Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Było blisko! Asteroida przeleciała tuż obok ziemi. Naukowcy zobaczyli ją zaledwie 24 h wcześniej

AS 17:40 17 kwietnia 2018
pixabay.com
Obiekt 2018 GE3 w weekend przeleciał między Ziemią a Księżycem. Asteroida znajdowała się w niebezpiecznej odległości od Ziemi, wynosiła ona zaledwie około 192 tys. km. Została ona zauważona niecałe 24 godziny wcześniej.

Asteroida średnicy wahającej się między 47 a 100 m została zauważona w sobotę przez obserwatorium Catalina Sky Survey ze stanu Arizona. Kilka godzin później przelot asteroidy został udokumentowany przez astronoma-amatora Michaela Jägera z Austrii.

Wideo z lotu zostało opublikowane przez stronę Spaceweather.com.

Asteroida leciała z prędkością 29,58 km/s (106 488 km/h).

Naukowcy uważają, że 2018 GE3 była jedną z największych asteroid, która przeleciała tak blisko Ziemi. Obiekty, które krążą tak blisko naszej planety zazwyczaj mają średnicę nie przekraczającą 20 metrów. 

Jeżeli doszłoby do tego, że asteroida uderzyłaby w powierzchnię Ziemi, to mogłaby wyrządzić poważne szkody. 2018 GE3 była od dwóch do nawet pięciu razy większa od obiektu, który spadł na terytorium Rosji w 2013 roku. 

Wówczas meteor rozpadł się po wejściu w atmosferę Ziemi i ranił około 1500 osób. Rosyjskie władzę szacowały, że straty materialne wyniosły wtedy co najmniej 1 miliard Rubli (kurs z 2013 roku). 

 

Źródło: twitter polsatnews

Wczytuję ocenę...


RAFAŁ ZIEMKIEWICZ - RABIEJ I 4 STREFY RELAKSU ORAZ MAŁA EMI I FARMA TROLLI. CO SIĘ DZIEJE?
Wczytuję komentarze...
Najnowsze