Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Zobacz plan uroczystości z okazji 73. rocznicy wyzwolenia niemieckich obozów koncentracyjnych w Ravensbrück i Sachsenhausen

pmb 14:15 21 kwietnia 2018
RavensbrückFlickr/Ravensbrück Concentration Camp
W sobotę 21 kwietnia Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin rozpocznie dwudniową wizytę w Niemczech. Wiceminister weźmie udział w uroczystościach z okazji 73. rocznicy wyzwolenia niemieckich obozów koncentracyjnych w Ravensbrück i Sachsenhausen.

W obchodach będzie uczestniczyła również Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, byłe więźniarki, które przeżyły obóz, ich rodziny, a także polska młodzież. 

– To nasz obowiązek – pamiętać o tysiącach Polek zamordowanych w bestialski sposób w niemieckim obozie koncentracyjnym Ravensbrück i o wszystkich, którzy stracili życie w obozach Ravensbrück i Sachsenhausen. Chcemy uczcić ich pamięć, ale również pokazać całemu światu, że pamięć o tej zbrodni nie przemija – powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin. 

Uroczystości w Miejscu Pamięci Ravensbrück 

Uroczystości w Ravensbrück rozpoczną się w niedzielę 22 kwietnia poranną modlitwą przy grobie polskich więźniarek na cmentarzu komunalnym w Fürstenberg an der Havel. Centralne uroczystości z udziałem więźniarek, miejscowych władz oraz zaproszonych gości rozpoczną się o godz. 10:00. 

Na godz. 11:30 zaplanowane jest złożenie kwiatów przez byłe więźniarki i delegacje urzędów pod pomnikiem głównym oraz pod czterema polskimi miejscami pamięci. Tradycją uroczystości rocznicowych w Ravensbrück jest również wrzucanie kwiatów do przyległego jeziora, gdzie były wrzucane prochy zmarłych więźniarek. 

Uroczystości w Miejscu Pamięci Sachsenhausen 

W niedzielę 22 kwietnia wiceminister kultury Jarosław Sellin wraz z delegacją weźmie udział również w uroczystościach rocznicowych w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen. 

W Miejscu Pamięci Sachsenhausen corocznie są organizowane tzw. uroczystości rozproszone, w ramach których delegacje z krajów grup etnicznych osób uwięzionych i zamordowanych tym obozie koncentracyjnym oddają hołd i upamiętniają swoich rodaków. 

W ramach polskiej uroczystości zaplanowane jest upamiętnienie ofiar poprzez złożenie wieńców i kwiatów przy polskich miejscach pamięci na terenie obozu: tablicy profesorów krakowskich i ogólnej tablicy poświęconej polskim więźniom, budynku dawnego więzienia (tablica Gen. Grota-Roweckiego), miejscu uwięzienia bpa Gorala, miejscu rozstrzeliwań, pomniku Gen. Grota-Roweckiego i księży katolickich (oba poza terenem obozu).

Źródło: MKiDN/Centrum Prasowe PAP/kom/mgost

Wczytuję ocenę...


KONIEC SYSTEMU (ODC.157/1) - HOMOTERROR W NATARCIU
Wczytuję komentarze...
Najnowsze