Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Zmarł Stanisław Gazda. Wybitny kolarz i sześciokrotny uczestnik mistrzostw świata

JK 19:19 29 października 2020
Polski kolarz Stanisław Gazda.wikimedia.org
W wieku 82 lat zmarł w szpitalu w Rybniku sześciokrotny uczestnik mistrzostw świata w kolarstwie Stanisław Gazda - poinformował Polski Związek Kolarski.

Olimpijczyk z Rzymu (szóste miejsce, 1960) był zawodnikiem Floty Gdynia i Startu Bielsko-Biała. Wygrał Tour de Pologne w 1963, był przełajowym mistrzem Polski dwa lata wcześniej.

"W wieku 82 lat zmarł wybitny kolarz, Stanisław Gazda, jeden z najlepszych polskich szosowców. W latach 60. był Małyszem kolarstwa. Każdy chłopak, bawiąc się w Wyścig Pokoju, chciał być Gazdą. Niech spoczywa w pokoju" - napisał na Twitterze wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. 

 

W Tour de Pologne plasował się w czołówce

Stanisław Gazda sześciokrotnie wystąpił w reprezentacji Polski w prestiżowym Wyścigu Pokoju zajmując w 1962 roku trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej. Wygrał także trzy etapy tej imprezy. W Tour de Pologne kilkakrotnie plasował się w czołówce - był drugi w 1959 i trzeci w 1958 i 1972 roku.

Gazda był jednym z najlepszych polskich szosowców w latach 60-tych ubiegłego stulecia i … mistrzem stolarskim. W 1971 roku został pierwszym zwycięzcą prestiżowego na Górnym Śląsku międzynarodowego wyścigu Wodzisław-Karwina-Wodzisław.

 

Źródło: PAP, twitter

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze