Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Zespół ds. reparacji deklaruje publikowanie raportów. Pojawiła się ciekawa propozycja pomocy ze strony Brytyjczyków

am 19:37 23 maja 2018
Wikimedia Commons
Zespół ds. reparacji zadeklarował, że systematycznie będą publikować raporty dot. strat wojennych poniesionych przez polskie miasta i wsie. Wszelkie dokumenty zostaną udostępnione na stronie internetowej.

– Temat nie będzie odpuszczony, ale musi być dobrze przygotowany, dlatego że my dzisiaj w parlamencie musimy przygotować raport o stratach wojennych. I nad tym pracujemy – zapowiedział Arkadiusz Mularczyk, przewodniczący parlamentarnego zespołu do spraw reparacji wojennych.

Określono już szacunkową wartość reparacji. Chodzi o 850 miliardów dolarów, tj. 3 biliony złotych.

– Dla porównania to jest półtoraroczny obecny produkt narodowy brutto wypracowany przez całą naszą wspólnotę, czyli rzeczywiście są to ogromne odszkodowania – wyjaśnia Tadeusz Dziuba, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Arkadiusz Mularczyk zapowiedział, że na stronie internetowej zespołu będą publikowane opracowania poświadczające skale strat i szkód wojennych Polski. Zespół zwrócił się już do miast, które takie sprawozdania sporządzały. Na stronie internetowej zespołu widnieje już kilka ekspertyz Biura Analiz Sejmowych.  Okazuje się, że w procesie ustalenia szkód, pomoc deklarują Brytyjczycy.

– Niedawno, podczas wizyty polsko-brytyjskiej grupy parlamentarnej w Londynie, w której uczestniczyłem, poseł Krawczyński, przewodniczący grupy przyjaźni polsko-brytyjskiej, informował nas o przeprowadzeniu takiej akcji wśród brytyjskich posłów. Wówczas 20 brytyjskich deputowanych podpisało się z takim apelem, listem wspierającym polskie starania dotyczące reparacji – tłumaczy Bartłomiej Wróblewski, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Podczas ostatniego forum rady bezpieczeństwa ONZ, polski głos wybrzmiał z ust prezydenta Andrzeja Dudy.

– Prawo nie może być narzędziem przeciwko sprawiedliwości. Musi służyć tylko i wyłącznie sprawiedliwości. Dla tych, którzy szukają sprawiedliwości, prawo musi być siłą wspierającą. Dotyczy to w szczególności takich kwestii jak odszkodowania za straty historyczne – mówił polski prezydent.

Sondaże pokazują, że większa część Polaków domaga się ewentualnych wypłat reparacji od strony niemieckiej.

– Włoski sąd nakazał rządowi Niemiec wypłatę odszkodowania w wysokości 6,6 miliona Euro za zabójstwo – i teraz proszę uważać – 128 cywilów. Skala, proporcje do II wojny światowej naszych strat są niewspółmierne – wskazuje Paweł Kamiński.

 

Źródło: radiomaryja.pl

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Najnowsze