Zmian liczby pełnego składu TK, sposób wybierania sędziów i lokalizacja trybunału. Dzisiaj debata w Sejmie

Artykuł
FLICKR.COM/ Kancelaria Prezesa Rady Ministrów/CC BY-NC-ND 2.0

O godzinie 11.30 w Sejmie rozpocznie się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS. Następnie posłowie zagłosują nad tym, czy odbędzie się pierwsze czytanie projektu złożonego przez klub Kukiz 15'. Osią zmian ma być liczba sędziów niezbędnych do orzekania w pełnym składzie, sposób wybierania sędziów, a nawet lokalizacja siedziby trybunału.

Zgodnie z harmonogramem obrad, od godziny 11.30 przewidziane są 5 minutowe oświadczenia w imieniu klubów, w sprawie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS.

O godzinie 13.00 Sejm będzie głosował, czy odbędzie się pierwsze czytanie projektu zmiany tej samej ustawy autorstwa klubu Kukiz 15.

Ustawa naprawcza autorstwa PiS

W projekcie Prawa i Sprawiedliwości najważniejsza zmiana dotyczy ślubowania osób wybranych na sędziów TK. Według projektu PiS, przyszły sędzia wybrany przez Sejm będzie składać ślubowanie przed marszałkiem Sejmu, a nie zaś przed prezydentem. W uzasadnieniu wyjaśniono, że sędziów wybiera Sejm i to marszałek tej instytucji powinien odbierać ślubowanie od przyszłych sędziów.

Projekt, zakłada też, że Trybunał Konstytucyjny ma podejmować uchwały większością 2/3 głosów w obecności co najmniej 13 sędziów Trybunału, w tym prezesa lub wiceprezesa TK. W projekcie znalazł się także zapis o tym, że „jeżeli postępowanie wszczęte przed wejściem w życie ustawy nie jest prowadzone przez skład sędziów określony w tej ustawie, postępowanie wszczyna się na nowo”.

Co ciekawe, wedle nowego projektu ustawy siedziba TK miałaby być przeniesiona do innego miasta. Ma to być dowartościowanie innych miast w Polsce, w szczególności położonych w Polsce wschodniej. Wedle uzasadnienia ma to poprawić sytuację na lokalnym rynku pracy i obniżyć koszty funkcjonowania tej instytucji. Przeniesienie siedziby TK ma także zapewnić większą izolację sędziów od innych ośrodków władzy i dzięki temu wzmocnić ich apolityczność.

Debata o projekcie Kukiz 15'

W projekcie zmiany o ustawie o Trybunale Konstytucyjnym złożonym przez klub Kuki 15' zaproponowano zmianę art. 17 ust 2., tak by "Sędziów Trybunału  wybierano  indywidualnie, na dziewięcioletnie  kadencje,  sejmową większością  2/3 ustawowej  liczby  posłów", a "ponowny wybór do Trybunału był niedopuszczalny".

O tym, czy w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie projektu Pawła Kukiz, zadecydują sami posłowie, którzy po dyskusji o projekcie PiS, zagłosują nad debatą nad projektem ustawy Kukiz 15'.

Jak argumentują politycy klubu, w projekcie złożonym do marszałka Sejmu "Trybunał Konstytucyjny powinien być niezależnym politycznie organem władzy sądowniczej, złożonym z wybitnych autorytetów powoływanych w drodze szerokiego konsensusu", a obecny sposób  powoływania sędziów powoduje, że "w przypadku braku woli współpracy ze strony ugrupowania bądź koalicji posiadającej większość w  Sejmie opozycja jest praktycznie wykluczana z obsadzania
stanowisk sędziowskich w tym niezwykle  istotnym  dla  demokratycznego  porządku  w państwie organie".

"Rodzi to z kolei poważne ryzyko znacznego upolitycznienia Trybunału Konstytucyjnego i w konsekwencji obawę, iż sędziowie będą wydawać orzeczenia zgodne z wolą politycznych mocodawców, którzy przyczynili się do ich wyboru" – argumentuje klub Kukiz 15'.


Czytaj więcej:

Prezes TK zaangażowany w batalię polityczną. „Podobno w gmachu Trybunału będzie siedziba prezesa”

Karczewski o sytuacji wokół TK: Problem nie jest czymś wyjątkowym w Europie

Miller: Kiedy PO wybierała sędziów TK nie protestowaliśmy. To był błąd

Źródło: TVP Info, TVN24, telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy