Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Żurawski vel Grajewski o wojnie na Ukrainie: Spodziewałbym się jeszcze kilku ofensyw, które sprawdzą reakcje Zachodu

mk 18:49 10 marca 2015
telewizja republika
– Scenariusze militarne są tylko elementami większego planu politycznego. Spodziewałbym się jeszcze kilku ofensyw, które będą mieć na celu sprawdzanie reakcji Zachodu – mówił w programie „Wolne głosy” dr Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego.

Odnosił się do analizy ośrodka Stratfor, który przedstawił kilka scenariuszy rozwoju konfliktu na Ukrainie.

– Wadą scenariuszy jest rozpatrywanie ich tylko w aspekcie wojskowym. Nie wspomniano o kwestiach politycznych. A sama przyczyna wojny na Ukrainie jest stricte polityczna – wyjaśniał politolog. Zdaniem Żurawskiego vel Grajewskiego Rosji chodzi o to, że Ukraina zdecydowała o zmianie kursu rozwoju i odstąpienie od rosyjskiej ideologii dotyczącej wspólnoty takich krajów jak Białoruś czy Ukraina.

– Celem nie będzie zdobycie jakiś rubieży – podkreślał politolog. Jego zdaniem Rosja może przeprowadzić różnego rodzaju operacje na zasadzie testowania, nie zaś otwartego uderzenia. – Rosji chodzi o skompromitowanie rządu w Kijowie. Bardzo prawdopodobne jest uderzenie na Mariupol i zdobycie dostępu do Krymu. Mam też informacje o aktywności Rosjan w Naddniestrzu – mówił Żurawski vel Grajewski.

– Scenariusze militarne są tylko elementami większego planu politycznego. Spodziewałbym się jeszcze kilku ofensyw, które będą mieć na celu sprawdzanie reakcji Zachodu – ocenił. 

Źródło: telewizjarepublika.pl

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
Najnowsze