na prorosyjskie demonstracje

Sąd okręgowy w Doniecku na wschodniej Ukrainie odrzucił wniosek władz miejskich o wydanie zakazu demonstracji na rzecz wsparcia separatystycznego, prorosyjskiego referendum, które ma odbyć się w niedzielę na Krymie.

Sąd uznał, że zaplanowane na weekend demonstracje można przeprowadzić, gdyż – jak podał tego dnia doniecki portal Ostro.org – sędziowie ocenili, iż nie ma dowodów, że niosą one jakiekolwiek niebezpieczeństwo.


 

9.00

Premier Kanady Stephen Harper złoży wizytę w Kijowie

Premier Kanady Stephen Harper poinformował, że 22 marca złoży wizytę na Ukrainie, aby spotkać się z premierem Arsenijem Jaceniukiem i zademonstrować poparcie dla władz w Kijowie wobec kryzysu krymskiego.

- Będziemy współpracować z naszymi sojusznikami wspierając wysiłki mające na celu przywrócenie stabilizacji i jedności Ukrainy po to by naród ukraiński mógł rozwijać się i prosperować, wolny od gróźb i zastraszania - oświadczył Harper.


 

8.40

W niedzielę referendum w sprawie przyłączenia Krymu do Rosji

Na Krymie odbędzie się w niedzielę referendum w sprawie przyłączenia półwyspu do Rosji. Nie czekając na jego wyniki, parlament Krymu przyjął deklarację niepodległości, która zostanie ogłoszona, jeśli mieszkańcy opowiedzą się za włączeniem Autonomii do Rosji. CZYTAJ WIĘCEJ

ref_670

twitter@EuromaidanPR


8.23

Strzelanina w Charkowie. Dwie osoby nie żyją

Do starć miało dojść po kłótni między grupą prorosyjsko nastawionych osób z tzw. Antymajdanu i nacjonalistów ukraińskich z Prawego Sektora. Zaatakowano biura kilku organizacji, w tym należące do Prawego Sektora.

Na opublikowanych nagraniach wideo widać eksplozje i słychać odgłosy strzelaniny. Milicja otoczyła kilka ulic w centrum miasta.

Wcześniejsze zacięte starcia w Charkowie skłoniły władze ukraińskie do apelu o spokój. Ostrzeżono też przed prowokacjami przed niedzielnym referendum na Krymie, które ma rozstrzygnąć przyszłość tego terytorium.

 


 

14 MARCA

Przywódca Tatarów krymskich Mustafa Dżemilew wezwał do bojkotu referendum na półwyspie i zwrócił się do NATO z prośbą o interwencję.

Agencja Reutera podała, że z rosyjskiego okrętu wojennego w zatoce obok Sewastopola wyładowano ciężarówki i co najmniej jeden transporter opancerzony. Nad Morzem Śródziemnym rosyjskie myśliwce odrzutowe i śmigłowce rozpoczęły loty ćwiczebne.

Niemiecki dziennik "Bild" ujawnił listę Rosjan, których ma objąć zakaz wizowy w UE i USA. Są to: minister obrony Siergiej Szojgu, szef FSB Aleksandr Bortnikow, szef prezydenckiej administracji Siergiej Iwanow, wicepremier Dmitrij Rogozin, sekretarz Rady Bezpieczeństwa FR Nikołaj Patruszew, doradcy Putina Siergiej Głazjew i Władisław Surkow oraz przewodniczący komisji spraw zagranicznych Dumy Państwowej Aleksiej Puszkow. A także: prezes zarządu Gazpromu Aleksiej Miller, szef Rosnieftu Igor Sieczyn, szef agencji informacyjnej Russia Today Dmitrij Kisielow, dowódca Floty Czarnomorskiej wiceadmirał Aleksandr Witko oraz przywódca nacjonalistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji Władimir Żyrinowski.

W Londynie doszło do spotkania Johna Kerry'ego i Siergieja Ławrowa. Rozmowy postrzegane jako ostatnia szansa na znalezienie dyplomatycznego rozwiązania przed krymskim referendum zakończyły się bez rezultatu.

Trybunał Konstytucyjny Ukrainy uznał decyzję władz Krymu o przyłączeniu się do Rosji oraz referendum w tej sprawie za niezgodne z ukraińską ustawą zasadniczą.

Ukraińska Państwowa Straż Graniczna przerzuca swe siły z obwodów zachodnich na wschód. W tym kierunku wyruszyło ze Lwowa ponad 300 żołnierzy zachodniego dowództwa wojsk ochrony pogranicza. Według szefa ukraińskiego MON Ihora Teniucha liczba rosyjskich żołnierzy na Krymie wzrosła do 22 tys. Zgodnie z umowami dwustronnymi Rosja może mieć na Ukrainie tylko 12,5 tys. wojskowych.

W odpowiedzi na kryzys ukraiński kraje Grupy Wyszehradzkiej podpisały porozumienie ws. koordynowania strategii obronnej i utworzenia wspólnej grupy bojowej w ramach NATO i UE.

CZYTAJ RELACJĘ Z WCZORAJSZYCH WYDARZEŃ NA UKRAINIE

Źródło: Telewizja Republika, pap, tvn24, twitter, niezalezna.plWczytuję ocenę...
TAGI:

Za siódmą górą odc. 143 (2014/15) – Singapur, cz.1

Wczytuję komentarze...