Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

ZOBACZ, jak starać się o wypłatę wyprawki szkolnej w wysokości 300zł w ramach programu "Dobry Start"

M.N. 14:53 27 czerwca 2019
pixabay.com
Świadczenie z programu "Dobry start" może łączyć się ze świadczeniem wypłacanym z programu 500+. Aby je uzyskać, trzeba złożyć wniosek o to świadczenie, bowiem nie przysługuje ono "z urzędu". Przysługuje niezależnie od dochodu.

Od 1 lipca można składać wnioski o jednorazowe świadczenie "Dobry start" dla dzieci uczących się do 20 r. życia (do 24 r. życia dla dzieci z niepełnosprawnościami) przez internet - a od 1.sierpniaprzyjmowane są wnioski papierowe w urzędzie miasta lub gminy, w ośrodku pomocy społecznej lub innej jednostce wyznaczonej przez gminę (np. w centrum świadczeń). Środki dla dzieci w rodzinie zastępczej są przyjmowane przez powiatowe centra pomocy rodzinie.

30 listopadaupływa termin składania wniosków. Jeśli komletny wniosek wpłynie w lipcu lub sierpniu, wówczas świadczenie zostanie wypłacone do końca września, a nawet przed rozpoczęciem roku szkolnego. Wnioski w późniejszym terminie będą wypłacane do dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku.

Elektroniczne składanie wniosków przez portal emp@tia– portal Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, lub przez bankowość elektroniczną.

300zł na dziecko może dostać rodzic; opiekun faktyczny dziecka – osoba, która faktycznie opiekuje się dzieckiem i złożyła do sądu wniosek o jego adopcję; opiekun prawny dziecka – osoba której sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem; osoba ucząca się (pełnoletni uczeń, który nie jest na utrzymaniu rodziców, ponieważ albo nie żyją, albo ma prawo do alimentów ustalone wyrokiem sądowym lub ugodą sądową). Jeśli dziecko jest pod opieką naprzemienną obojga rodziców – każdy z nich może złożyć wniosek i dostać połowę przysługującej kwoty – czyli 150zł.

Z programu będzie mogło skorzystać 4.6 milona dzieci.

Świadczenie "Dobry start" nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola, do zerówki , nie przysługuje studentom, uczniom szkół policealnych, uczniom szkół dla dorosłych.

Pani minister Bożena Borys – Szopa przypomniała jeszcze: "Cały czas powtarzamy, że 1.lipca startuje składanie wniosków online o świadczenie >Rodzina 500 plus < w nowej odsłonie, czyli obejmujące każde dziecko do 18 roku życia, również pierwsze i jedyne w rodzinie i pieczy zastępczej." Podkreśliła, że początek roku szkolnego, zwłaszcza przy większej liczbie dzieci, to ogromny wydatek dla domowego budżetu, często nawet kilkaset złotych. "Program "Dobry start" powstał po to by odciążyć rodziców w tym trudnym okresie, to inwestycja w edukację polskich dzieci. Inwestycja niezwykle ważna i potrzebna". Minister podała,że w 2018 r., czyli w pierwszym roku działania programu, wypłacono łącznie 4 353267 świadczeń "Dobry start", który w ubiegłym roku kosztował 1 305679432 zł. W 2019r., wg szacunków, program bedzie kosztował 1,442 mld zł.

"Nie mamy watpliwości, że są to dobrze wydane pieniądze. Wspieranie rodzin, to jeden z najważniejszych celów naszego rządu." podkreśliła pani minister.

 

Źródło: obywatel.gov.pl

Wczytuję ocenę...


KONIEC SYSTEMU (ODC.157/1) - HOMOTERROR W NATARCIU
Wczytuję komentarze...
Najnowsze