Były dyktator Czadu skazany na dożywocie za zbrodnie przeciwko ludzkości

Artykuł
Zrzut ekranu z youtube.com

Specjalny Sąd Afrykański uznał Hissène'a Habrégo za winnego m.in. zlecania zabójstw i torturowania przeciwników politycznych, a także gwałtów.

Dyktator rządził w Czadzie w latach 1982-1990. W tym czasie dopuścił się zlecania zabójstw, torturowania przeciwników politycznych, porwań i zmuszania do pracy niewolniczej, a także gwałtów i innych przestępstw seksualnych.

Komisja śledczej, którą powołał Czad w 1992 roku uznała, że reżim Hissene'a Habrégo jest winny śmierci ponad 40 tys. osób oraz torturowanie blisko 200 tys. ludzi przez służby specjalne. 

Specjalny Sąd Afrykański w Senegalu, został powołany w 2013 roku przez Senegal i Unię Afrykańską. To właśnie do tego kraju zbiegł dyktator po utraceniu władzy w Czadzie.

Hissène Habré był premierem Czadu od 29 sierpnia 1978 do 23 marca 1979, zaś  od 7 czerwca 1982 do 1 grudnia 1990 – prezydentem. Habré sprawował dyktaturę utrzymując się przy władzy dzięki pomocy Francji i Stanów Zjednoczonych. Obydwa kraje popierały go w wojnie domowej przeciwko opozycji wspieranej przez Libię, która wspierała opozycję w tym kraju. W 1990 w wyniku antyrządowego powstania dyktator uciekł z Czadu i osiadł w Senegalu.


 

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Radovan Karadżić skazany na 40 lat więzienia za zbrodnie przeciwko ludzkości

Źródło: bbc.com, Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy