Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Zwolnienie ze składek ZUS w ramach tarczy 5.0. Dziś mija termin złożenia dokumentów

JK 11:11 30 października 2020
Zdjęcie ilustracyjne.shutterstock
Dziś mija termin złożenia dokumentów do ZUS, co pozwoli ubiegać się o zwolnienie ze składek w ramach Tarczy Antykryzysowej 5.0. To państwowa pomoc skierowana do firm z branży turystycznej i hotelarskiej, a także do organizatorów targów, konferencji i wystaw. Przedsiębiorcy dostaną wsparcie, jeśli odnotowali znaczny spadek przychodów.

Dzięki tarczy 5.0 przedsiębiorcy będą mogli zostać zwolnieni ze składek za lipiec, sierpień i wrzesień. Warunkiem przyznania takiego wsparcia jest udokumentowany spadek przychodów o co najmniej trzy czwarte w porównaniu z tymi samymi miesiącami ubiegłego roku.

Jak powiedziała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Gertruda Uścińska, koszt opłacenia składek weźmie na siebie państwo.

– Zwolnienia z płacenia składek są skalkulowane na około 400 milionów złotych – podkreśliła.

Zdarza się, że przedsiębiorcy zapominają

Aby skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek, należy przekazać do ZUS deklaracje rozliczeniowe najpóźniej do końca października – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

– Warunkiem uzyskania zwolnienia jest m.in. prowadzenie działalności przed 30 czerwca 2020 r. Należy również wykazać 75-procentowy spadek przychodów w porównaniu z miesiącami z 2019 r. (porównujemy pierwszy miesiąc z wniosku o zwolnienie z tym samym miesiącem 2019 r.). Wnioski o zwolnienie można składać do końca listopada – powiedział PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

 

Przypomniał, że aby skorzystać ze zwolnienia, należy przekazać do ZUS dokumenty rozliczeniowe najpóźniej do końca października.

– Zdarza się, że przedsiębiorcy zapominają o przekazaniu tych informacji na czas. Spóźnienie w tym przypadku będzie oznaczało brak możliwości skorzystania ze zwolnienia. Jasno o tym mówi ustawa – podkreślił rzecznik.

Inne warunki dla przewodników turystycznych

W ramach tarczy 5.0 prowadzący firmy mogą wnioskować także o świadczenie postojowe. Prawo do niego uzyskają osoby prowadzące działalność jako agenci turystyczni i przewodnicy turystyczni. W przypadku agentów turystycznych warunkiem otrzymania pieniędzy (2080 zł) będzie rozpoczęcie prowadzenie działalności gospodarczej przed 1 kwietnia 2020.

ZUS zwrócił uwagę, że przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać ze świadczenia postojowego, muszą mieć przestój w prowadzeniu biznesu w następstwie wystąpienia COVID-19. Nie mogą też podlegać ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu, chyba że podlegają ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Nieco inne warunki muszą spełnić przewodnicy turystyczni. Ich działalność powinna mieć charakter sezonowy i w 2019 r. być wykonywana przez okres nie dłuższy niż 9 miesięcy. O pomoc mogą ubiegać się przewodnicy, którzy zawiesili działalność gospodarczą, ale po 31 sierpnia 2019 roku.

Świadczenie postojowe przysługuje trzykrotnie

Tarcza 5.0 wprowadza również dodatkowe świadczenie postojowe. Na taką pomoc mogą liczyć prowadzący działalność gospodarczą, którzy wcześniej otrzymali postojowe. Prawo do dodatkowego świadczenia będzie przysługiwało przedsiębiorcom sektora turystycznego, hotelarskiego, organizacji i obsługi targów, i konferencji. Chodzi m.in. o transport turystyczny, wystawianie i występowanie w przedstawieniach teatralnych czy o prowadzenie dyskotek, salonów gier elektronicznych, plaż i jarmarków.

 

Wnioskującymi o to świadczenie mogą być osoby, jeśli uzyskały przychód z działalności w miesiącu (poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku) niższy co najmniej o 75 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu w 2019 r. Dodatkowe świadczenie postojowe przysługuje nie więcej niż trzykrotnie.

Źródło: PAP, twitter

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze