Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Znów wrze na Bałkanach. NATO zaniepokojone kolejnymi atakami terrorystów

po 12:04 17 maja 2015
Flickr/Robert Wright/CC BY-SA 2.0
22 ofiary śmiertelne i ponad 40 rannych. To bilans ataków terrorystycznych do jakich doszło na Bałkanach tylko w ostatnich kilku dniach.

Wielu przypuszczało, że nieustające konflikty na Bałkanach są już przeszłością. W ostatnich latach ilość incydentów zdecydowanie spadła i deklarowano nadzieje o zbliżających się czasach pokoju i stabilności.

Niestety znana jeszcze z zamachów w latach 1998-1999 Armia Wyzwolenia Kosowa w ciągu ostatnich dwóch tygodni skutecznie przypomniała światu o sobie i konflikcie albańsko-macedońskim.

Na terytorium Macedonii przeprowadziła ona dwie spektakularne akcje. W trakcie pierwszej uwięziła pograniczników, w drugiej zaś stoczyła regularną bitwę na ulicach miasta Kumanowo.

9 maja zaledwie 50 km od stolicy kraju, oddziały macedońskiej policji zlokalizowały zbrojną grupę terrorystyczną. Jak twierdzili, grupa ta znalazła się na terytorium Macedonii nielegalnie i dlatego postanowili do wyjaśnienia zatrzymać wszystkich jej członków.

Grupa odpowiedziała ogniem. W trakcie trwającej kilkanaście godzin akcji zginęło aż 8 policjantów i 10 terrorystów. Pozostałych 30 udało się aresztować i natychmiast postawiono im zarzuty "planowania ataków terrorystycznych na terytorium Macedonii".

Cała sytuacja, jej skala i fakt że jest to kolejny tego typu incydent w regionie w ostatnim czasie mogą niepokoić. Bułgaria na tereny przygraniczne z Macedonią wysłała wojsko, a sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział - Nawołuję wszystkich do powstrzymania przemocy, aby nie doszło do dalszej eskalacji. Proszę o to w interesie całego regionu.

Zarówno NATO jak i UE wezwały również do jak najszybszego wyjaśnienia okoliczności w których tak wiele osób straciło życie. Zaapelowano o przywrócenie spokoju w regionie i nie podsycanie konfliktu albańsko-macedońskiego.

Źródło: onet.pl, tvn24.pl

Wczytuję ocenę...


Jan Paweł II - O Solidarności
Wczytuję komentarze...
Najnowsze