Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Zalewska: 80 proc. 6-latków pozostanie w przedszkolach

ma 9:19 28 kwietnia 2016
Telewizja Republika
– Pomału kończymy z rekrutacją do przedszkoli. Zgodnie z ustawąmamy pieniądze na dotacje dla przedszkoli, które bardzo obniżą czesne. Mówienie, że coś się stanie z 6-latkami w 2016 roku jest abstrakcją. 6-latek pójdzie tam, gdzie wskażą jego rodzice. Widać jednak tendencję, że około 80 proc. 6-latków pozostanie w przedszkolach i tam będzie się uczyć – mówiła na antenie Telewizji Republika minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

Zalewska przekonywała także, że niezależnie od tego, czy dziecko pozostanie w przedszkolu, czy w szkole, subwencja na każdego 6-latka będzie taka sama. – Dzieci są dla nas priorytetem i przepraszam za określenie, są już policzone tak, żeby samorządowcy na tym nie stracili – dodała.

Minister edukacji była pytana także o plany likwidacji gimnazjów i przywrócenia 4-letniego liceum, jednak nie chciała zdradzić szczegółów na ten temat. – 27 czerwca podamy te informacje. Analizujemy różne koncepcje, ale zawsze nawet przy końcu debaty można usłyszeć bardzo interesujące rozwiązanie – tłumaczyła Zalewska.

– Rodziców nie interesują etapy, a to co dziecko otrzyma po 12 latach tego systemu. Musimy pokazać, ze szkoła sprzyja temu, że nie kształci bezrobotnych i doskonali nauczycieli, o których musimy bardzo zadbać – uznała.

Zalewska przekonywała również, że zmiany w systemie są konieczne, by uniknąć niekontrolowanych zwolnień nauczycieli. – Sytuacja nauczycieli jest dramatyczna, ale to nie ma nic wspólnego z naszymi zmianami. Jeśli nie będzie zmian, to w przyszłości będziemy mieć do czynienia z niekontrolowanymi zwolnieniami – uznała. Minister przypomniała także, że w ciągu kilkunastu lat w systemie oświaty zabraknie około 2 mln dzieci. – Mamy nadzieję, że przełamiemy tę tendencję – dodała.

– To jest absolutna katastrofa dla całej gospodarki. Dla mnie najważniejsze jest ratowanie miejsc pracy nauczycieli – powiedziała. Zdaniem Zalewskiej, system edukacji może uratować zmiana siatki godzin pracy nauczycieli, wprowadzenie 4-letniego liceum, a także wyrównanie szans edukacyjnych wszystkich uczniów. 

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze