Zakończyły się obchody 80. rocznicy Zbrodni Wawerskiej

Artykuł
Instytut Pamięci Narodowej

Uroczystym koncertem zatytułowanym "Msza Warszawska" zakończyły się obchody 80. rocznicy Zbrodni Wawerskiej. W kościele Matki Bożej Królowej Polski w Warszawie utwór wykonała orkiestra Con Passione oraz Chór Archikatedry Warszawskiej.

Koncert miał upamiętnić ofiary niemieckiej zbrodni z 27 grudnia 1939 roku. Jak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej Jerzy Cembrzyński, kompozytor "Mszy Warszawskiej", treść utworu wpisuje się w obchody rocznicy tragedii. - Po raz pierwszy ten utwór był wykonywany 1 marca podczas Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Później został zaprezentowany 1 września w rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej. Teraz jest wykonywany w czasie smutnej rocznicy mordu wawerskiego - powiedział.

- Teksty do "Mszy Warszawskiej" napisała Aldona Kraus, która jest mieszkanką Anina. Jest to utwór napisany dla przeciętnego słuchacza. Jest raczej klasycznym utworem, klasycznie napisanym- dodał.

 

Koncert "Msza Warszawska" zakończył dwudniowe uroczystości związane z rocznicą Zbrodni Wawerskiej. W ramach obchodów odbyło się między innymi odsłonięcie pamiątkowej tablicy w kościele Matki Bożej Królowej Polski oraz złożenie kwiatów w miejscu egzekucji przy ulicy 27 Grudnia.

Rankiem 27 grudnia 1939 roku Niemcy rozstrzelali w Wawrze ponad stu cywili pojmanych podczas nocnej obławy. Był to odwet za zabicie dwóch niemieckich żołnierzy. Wśród ofiar zbrodni byli Polacy, Żydzi, Rosjanin i dwóch obywateli Stanów Zjednoczonych. Najmłodszy - Tadeusz Ryszka - miał zaledwie 15 lat.

Zbrodnia jest uznawana za pierwszą masową egzekucję ludności cywilnej na terenie okupowanej Polski w czasie drugiej wojny światowej.

 

Źródło: IAR

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy