Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

„Złożę w Senacie wniosek, by referendum konsultacyjne w sprawie konstytucji odbyło się 10 i 11 listopada”

PR 12:06 3 maja 2018
Telewizja Republika
O godzinie 12.00 na pl. Zamkowym rozpoczęły się uroczystości obchodów Święta Narodowego 3 maja. W uroczystości uczestniczą prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą oraz premier Mateusz Morawiecki. Obecni są także przedstawiciele najwyższych władz państwowych, m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, członkowie rządu oraz mieszkańcy stolicy. - Zapowiedziałem że będę chciał by przeprowadzono referendum konsultacyjne w sprawie konstytucji, by zapytać społeczeństwo o to w jakim kierunku ma podążać polska jeśli chodzi o sprawy ustrojowe – powiedział prezydent.

 

Uroczystości na placu zamkowym rozpoczęły się od odśpiewania hymnu i wciągnięcia flagi Polski na maszt.

Prezydent wygłosił oficjalne przemówienie, w którym przypomniał jak ważna była dla Polski Konstytucja 3 maja.

- Wiele radości i optymizmu jest w pieśni „Witaj majowa jutrzenko” (odśpiewanej przed przemówieniem prezydenta). „Witaj maj 3 maj dla Polaków błogi raj”. To 227 lat temu opodal Pałacu Radziwiłłowskim – dziś Prezydenckim, odczytywano projekt konstytucji która miała dla Polski stać się przełomem ustrojowym. Zebrali się patrioci balansując na granicy prawa by bronić naszego kraju, który nie był wówczas suwerenny – mówił prezydent.

- Konstytucja stała się przełomem, ale nie uratowała Polski. Jak mówili jej współautorzy była raczej testamentem Rzeczypospolitej która po kilku latach zniknęła z mapy rozszarpana przez sąsiadów którzy nie chcieli silnej Polski – stwierdził Andrzej Duda.

- Są momenty w historii gdy czuje się dziejową zmianę. Jest fortuną opatrzności umieć z takiego momentu skorzystać. Tak stało się w 1791 roku, bo mimo że konstytucja nie uratowała Polski to stała się fundamentem. Do niej odwoływały się późniejsze pokolenia. O nie pamiętali walczący o wolną Polskę. (…) Dziś mieszkamy w suwerennej i bezpiecznej Polsce. Dziś wielkim zadaniem jest jej wzmacnianie – stwierdził.

 

Prezydent przypomniał również założenia z jego kampanii wyborczej oraz zapowiedział, referendum konsultacyjne w sprawie konstytucji.

- O tym chcę żebyśmy zdecydowali wspólnie. W czasie kampanii wyborczej w 2015 roku ubiegając się o urząd mówiłem ze Polacy powinni decydować o sprawach najważniejszych, że trzeba mieć zaufanie do mądrości obywatelskiej – mówił prezydent.

- Zapowiedziałem że będę chciał by przeprowadzono referendum konsultacyjne w sprawie konstytucji, by zapytać społeczeństwo o to w jakim kierunku ma podążać polska jeśli chodzi o sprawy ustrojowe. Mamy wyjątkowy rok, jestem przekonany że dla każdego jest to ważny czas. W tym roku powinniśmy na te ważne pytania odpowiedzieć

- Złożę w senacie wniosek by referendum konsultacyjne w sprawie konstytucji odbyło się 10 i 11 listopada tego roku. Apeluję do państwa o obecność na referendum. Byście w wielkie święto powiedzieli jakiej polski chcecie. By można było przekazać wnukom z dumą to ja także swoją opinią kształtowałem ojczyznę w której dziś żyjecie - oznajmił prezydent.

- Zapowiadam że w przepisanym ustawą terminie złożę w senacie wniosek o przeprowadzenie referendum którego data określona będzie na 10 i 11 listopada 2018 roku. Niech ten rok będzie rokiem konstytucyjnego przełomu - stwierdził prezydent Duda.

- Niech żyje wolna suwerenna Rzeczpospolita - zakończył prezydent.

 

 

 

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
Najnowsze