Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Ziobro zapowiada zaostrzenie kar za przestępstwa seksualne

PZ 18:42 5 sierpnia 2020
Zbigniew Ziobroflickr.com
Zbigniew Ziobro zapowiedział złożenie projektu zaostrzającego kary za przestępstwa seksualne wobec kobiet. W projekcie jest możliwość orzekania kary bezwzględnego dożywocia dla sprawcy, który dopuścił się morderstwa ze zgwałceniem. Wedle projektu zostanie ograniczona możliwość przedterminowego zwolnienia z więzień przestępców seksualnych.

Konferencja odbyła się w resorcie sprawiedliwości. Minister odniósł się do krytyki dotyczącej kwestii propozycji wycofania się Polski z konwencji stambulskiej - W związku z tym, że ci sami ludzie zapomnieli, jak głosowali, stawiając często zupełnie fałszywe, kłamliwe zarzuty, że jesteśmy przeciwko skutecznemu ściganiu tych, którzy dopuszczają się przemocy wobec kobiet, chciałbym dać im szansę na przekucie tego, co mówią, w czyn - powiedział minister.

Ziobro ocenił, że w polskim wymiarze sprawiedliwości przestępstwa natury seksualnej są traktowane zbyt łagodnie. Propozycja zmiany prawa będzie – testem prawdziwości intencji tych, którzy mówią, że tak bardzo zależy im na ściganiu oprawców kobiet – powiedział minister.

Według ministra sprawiedliwości kary dla recydywistów są za małe. Projekt mówi o ustanowieniu dolnej granicy kary jak dwu krotność poprzedniej w przypadku recydywisty.

W projekcie ma być wprowadzona możliwość orzekania kary bezwzględnego dożywocia dla sprawcy, który dopuścił się morderstwa w związku ze zgwałceniem - dzisiaj takiej możliwości nie ma – wskazał Ziobro - Chcemy, aby w polskim porządku prawnym dla tak okrutnych morderców, którzy dopuszczają się mordów w związku ze zgwałceniem, była perspektywa ostatnich dni za kratkami. To jest kara adekwatna i sprawiedliwa do tego strasznego czynu, jakim jest morderstwo dokonane w związku ze zgwałceniem - ocenił minister.

Projekt zakłada również ograniczenie przedterminowego zwolnienia przestępców seksualnych, wprowadzenie nowych typów kwalifikowanych jako zbrodnia zgwałceń, które dziś są traktowane jako występki - Chodzi o sytuacje, kiedy sprawca posługuje się bronią palną, nożem, innym środkiem obezwładniającym - wyśnił, dodając, że drugim takim przypadkiem jest, kiedy sprawca nagrywa i utrwala swój czyn. "W takim przypadku proponuję, aby kara za takie przestępstwo wynosiła od 3 do 15 lat pozbawienia wolności albo kara mogła być wymierzona w granicach 25 lat pozbawienia wolność - poinformował. Za gwałt zbiorowy minister zaproponował, aby kara, która teraz wynosi od 3 do 15 lat, została podniesiona do 25 lat pozbawienia wolności.

Za gwałt ze szczególnym okrucieństwem sąd będzie mógł orzec karę do 25 lat lub nawet dożywocie.

Zbigniew Ziobro zaapelował do opozycji o poparcie projektu i zapowiedział, że projekt ustawy skieruje na tzw. Szybką ścieżkę legislacyjną w Sejmie – by wszyscy parlamentarzyści mogli dowieść, że wrażliwość na przemoc wobec kobiet nie jest im obca – dodał.

Według wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego, proponowane zmiany są wzorowane na regulacjach francuskich, angielskich i irlandzkich.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze