Jaceniuk: 25 maja idziemy na wybory. Będziemy głosować za wolnością

ap, mk 24-05-2014, 20:58
Artykuł
twitter/@KunkleFredrick

Dokument o zjednoczeniu w składzie „Noworosji” podpisali na zjeździe w Doniecku separatyści z obwodów donieckiego i ługańskiego na wschodzie Ukrainy. Na ceremonię sygnowania tego tekstu wpuszczono tylko rosyjskich dziennikarzy.

22.00

Putin powiedział Merkel i Hollande'owi, że uszanuje wybór Ukraińców

Prezydent Rosji Władimir Putin zadeklarował Francois Hollande'owi i Angeli Merkel, że Rosja "uszanuje wybór narodu ukraińskiego" na niedzielnych wyborach, zapowiedział "współpracę z przyszłymi władzami Ukrainy".

W sobotę wieczorem niemiecka kanclerz i francuski prezydent rozmawiali telefonicznie z Putinem, aby omówić sytuację na Ukrainie w przeddzień wyborów prezydenckich - piszą agencje.

W komunikacie francuskiego pałacu prezydenckiego o rozmowie napisano, że cała trójka była zdania, że "w interesie stabilności na Ukrainie jest przeprowadzenie niedzielnego głosowania w jak najlepszych warunkach".

Przyspieszone wybory prezydenckie na Ukrainie odbędą się w sytuacji, gdy separatyści na wschodzie kraju, wrogo nastawieni do władz w Kijowie, deklarują, że sprzeciwią się głosowaniu - pisze AFP.

Urząd kanclerz Merkel odmówił odpowiedzi na pytanie, czy podczas rozmowy poruszano sporne kwestie.

Niemcy i Francja, jak większość państw zachodnich, winią Rosję o podsycanie separatystycznej rebelii we wschodniej Ukrainie - pisze Associated Press.


 

20.58

Separatyści podpisali dokument o utworzeniu „Noworosji”

Dokument o zjednoczeniu w składzie „Noworosji” podpisali na zjeździe w Doniecku separatyści z obwodów donieckiego i ługańskiego na wschodzie Ukrainy. Na ceremonię sygnowania tego tekstu wpuszczono tylko rosyjskich dziennikarzy.

Porozumienie o zjednoczeniu w składzie jednego państwa - „Noworosji” - podpisali przedstawiciele samozwańczych „republik ludowych” obwodu donieckiego i ługańskiego.

Ceremonia podpisania dokumentu odbyła się w donieckim hotelu „Szachtar Plaza”, który należy do ukraińskiego oligarchy Rinata Achmetowa, po zakończeniu zjazdu „ludowych przedstawicieli”. Zjazd zorganizował deputowany Ołeh Cariow, którego usunięto niedawno z Partii Regionów obalonego w lutym prezydenta Wiktora Janukowycza.

Jak podkreśla „Ukraińska Prawda”, podpisanie dokumentu odbyło się za zamkniętymi drzwiami, w sali chronionej przez kilku uzbrojonych ludzi. Zarejestrować ceremonię pozwolono tylko dziennikarzom kanału „Rossija-24”.


 

19.11

Zwierzchnicy Kościołów modlili się o pokój

O pokój na Ukrainie modlili się w soborze Mądrości Bożej w Kijowie zwierzchnicy Kościołów i związków wyznaniowych w tym kraju. To ekumeniczne spotkanie odbyło się dzień przed niedzielnymi wyborami prezydenckimi.

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego Filaret wskazał po modlitwie, że „sprawiedliwy pokój” przyniesie Ukrainie zachowanie jej jedności terytorialnej oraz powstrzymanie agresji sąsiedniej Rosji.

– Ukraina jest dziś ofiarą agresji, jednak Bóg pozostaje po jej stronie, bo zawsze jest po stronie tych, którzy są atakowani – powiedział.

Filaret podkreślił, że w uroczystości nie uczestniczyli przedstawiciele Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego. Ocenił, że „widocznie nie chcą się oni modlić w obronie Ukrainy przed agresorem”.

Na modlitwę w soborze św. Zofii w centrum Kijowa przybyli, m.in. zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego Swiatosław (Szewczuk), wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Kościoła Rzymskokatolickiego Markijan Trofimiak, główny rabin Kijowa i Ukrainy Jakiw Dow Blajch i przedstawiciele innych organizacji religijnych.


 

18.27

Strzały ostrzegawcze w kierunku rosyjskich śmigłowców

Ukraińska obrona przeciwlotnicza oddała strzały ostrzegawcze w stronę dwóch śmigłowców Mi-35, które próbowały wlecieć na Ukrainę z okupowanego przez Rosję Krymu – poinformowało ministerstwo obrony w Kijowie.

