Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Znów jest szansa dla łupków? „Wydobycie w Polsce będzie mogło sięgnąć nawet kilku miliardów m3”

mk 13:21 27 listopada 2015
flickr/Image Library/CC BY 2.0
Państwowy Instytut Geologiczny potwierdził, że wielkość złóż łupkowych w Polsce oszacowana na bazie wykonanych dotąd odwiertów wynosi około 346 – 768 mld m3. Według prof. Grzegorza Pieńkowskiego w przyszłości wydobycie gazu z łupków w Polsce będzie mogło sięgnąć nawet kilku miliardów m3

Gaz niekonwencjonalny już jest wydobywany (średnio 11-15 tys. m3/dziennie z odwiertu), jednak są to przy obecnych cenach ropy wielkości zbyt małe dla zachodnich koncernów energetycznych – przypomina portal Energetyka24.

Prof. Grzegorz Pieńkowski z Państwowego Instytutu Geologicznego poinformował, że 71 wykonanych dotychczas odwiertów potwierdza szacunkowe zasoby złóż łupkowych, określone w raporcie z 2012 r.

– Choć liczba odwiertów na terytorium RP jest największa w Europie, to warto pamiętać, że w Stanach Zjednoczonych są ich setki tysięcy – ocenił naukowiec.

Według PIG obecnie średnie wydobycie gazu łupkowego z odwiertu w Polsce o charakterze nieprzemysłowym wynosi 11-15 tysięcy m3 na dobę. Zdaniem ekspertów to trzy razy za mało, by przy obecnych cenach surowców projekt był opłacalny dla zagranicznych koncernów.

Zdaniem prof. Pieńkowskiego obecna polityka informacyjna w zakresie gazu łukowego nosi znamiona braku równowagi. – Gdybyśmy na baseny amerykańskie nałożyli baseny europejskie, to dojdziemy do wniosku, że mamy do czynienia z zupełnie innymi realiami. Podobnie ma się sytuacja w przypadku szczegółowych parametrów. Amerykański sukces nie jest najlepszym punktem odniesienia dla sytuacji w naszym kraju – ocenił.

Ekspert PIG zwracał uwagę na podobieństwa polskiego sektora gazu łupkowego z chińskim. – Chiny wyprzedzają USA pod względem zasobów, ale ich złoża są w wielu aspektach bardziej podobne do naszych – zauważył.

– W Chinach zasadniczą sprawą jest paradygmat niezależności energetycznej, dlatego są gotowi dopłacać do projektów łupkowych i robią to. W przypadku USA priorytetem są natomiast realia rynkowe – tłumaczył prof. Pieńkowski.

Zdaniem naukowca w przyszłości wydobycie gazu z łupków w Polsce będzie mogło sięgnąć nawet kilku miliardów m3.

 

Źródło: energetyka.defence24.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze