Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Zbiórka na tablicę pamiątkową dla bohatera AK - Wiktora Sumińskiego pseudonim "Kropidło"

AKŁ 17:14 9 września 2020
Wiktor Sumiński pseudonim "Kropidło"PAP
"W naszej pamięci ś.p. ppor. Wiktor Sumiński pozostanie wzorem żołnierza i obywatela, który nie szczędził sił, by służyć Ojczyźnie. Dla młodych Polaków powinien być przykładem odwagi i patriotyzmu" - napisał Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowy w kondolencyjnym liście, jaki odczytano na pogrzebie Sumińskiego w Resku 8 marca 2018 r. Teraz rusza zbiórka pieniężna, dzięki której grób tego wyjątkowego człowieka ozdobi pamiątkowa tablica.

Wiktor Sumiński działał pod konspiracyjnym pseudonimem "Kropidło". W czasie drugiej wojny światowej był członkiem Związku Walki Zbrojnej - Armii Krajowej, a następnie oddziału Ruchu Oporu Armii Krajowej w latach 1945-1947, w dawnym powiecie gostynińskim.  Brał udział w kilkudziesięciu akcjach zbrojnych, wymierzonych w komunistyczny aparat represji, m.in. w rozbrojeniu placówki Milicji Obywatelskiej w Radziwiu czy próbie odbicia uwięzionych kolegów z aresztu Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Gostyninie. 

W 1947 r. skazany przez komunistyczny sąd na karę śmierci za walkę o niepodległy byt Państwa Polskiego. Wskutek amnestii uniknął kata, ale został skazany na 15 lat więzienia, skróconą potem o pięć lat. 

 Po wyjściu na wolność, pomimo, że był stale szykanowany przez władze PRL, odrzucił propozycję wstąpienia do PZPR.

13 maja 1994 roku Sąd Wojewódzki w Płocku unieważnił wyrok, stwierdzając, że Sumiński działał "w ramach organizacji, która miała na celu walkę o niepodległy byt Państwa Polskiego". W kwietniu 2016 r. Sumiński został awansowany do stopnia podporucznika Wojska Polskiego w stanie spoczynku. Został też odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. 

Do chwili śmierci 4 marca 2018 roku pozostał wierny swoim zasadom i Ojczyźnie. Podporucznik Wojska Polskiego odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Tablica stanie na cmentarzu w Resku, gdzie pochowany został nasz Bohater. Prosimy Was o pomoc w zbiórce celem upamiętnienia Człowieka, który większość swojego życia był prześladowany za swoje marzenia - o wolnej i niepodległej Rzeczypospolitej.

Fundacja Pokolenie Walecznych postanowiła upamiętnić postać bohatera. Teraz rusza zbiórka pieniężna, dzięki której grób tego wyjątkowego człowieka ozdobi pamiątkowa tablica.
 
Pod zamieszczonym linkiem można wpłacać środki na ten szczytny cel: https://zrzutka.pl/xyhjx4 

Źródło: Fundacja Pokolenie Walecznych

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze