Ziobro: Sędziowska kasta wypowiada posłuszeństwo polskiemu państwu. Za zakładników bierze miliony Polaków

Artykuł
Zrzut ekranu z serwisu Youtube/Patryk Jaki

W warszawskim teatrze Palladium odbyła się dziś konwencja programowa Solidarnej Polski. Głównym tematem wydarzenia odbywającego się pod hasłem „Sprawiedliwa Polska” była reforma wymiaru sprawiedliwości.

– Będziemy konsekwentnie do samego końca bronić rozwiązań, które służą oczyszczeniu polskiego sądownictwa. Będziemy bronić zasad, że każdy jest równy wobec prawa- zapowiedział minister sprawiedliwości i lider Solidarnej Polski, Zbigniew Ziobro.

Swoje przemówienie polityk rozpoczął od podziękowań dla prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego za wsparcie reformy sądownictwa, a także- dla prezydenta Andrzeja Dudy. Głowa państwa podpisała niedawno nowelizację ustaw sądowych.

– Dziękujemy za podpis pod ustawą ws. sędziów. To dowód odwagi i poczucia odpowiedzialności za Polskę-ocenił szef Solidarnej Polski.

– Znaleźliśmy się w takiej chwili gdzie bardzo wpływowa grupa sędziów w obronie własnych partykularnych interesów wypowiedziała posłuszeństwo ustawom i konstytucji polskiego państwa. Szukają wsparcia w totalnej opozycji, ale co gorsza, szukają też wsparcia za granicą. Za zakładników zdecydowała się wziąć miliony Polaków, stwarzając stan zagrożenia anarchią i chaosem polskich sądów- podkreślił polityk.

W ocenie ministra Ziobry, część sędziów zagraża bezpieczeństwu prawnemu milionów obywateli, którzy, idąc do sądu, liczą na pewność wyroku. Szef resortu sprawiedliwości przypomniał przy tym, że część sędziów została powołana jeszcze przez komunistyczną Radę Państwa PRL.

– I oni śmią twierdzić w swojej hipokryzji i zakłamaniu, że ten mandat daje im gwarancję niezależności i niezawisłości, a ten mandat który będą dostawać sędziowie powoływani przez KRS z udziałem prezydenta RP wyłonionego w bezpośrednich wyborach jest mandatem wadliwym- zauważył Zbigniew Ziobro. Polityk podkreślił, że Solidarna Polska nie zgadza się na to.

Jak mówił dalej szef resortu sprawiedliwości, część sędziów czuje się bezkarna. Przypomniał, że niektórzy przedstawiciele tego środowiska sami nazwali się „specjalną kastą”. Jak dodał, misją sędziów nie jest obrona innych przedstawicieli tego zawodu, ale obrona poszkodowanych obywateli. Tymczasem – wskazał lider Solidarnej Polski – w części wpływowego środowiska sędziów "górę wzięło poczucie bezkarności".

– Nigdy nie zgodzimy się na to, żeby wrócić do czysto korporacyjnego systemu, jaki funkcjonował wcześniej. Nie zgodzimy się na to, aby wrócić do patologii, która funkcjonowała przez lata w polskim sądownictwie- zapewnił minister Ziobro.

Polityk przypomniał także, że środowisko sędziowskie miało wiele okazji, aby oczyścić się z pozostałości komunistycznych, jednak z tej szansy nie skorzystało.

– I dzisiaj nie chcą skorzystać z szansy, aby nie przeszkadzać tym, którzy zdecydowali się podjąć tego trudnego zadania, jakim jest reforma sądownictwa, by było bardziej profesjonalne, by działało sprawniej, szybciej, by doszło do podniesienia standardów etycznych i zawodowych sędziów- podkreślił lider Solidarnej Polski.

Źródło: Polskie Radio, IAR, media

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy