Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Żołnierze WOT pomagają Caritas w wydawaniu posiłków. "Dla nas jest to bezcenna pomoc"

ASy 8:08 7 listopada 2020
Żołnierze WOT pomagający w wydawaniu posiłkówmedia.terytorialsi.wp.mil.pl
Żołnierze 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej od marca tego roku we współpracy z Caritas Archidiecezji Wrocławskiej wspierają placówki pomagające osobom ubogim.

W punkcie przy ul. Słowiańskiej we Wrocławiu codziennie wydawanych jest ponad 600 posiłków. Odbiorcami są nie tylko ludzie ubodzy, ale też bezdomni i chorzy. Często też pojawiają się opiekunowie osób starszych, którzy z różnych powodów nie mogą opuszczać swoich mieszkań.

Każdy otrzymuje ciepłą zupę, pieczywo i inne potrawy. Dla wielu osób jest to jedyny ciepły posiłek, jaki zjedzą danego dnia.

Pomoc żołnierzy jest teraz niemal niezbędna ze względu na pogarszające się warunki atmosferyczne, a także z uwagi na pandemię.

— Dla nas jest to bezcenna pomoc — mówi o współpracy z 16 Dolnośląską Brygadą Obrony Terytorialnej ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. 

— Nasza misja niesienia pomocy najbardziej wykluczonym nie mogłaby się obyć bez nich. W kryzysowych sytuacjach dzięki żołnierzom możemy zachować ciągłość pracy naszych placówek. Wielką wdzięczność kierujemy w stronę dowódcy brygady, pana pułkownika Artura Barańskiego za życzliwość i mądrą współpracę.

Każdego dnia do pomocy kierowanych jest kilku żołnierzy 16 DBOT. Każdy z nich dba o to, aby osoby starsze, samotne, ubogie i bezdomni czuli się dobrze w tak trudnej dla nich sytuacji.

Powody korzystania z darmowego posiłku są różne. Czasem jest to utrata stałego zatrudnienia, czasem samotność i bezradność.

— Obecnie żołnierze zaangażowani są w zabezpieczenie wydawania posiłków przed jadłodajnią we Wrocławiu, z której korzysta codziennie kilkuset seniorów oraz osób żyjących w skrajnej nędzy — opowiada Paweł Trawka, rzecznik wrocławskiej Caritas. — Nasi podopieczni otrzymują gorącą zupę, trochę pieczywa oraz różne dary, w zależności od tego, co trafi do nas z Banku Żywności lub od darczyńców. Ostatnio żołnierze pomagali w wydawaniu żeli i mydeł antybakteryjnych dla seniorów. Troszczą się również o zabezpieczenie kolejki, tak, aby stojący w niej zachowywali dystans społeczny i zakrywali usta i nos. Obecnie, ze względu na obostrzenia epidemiologiczne, posiłki wydawane są przed budynkiem jadłodajni. Sprawne rozdanie pojemników z gorącą zupą nie mogłoby się odbyć bez pomocy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Podczas wydawania posiłków żołnierze poświęcają też chwilę na rozmowę z osobami przychodzącymi po jedzenie. Dużo pytań zadają najczęściej seniorzy. 

Codziennie na Dolnym Śląsku, m in. w szpitalach, placówkach służby zdrowia, czy w organizacjach pomocowych służy ponad 350 żołnierzy 16 DBOT.

W całym kraju Wojska Obrony Terytorialnej w ramach wsparcia działań związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 prowadzą operację pod nazwą „Trwała Odporność”. Jej cel skupia się w pięciu słowach: Zapobiegaj, Identyfikuj, Izoluj, Wspieraj, Odtwarzaj. W swoich działaniach żołnierze WOT ukierunkowują się na wsparciu opieki medycznej, służb sanitarnych i samorządów. Przeprowadzają badania wymazowe, pomagają chorym w izolatorium, wspierają w opiece nad pensjonariuszami w domach pomocy społecznej oraz wspierają Policję w monitorowaniu przestrzegania obostrzeń przez osoby objęte kwarantanną.

 

Źródło: media.terytorialsi.wp.mil.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze