Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Znany pułkownik tajnym współpracownikiem WSW? Sprawą zajmie się sąd

Maciej Marosz 7:30 21 czerwca 2018
Canva/ambroo
Sąd zajmie się wnioskiem IPN o zlustrowanie płk. Grzegorza Rosłana. Według najnowszych danych mundurowy był w czasach PRL-u tajnym współpracownikiem WSW. Co więcej, pułkownik był prorektorem dęblińskiej Szkoły Orląt.

To, czy ruszy lustracja płk. Rosłana, zależy od Sądu Okręgowego Warszawa-Praga. 17 lipca rozpatrzy on wniosek IPN o wszczęcie postępowania lustracyjnego wobec tego wojskowego o wysokiej randze.

Według akt IPN kontrwywiad wojskowy PRL (WSW) traktował Rosłana, poddawanego obecnie lustracji, jako zakonspirowane źródło informacji. Miał zostać zwerbowany i potem prowadzony jako TW podczas studiów w latach 1985–1989 w szkole lotniczej w Dęblinie. W swoim oświadczeniu lustracyjnym późniejszy prorektor jednak nie umieścił żadnych informacji o związkach z Wojskową Służbą Wewnętrzną.

W 2017 r. Rosłan zakończył służbę wojskową i przeszedł w stan spoczynku. Był do tego momentu prorektorem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Powietrznych w Dęblinie. Jednocześnie kierował katedrą nawigacji lotniczej. Gdy odchodził, urządzono mu huczne pożegnanie. „Pasjonat lotnictwa”, „zaufany przyjaciel” – tytułowano go.

Po przejściu w stan spoczynku w 2017 r. nie zrezygnował z kariery akademickiej. Został zatrudniony na Politechnice Rzeszowskiej w Zakładzie Nauki o Bezpieczeństwie.

Źródło: Niezależna

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - HANNA SHEN, EWA ISZORO - NIE MOŻNA WIERZYĆ CHIŃSKIM DANYM NA TEMAT EPIDEMII
Wczytuję komentarze...
Najnowsze