Rosjanie zmuszeni byli zawrócić – podano w komunikacie. Do zdarzenia doszło w godzinach popołudniowych w rejonie półwyspu Kutara na granicy obwodu chersońskiego i Krymu.

Dziś, 24 maja, o godzinie 12.55 (11.55 czasu polskiego) odnotowano dokonaną przez dwa śmigłowce Mi-35 sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej próbę przekroczenia administracyjnej linii rozgraniczającej między obwodem chersońskim a tymczasowo okupowaną Autonomiczną Republiką Krymu – czytamy.

Żołnierze wojsk piechoty Ukrainy (...) oddali strzały ostrzegawcze z działa przeciwlotniczego i zmusili prowokatorów do zawrócenia – oświadczył resort obrony.


 

16.12

MSW: 17 tys. milicjantów w Donbasie zdradziło

– Około 17 tys. milicjantów w Donbasie na wschodzie Ukrainy przeszło w ostatnim czasie na stronę separatystów – oświadczył szef departamentu bezpieczeństwa publicznego MSW Ukrainy Wołodymyr Hryniak.

– Jeśli chodzi o stróżów porządku, którzy przeszli na stronę separatystów albo nie wypełniają swoich obowiązków służbowych i nie są wierni przysiędze danej narodowi Ukrainy, są przeciwko nim wszczynane sprawy karne i większość jest zwalniana – powiedział Hryniak.

Tymczasem Prokuratura Generalna poinformowała, że w związku z faktami utrudniania procesu wyborczego przed wyborami prezydenckimi w obwodach donieckim i ługańskim wszczęto już 83 sprawy karne.

– Separatyści i terroryści, którzy działają na wschodzie i południu Ukrainy, próbują wszelkimi sposobami zerwać proces wyborczy w regionie – powiedział przedstawiciel Prokuratury Generalnej Mykoła Hoszowski.

– Trwa zajmowanie lokali wyborczych, niszczenie dokumentacji wyborczej, niszczenie serwerów. Zdarzają się przypadki porywania członków komisji wyborczych – oświadczył.

Jak podkreślił, w sumie w związku z przejawami separatyzmu, czynienia zamachu na integralność terytorialną Ukrainy, dopuszczaniem się działań terrorystycznych i finansowaniem terroryzmu wszczęto 612 spraw karnych.

– W ramach śledztwa w tych sprawach uznano za podejrzane 381 osób, z czego 102 znajdują się w areszcie, a wobec 147 zastosowano areszt domowy – powiedział.


 15.57

Putin: Uszanujemy wybór narodu ukraińskiego

Władimir Putin oświadczył, że Rosja uszanuje wolę narodu ukraińskiego wyrażoną w niedzielnych wyborach prezydenckich i będzie współpracowała z nowymi władzami Ukrainy.

– Ależ tak, uszanujemy wybór narodu ukraińskiego i będziemy pracować z władzami wyłonionymi na podstawie tych wyborów – powiedział Putin zagranicznym dziennikarzom na marginesie Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu i dodał, że sądzi, iż nie dojdzie do nowej zimnej wojny z powodu kryzysu ukraińskiego.

Putin zapewniał, że Rosja jest zainteresowana stworzeniem warunków umożliwiających stabilizację na Ukrainie, a zarazem krytykował Zachód za poparcie "niekonstytucyjnego zamachu stanu" w Kijowie.

Na spotkaniu z przedstawicielami firm naftowych i gazowych rosyjski prezydent ostrzegł, że ukraińscy "radykałowie" mogą zakłócić tranzyt gazu do Europy. – Jesteśmy poważnie zaniepokojeni oświadczeniami ukraińskich radykałów, ich bezpośrednimi groźbami przerwania tranzytu gazu. Mamy nadzieję, że zdrowy rozsądek weźmie tam jakoś górę – powiedział.

Importem z Rosji UE pokrywa ok. 30 proc. swoich potrzeb energetycznych; w 2013 roku import ten miał wartość ok. 130 mld euro - wynika z danych Komisji Europejskiej.

Rosyjski prezydent powiedział też w sobotę w Petersburgu, że Ukraina nie ma prawa żądać obniżenia ceny gazu. Zarazem zapewnił, iż Moskwa jest gotowa zaangażować się w "konstruktywny dialog z Kijowem" w sprawie spłacenia przez Ukrainę długu za rosyjski gaz.

