Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Jest wyrok ws. zakłócenia wykładu Zygmunta Baumana

plk 13:15 19 maja 2014
Zygmunt BaumanTelewizja Republika
Zapadł wyrok ws. zakłócenia wykładu Zygmunta Baumana. Wrocławski sąd skazał na kary aresztu i grzywny 19 osób obwinionych o zakłócenie wykładu prof. Zygmunta Baumana, który w czerwcu 2013 r. odbył się na Uniwersytecie Wrocławskim. Wyrok jest nieprawomocny.

Siedmiu z nich sąd wymierzył kary aresztu od 20 do 30 dni; pozostałym dwunastu - grzywny w wysokości od tysiąca do 6 tys. zł. Cztery osoby zostały uniewinnione. Po ogłoszeniu wyroku publiczność i część obwinionych, nie czekając na uzasadnienie, opuściło salę sądową; skandowali: „hańba” oraz „precz z komuną”. Przed rozprawą sympatycy Narodowego Odrodzenia Polski przed budynkiem sądu rozwinęli transparent „Bauman + Dutkiewicz = Czerwona Koalicja”.

Sędzia Paweł Chodkowski w uzasadnieniu wykroku podkreślił, że podstawowym dowodem w tej sprawie był zapis monitoringu wykładu, który pozwala na „precyzyjne określenie zachowań każdego z obwinionych”. – Również część obwinionych w swoich wyjaśnieniach nie kwestionowała swojego udziału w proteście przeciwko zaproszeniu Zygmunta Baumana, uzasadniając swoją postawę patriotycznymi pobudkami związanymi z przeszłością prof. Baumana – mówił sędzia.

Pokreślił, że ideowe wybory Zygmunta Baumana z lat 1945-1953 nie dają obwinionym i komukolwiek „żadnej legitymacji do kreowania nienawiści wobec tych, których postaw i wyborów oni nie akceptują”.

Dodał, że zachowanie obwinionych nie miało nic wspólnego z dopuszczalną formą wyrażania poglądów i prezentowania swoich opinii w ramach debaty publicznej. – Stanowiło ono manifestację pogardy wobec państwa, wobec prawa, uniwersalnych wartości etycznych, wreszcie pogardę wobec innych ludzi, którzy myślą inaczej niż obwinieni – dodał sędzia.

Dodał, że kara jest surowa, ale tylko tak może spełnić zadanie prewencyjne. – Być może będzie ona stanowić refleksję co do sposobu i formy udziału w życiu publicznym. Powtarzam: nie treści, ale sposobu i formy udziału w życiu publicznym – mówił sędzia.

Sąd uniewinnił czterech z obwinionych, ponieważ ze zgromadzonego przez policję materiału nie wynikało, że dopuścili się wykroczenia.

Obrońca jednego z obwinionych mecenasa Olgierd Pankiewicz powiedział dziennikarzom, że złoży apelację od wyroku. – Wyrok jest oderwany od rzeczywistości, jest niezgody z tym, co się wydarzyło podczas wykładu. W apelacji może sąd dopuści dowody, które rzeczywiście pozwalają ocenić sytuację, ponieważ sąd oparł się na bardzo okrojonym materiale dowodowym. Tym co powstało w wyniku manipulacji technicznych i zostało dostarczone przez policję – powiedział.

W procesie oskarżycielem publicznym była Komenda Miejska Policji we Wrocławiu.

W czerwcu 2013 r. prof. Zygmunt Bauman wygłosił na Uniwersytecie Wrocławskim wykład poświęcony m.in. obecnej sytuacji lewicy. Wizyta Baumana w stolicy Dolnego Śląska związana była z obchodami 150. rocznicy powstania niemieckiej socjaldemokracji, której założycielem był wrocławianin Ferdynand Lassalle.

Rozpoczęcie wykładu zostało zakłócone przez kilkadziesiąt osób związanych z Narodowym Odrodzeniem Polski, którzy oskarżali Baumana o współpracę z organami bezpieczeństwa PRL. Manifestacji towarzyszyły gwizdy i okrzyki. Mężczyźni podczas wykładu mieli krzyczeć „Precz z komuną”, „Dutkiewicz, kogo zapraszasz”, „Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę”.

Po kwadransie policja, na prośbę organizatorów, wykładu, usunęła narodowców. W dniu wykładu zatrzymano 15 osób, a później kolejnych siedem. Po zajściach Bauman zrezygnował z doktoratu honoris causa Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu. Proces ws. zakłóceniu wykładu ruszył w marcu tego roku.

Zygmunt Bauman, światowej sławy socjolog i twórca koncepcji postmodernizmu, kreowany na autorytet przez lewicowe środowiska, związane przede wszystkim z Gazetą Wyborczą, w komunistycznej Polsce był majorem bezpieki i zwalczał żołnierzy wyklętych. Był też agentem sowieckiej informacji wojskowej, która wyjątkowo brutalnie zwalczała polskie podziemie niepodległościowe.


Źródło: PAP, Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...
TAGI:


KONIEC SYSTEMU (odc. 146/2) - WÓJCIK - PATOLOGIE W PLATFORMIE I HEJTERZY
Wczytuję komentarze...
Najnowsze