Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Zgorzelski, Grzegrzółka i Terlecki o wyborze RPO. W marcu mija termin zgłaszania kandydatów

IO 17:46 9 marca 2021
Parlament już trzykrotnie próbował wybrać następcę Adama Bodnara na stanowisku RPOFot. Adrian Grycuk
Piątek, 19 marca to nowy termin na zgłaszanie kandydatów na Rzecznika Praw Obywatelskich - poinformował wicemarszałek Piotr Zgorzelski. Posiedzenie Sejmu ma się odbyć w dniach 16, 17 i 30 marca.
Z kolei dyrektor CIS Andrzej Grzegrzółka poinformował w mediach społecznościowych o decyzjach zapadłych w sprawie zmian w harmonogramie prac Izby.

- 27. posiedzenie Sejmu odbędzie się w dniach: 16 (wtorek), 17 (środa) i 30 marca (wtorek) - napisał. Wcześniej posiedzenie Sejmu wyznaczone było na 17 i 18 marca.

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki pytany przez dziennikarzy o powody zmiany terminu posiedzenia wyjaśnił, że chodzi o to, żeby Sejm mógł się ustosunkować do decyzji Senatu. Posiedzenie Senatu wyznaczone jest na 24, 25 i 26 marca.

Parlament już trzykrotnie próbował wybrać następcę Adama Bodnara na stanowisku RPO. Dwukrotnie jedyną kandydatką była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która była wspólną kandydatką KO, Lewicy i Polski 2050 Szymona Hołowni, nie uzyskała ona jednak poparcia Sejmu. Za trzecim razem Sejm powołał na RPO kandydata PiS, wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, jednak Senat nie wyraził na tę kandydaturę zgody.

RPO powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie rzecznika, Sejm powołuje na to stanowisko inną osobę.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...
TAGI: RPO, cis, Sejm, Senat, TK


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze