Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Żaryn: Firmom korupcja nie będzie się opłacać

pmb 16:29 25 października 2017
Telewizja Republika
– Głównym celem ustawy o jawności jest wzmocnienie przejrzystości naszego państwa, transparentności, ochrony antykorupcyjnej. Chodzi o wzmocnienie jawności, o to aby kontrola instytucji, kontrola społeczna nad władzą był większa – podkreślił naczelnik wydziału komunikacji społecznej przy ministrze koordynatorze służb specjalnych, Stanisław Żaryn, który był gościem programu "Republika po południu".

– Rozszerzamy szereg obowiązków związanych z lustracja, kwestami zarządzania majątkiem, spółki będą zobowiązane do publikowana jawnych rejestrów na swoich stronach internetowych – podkreślił Stanisław Żaryn.

– Tworzymy nowe propozycje, nowe regulacje, które znacząco zmienią możliwości obrazowania jak majątek narodowy jest wydawany. Propozycja wprowadzenia nowych praktyk antykorupcyjnych zakłada nałożenie obowiązku opracowania katalogu praktyk antykorupcyjnych na przedsiębiorstwa – powiedział naczelnik wydziału komunikacji społecznej przy ministrze koordynatorze służb specjalnych.

"Odpowiedzialność urzędników za nadzorowaną przez nich jednostkę musi być realna"

– To wszystko będzie poddawane kontroli w sytuacji kiedy któryś z pracowników będzie miał zarzuty korupcyjne – i wtedy szef CBA będzie mógł wejść do takiego przedsiębiorstwa i zarządzić kontrolę. Kary będzie wymierzał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. To jest taka procedura, która wymusi jasny sygnał na przedsiębiorcach. Firmom korupcja nie będzie się opłacać – zaznaczył gość programu.

– Ustawa zakłada również wprowadzenie pewnych praktyk antykorupcyjnych w instytucjach publicznych. Tutaj rolę wiodącą będą mieli kierownicy takich urzędów. Jeżeli pracownicy pracujący w urzędzie będą mieli zarzuty, to szef CBA będzie mógł zarządzić kontrolę przedsiębiorstwa – stwierdził Stanisław Żaryn.

– Mamy świadomość, że odpowiedzialność urzędników za nadzorowaną przez nich jednostkę musi być realna. Mówimy jasno, że również urzędnicy nadzorujący jednostki muszą poczuć odpowiedzialność za to żeby korupcji mówić stanowcze "Nie".

"To jest taka odpowiedź na doświadczenia walki z korupcją, które były od lat prowadzone"

– Do tej pory w obecnych przepisach, ustawach kompetencyjnych jest dużo chaosu. Jedną z postulowanych przez ekspertów zmianą jest zmiana dotycząca jednolitego oświadczenia majątkowego – my to wprowadzamy tą ustawą. Poszerzamy mocno katalog osób zobowiązanych do tego, żeby oświadczenie majątkowe wypełniać – podkreślił Stanisław Żaryn.

– W chwili obecnej poszerzamy katalog m. in. o osoby nadzorująca czy rządzące najważniejszymi instytucjami czy urzędami w państwie – takimi jak ZUS czy NFZ. Poszerzamy też obowiązek o pracowników prokuratur i sądów, o funkcjonariuszy służb mundurowych. To jest taka odpowiedź na doświadczenia walki z korupcją, które były od lat prowadzone – nie ma wątpliwości naczelnik wydziału komunikacji społecznej.

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Najnowsze