Rosja żąda od Ukrainy zapłacenia ponad 3,5 mld dolarów za dostarczony wcześniej gaz, ale Kijów się temu sprzeciwia, argumentując, że z przyczyn politycznych Moskwa domaga się zawyżonych cen za ten surowiec. Od czerwca Ukraina ma płacić z góry za rosyjski gaz. 


 

14.36

MSZ Ukrainy: Z Rosji przedostały się pojazdy z uzbrojonymi ludźmi

Pięć ciężarówek i dwa samochody osobowe z uzbrojonymi ludźmi przedostało się nielegalnie na terytorium Ukrainy ze strony Rosji w sobotę ok. godz. 4 nad ranem, w okolicy przejścia granicznego Dibriwka w obwodzie donieckim – informuje ukraińskie MSZ.

Władze w Kijowie są przekonane, że „ta prowokacja odbyła się przy bezpośrednim udziale i wsparciu rosyjskich pograniczników – podkreślił departament polityki informacyjnej ukraińskiego resortu spraw zagranicznych.

Organizowanie przez władze rosyjskie przenikania na terytorium Ukrainy zbrojnych ugrupowań terrorystycznych jest niczym innym, jak kolejnym aktem agresji przeciwko naszemu państwu, cynicznym lekceważeniem przez Rosję norm i zasad prawa międzynarodowego – napisano w oświadczeniu departamentu.

Zaapelowano też do całej społeczności międzynarodowej o niezwłoczne podjęcie „wszelkich możliwych środków, aby powstrzymać agresora i nie pozwolić mu zniszczyć procesu demokratycznego wyrażania woli przez naród ukraiński”.


 

13.30

Pięć osób rannych po ataku w Makijiwce

Pięć osób zostało rannych podczas ataku na dawną bazę jednostki specjalnej Tytan w Makijiwce w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy – poinformował lokalny portal internetowy Ostrow.

Z regionu donieckiego napływają doniesienia o napaściach i rabunkach, dokonywanych przez prorosyjskich separatystów z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DRL).

Baza w Makijiwce była ostatnio pod kontrolą separatystów. Portal nie podał, kto ją teraz zaatakował. Wiadomo jedynie, że ranni zostali przewiezieni do szpitala. Do zdarzenia doszło w piątek w godzinach wieczornych.

Tego samego dnia w Makijiwce dokonano napadu na centrum przewozów bankowych banku państwowego Oszczadbank. Niezidentyfikowani sprawcy ukradli 17 sztuk broni palnej, amunicję i kamizelki kuloodporne.

Bojownicy (DRL) zajęli także wojskową komendę uzupełnień w Doniecku i okradli bazę znanego na Ukrainie browaru Obołoń. Separatyści przyjechali tam samochodami ciężarowymi i załadowali na nie kilka palet z piwem i wodą mineralną. Zarekwirowali też pięć znajdujących się w bazie samochodów osobowych.

- Swe zachowanie wyjaśnili tym, że Obołoń zarejestrowany jest w Kijowie, nie płaci podatków Donieckiej Republice Ludowej i dlatego został "obłożony podatkiem – powiedział cytowany przez Ostrow świadek wydarzeń.


 

12.44

Separatyści: nie pozwolimy na wybory prezydenckie w Doniecku

Prorosyjscy separatyści z samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej powtórzyli, że nie dopuszczą, by w niedzielę odbyły się w Doniecku wybory prezydenckie. Szef komisji wyborczej DRL Roman Lagin oznajmił, że nie zostanie otwarty żaden lokal wyborczy.

Wyborów w Doniecku nie będzie – oświadczył Lagin. - Pieczęcie wszystkich okręgowych komisji wyborczych są już u mnie. Przewodniczący okręgowych komisji osobiście skontaktowali się z przedstawicielami Donieckiej Republiki i osobiście oddali karty do głosowania i dokumenty – powiedział Lagin dziennikarzom.

Zapewnił, że w dniu głosowania w Doniecku nie zostanie otwarty ani jeden lokal wyborczy.

Wcześniej przedstawiciel MSW Ukrainy Wołodymyr Hryniak poinformował, że w obwodzie donieckim nie działa przed wyborami 9 z 22 okręgowych komisji wyborczych, zaś w obwodzie ługańskim 8 z 12 komisji.


 

11.28

Jaceniuk: 25 maja idziemy na wybory. Będziemy głosować za wolnością

- 25 maja idziemy na wybory głowy państwa. Będziemy głosować za wolnością, rozwojem i przyszłością europejską, za którą Ukraińcy płacą najwyższą cenę - cenę własnego życia – powiedział Jaceniuk w orędziu do narodu.

CZYTAJ WIĘC...

Źródło: pap, telewizja republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy