Zarząd krajowy PO o zmianach w statucie

Artykuł

Bezpośredni wybór przewodniczących powiatów i regionów oraz wpłacanie składek członkowskich z własnych kont – m. in. takie zmiany w statucie partii zaakceptował zarząd PO. O ustaleniach tych poinformował szef podlaskich struktur partii Robert Tyszkiewicz.

W sobotę zmiany w statucie partii ma wprowadzić konwencja krajowa Platformy. Zarząd PO zebrał się przed konwencją, a także po ogłoszeniu przez premiera Donalda Tuska zmian w rządzie. W nieoficjalnych rozmowach część polityków z władz PO oceniała, że konsultacji politycznych ws. rekonstrukcji było zdecydowanie za mało.

– Premier podejmuje teraz decyzje sam, a o zmianach kadrowych dowiadujemy się z telewizji – powiedział wcześniej polityk z władz PO.

Według informacji uzyskanych od polityków PO, premier na środowym posiedzeniu zarządu tłumaczył fakt, że nie konsultował się z zarządem w sprawie rekonstrukcji, zamiarem zminimalizowania możliwości przecieków do mediów. Tyszkiewicz powiedział, że na środowym posiedzeniu zarządu PO nie poruszano kwestii programowych, a sobotnia konwencja ma dotyczyć przede wszystkim zmian w statucie partii. Sobotni zjazd wybierze nową Radę Krajową (najszersze gremium decyzyjne PO), która następnie w ciągu dwóch tygodni zbierze się na pierwszym posiedzeniu i wtedy wyłoniony zostanie nowy skład zarządu partii. W skład zarządu wchodzą automatycznie szefowie regionów, a szef partii proponuje swoich zastępców, wskazuje też kandydaturę sekretarza generalnego.

Według Tyszkiewicza na posiedzeniu zarządu nie było mowy o ewentualnych kandydaturach na wiceszefa partii. W Platformie trwają spekulacje, czy do nowego zarządu wejdzie Grzegorz Schetyna, obecny pierwszy wiceprzewodniczący Platformy, który niedawno przegrał wybory na Dolnym Śląsku z Jackiem Protasiewiczem. Według części polityków PO, szanse na fotel pierwszego wiceszefa partii ma, uważana za bliską współpracowniczkę premiera, Marszałek Sejmu Ewa Kopacz.

W kwestii zmian statutowych zarząd zaakceptował w środę m.in. bezpośredni wybór szefów powiatów i regionów oraz wpłacanie składek członkowskich z własnych kont. Kolejna statutowa zmiana ma zapobiegać tzw. pompowaniu lokalnych struktur – nowi członkowie będą przyjmowani do partii na posiedzeniu danego koła. Zarząd – jak poinformował Tyszkiewicz – opowiada się ponadto za zmniejszeniem do 120 liczby tych członków Rady Krajowej, którzy wybierani są na konwencji krajowej partii. Rada Krajowa liczy teraz łącznie ponad 200 osób – zgodnie ze statutem, obok osób wybieranych, w skład Rady wchodzą automatycznie posłowie, senatorowie oraz europarlamentarzyści PO. Inna proponowana zmiana w statucie dotyczy tego, aby sekretarz generalny był pełnoprawnym członkiem zarządu partii z prawem głosu – obecnie może uczestniczyć w posiedzeniach zarządu, ale bez prawa głosu.

Sekretarzem generalnym PO jest obecnie Andrzej Wyrobiec, wcześniej funkcję tę pełnił Schetyna. W Platformie pojawiają się głosy o konieczności zmiany na tym stanowisku. Cześć polityków z władz krajowych ocenia, że Wyrobiec ma zbyt słabą pozycję w terenie i nie potrafi zdyscyplinować lokalnych struktur, na co dowodem miałaby być m.in. zaledwie 50-procentowa frekwencja w wyborach szefa partii.

Premier zapowiadał, że zwołana na 23 listopada konwencja krajowa, kończąca wewnętrzne wybory w Platformie, będzie jednym z momentów, kiedy publicznie poinformuje o "planach i zamiarach na najbliższe 2 lata i najbliższe 7 lat". Nad propozycjami programowymi pracował m.in. 30-osobowy partyjny zespół pod kierownictwem Donalda Tuska. Według informacji PAP, postulaty, które opracowywał zespół to m.in. likwidacja deklaracji PIT, "pakiet startowy" dla absolwentów i osób starszych zakładających nowe firmy, kodeks pracy dla mikroprzedsiębiorców, abolicja spadkowa oraz kodeks dialogu społecznego.

zm, mg, PAP, fot.Telewizja Republika

Źródło:

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy