Europoseł PiS interpeluje ws. dewastacji obozu koncentracyjnego KL Gusen

Artykuł
WIKIPEDIA/ GIANMARIA WISCONTI/ CC BY-SA 2.5

Kazimierz Michał Ujazdowski skierował do Komisji Europejskiej interpelację w sprawie dewastacji byłego obozu KL Gusen znajdującego się na terenie Austrii. Jego zdaniem, były niemiecki obóz koncentracyjny nie tylko nie podlega ochronie, ale jest celowo przekształcany. – Dosłownie w ostatnich tygodniach rozpoczęto dewastowanie byłego placu apelowego obozu – podkreśla europoseł PiS.

Ujazdowski wskazuje, że działania na terenie byłego obozu KL Gusen wywołały protesty byłych więźniów pochodzących z wielu narodów Europy. Historycy i szefowie placówek muzealnych skierowali w tej sprawie list protestacyjny do Wolfganga Sobotki, ministra spraw wewnętrznych Austrii. Systematyczne działania w tej sprawie podejmuje minister Magdalena Gawin reprezentująca Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

– Ta nadzwyczajna sprawa wymaga także reakcji ze strony instytucji europejskich. Szacunek dla Ofiar niemieckiego nazizmu jest ściśle związany z wartościami podstawowymi UE, jakimi są godność i wolność osoby ludzkiej” – podkreśla Ujazdowski. Jak zaznacza, mimo braku wyraźnych kompetencji UE w sferze ochrony dziedzictwa historycznego, Wspólnota nie powinna pozostawać obojętna wobec działań sprzecznych z podstawowymi normami cywilizacji europejskiej.

Odpowiedzialność za pamięć

Europoseł PiS skierował w tej sprawie interpelację do Komisji Europejskiej i zaapelował do europosłów o przyłączenie się do tej inicjatywy. – Pytanie ma formułę otwartą i może być podpisywane przez wszystkich posłów do PE. Rzecz dotyczy wspólnej odpowiedzialności za pamięć o nadzwyczajnych zbrodniach, która nigdy nie może ulec zapomnieniu – oświadcza Ujazdowski.

KL Mauthausen został założony w sierpniu 1938 r., a Gusen - w grudniu 1939 r. Dla Polaków wyjątkowe znaczenie mają trzy obozy Gusen, które zbudowano z myślą o zagładzie polskiej inteligencji.  Większość więźniów obozów Gusen stanowili Polacy, głównie deportowani w ramach akcjcji "Inteligenzaktion". Pod koniec 1944 r. do Gusen trafiło również wielu powstańców warszawskich. Historycy szacują, że w całym systemie obozowym zginęło ok. 35 tysięcy Polaków.


CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Austria: Upamiętniono Polaków pomordowanych w obozach Mauthausen-Gusen

Źródło: Komunikat Prasowy EKR

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy