Zakładnicy z Ługańska uwolnieni [relacja]

apu, mk, mg 09-04-2014, 19:37
Artykuł
Twitter

Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow wydał dekret, w którym polecił objęcie ochroną państwową siedziby opanowanej przez prorosyjskich separatystów administracji obwodowej w Doniecku.

22.26

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy w przyjętej rezolucji uznało za niekonstytucyjne tzw. referendum na Krymie i potępiło zaanektowanie półwyspu przez Rosję. ZPRE w pełni uznało nowe władze w Kijowie i decyzje Rady Najwyższej.

Parlamentarzyści Rady Europy, której sesja plenarna trwa w tym tygodniu w Strasburgu, oświadczyli, że żaden z argumentów, których użyły władze Federacji Rosyjskiej, by uzasadnić swe działania (na Krymie), nie odpowiada faktycznemu stanowi rzeczy.

W rezolucji napisano, że secesja Krymu i jego włączenie do FR zostało sprowokowane przez rosyjskie władze.

Zgromadzenie zaznaczyło, że w pełni respektuje prawowitość nowych władz w Kijowie i Rady Najwyższej, a także ich decyzji i boleje nad próbami kwestionowania legalności nowych władz. Próby te służą jedynie destabilizacji kraju - uważa ZPRE. Tymczasem zmiana władzy w Kijowie otwiera Ukrainie, zdaniem ZPRE, możliwość rozwoju demokratycznego.

Szefowa delegacji Estonii w ZPRE Liisa Pakosta zgłosiła wniosek o wykluczenie Rosji ze Zgromadzenia.

- Jutro rano Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przedyskutuje kwestię członkostwa Rosji - powiedziała Pakosta.


21.50

Potencjalni wyborcy poturbowali prorosyjskich kandydatów na prezydenta

Dwaj kandydaci na stanowisko prezydenta Ukrainy, którzy wywodzą się z obozu obalonego szefa państwa Wiktora Janukowycza, zostali zaatakowani i poturbowani przez swych potencjalnych wyborców w Ługańsku i Mikołajowie na wschodzie i południu kraju.

Pierwszy z zaatakowanych to oficjalny kandydat na prezydenta z ramienia Partii Regionów Janukowycza, Mychajło Dobkin. Drugim jest wykluczony niedawno z tego ugrupowania Ołeh Cariow. Obaj słyną z otwarcie prorosyjskich poglądów i wypowiedzi.

Dobkina zaatakowano w Ługańsku, gdzie prorosyjscy separatyści zabarykadowali się w siedzibie Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, domagając się spełnienia postulatów Moskwy o federalizacji państwa ukraińskiego i grożąc przyłączeniem obwodu ługańskiego do Rosji.

Tłum rzucił się na polityka, któremu przypomniano, że choć wcześniej opowiadał się za zbliżeniem Ukrainy z Rosją, po wyborze na kandydata na najwyższe stanowisko w państwie zaczął krytykować tendencje separatystyczne we wschodnich regionach. Dobkin był do niedawna gubernatorem obwodu charkowskiego.

Cariow został poturbowany w Mikołajowie, kiedy próbował odwiedzić znajdujących się w miejscowym szpitalu działaczy organizacji prorosyjskich, pobitych w poniedziałek przez zwolenników jedności Ukrainy.

Gdy pojawił się przed szpitalem, na spotkanie wyszło mu kilkanaście osób. W stronę polityka krzyczano „Faszysta!”, „Won z Mikołajowa!” oraz „Walizka-Dworzec-Moskwa!”. Cariow został obrzucony jajkami.


21.15

Administracja obwodowa w Doniecku objęta specjalną ochroną

Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow wydał dekret, w którym polecił objęcie ochroną państwową siedziby opanowanej przez prorosyjskich separatystów administracji obwodowej w Doniecku na wschodzie kraju.

Oznacza to, że gmach ten będzie traktowany przez władze tak samo, jak inne strategicznie ważne obiekty państwowe.

Dekret opublikowano na stronie internetowej urzędu prezydenckiego. Ochrona administracji obwodowej w Doniecku będzie obejmować nie tylko jej budynek, ale i przylegający do niego teren.


20.25

Breedlove: NATO może wysłać amerykańskich żołnierzy do Europy Wsch.

Dowódca sił NATO w Europie gen. Philip Breedlove, który planuje kontrposunięcia wobec rosyjskich zagrożeń militarnych dla Ukrainy, twierdzi, że może dojść do wysłania amerykańskich żołnierzy do państw Sojuszu w Europie Wschodniej, które czują się zagrożone.

Generał Breedlove powiedział w środę agencji Associated Press, że nie wyklucza zaangażowania żadnego państwa, w tym i USA.


19.37

W Ługańsku powstało miasteczko namiotowe i barykady

Separatyści prorosyjscy, którzy okupują siedzibę Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w Ługańsku na wschodzie kraju, rozbili przed jej budynkiem miasteczko namiotowe i wznieśli drugą linię barykad – podały obecne na miejscu media.

Barykady powstawały tego dnia również w Odessie na południu Ukrainy. Prorosyjscy aktywiści, którzy mają swe miasteczko namiotowe na placu o nazwie Kulikowe Pole, poinformowali, że przygotowują umocnienia z myślą o zaplanowanych na czwartek obchodach dnia wyzwolenia miasta.

Barykady w Ługańsku budowane były z desek i starych opon. Tuż obok odbywała się demonstracja zwolenników promowanej przez Rosję idei federalizacji Ukrainy. W różnych porach dniach uczestniczyło w nich od kilkuset do tysiąca osób.

Przemawiający zachęcali ludzi do popierania ich akcji, przypominając, jak dobrze żyło się im w czasach ZSRR. Wydarzenia przed SBU w Ługańsku transmitowane są na żywo w ukraińskim internecie.

– Sytuacja jest na ogół spokojna: ze sceny brzmią pieśni w wykonaniu ługańskich bardów, odprawiane są msze święte – relacjonuje prywatna agencja informacyjna UNIAN.

Jaskinia chaosu w Ługańsku. Co ciekawe, jej przestrzeń jest oddzielona wyraźną linią od świata codzienności. O mały włos nie zaplątałem się w drucie kolczastym, kiedy fotografowałem barykady. 50 metrów dalej życie płynie jednak normalnie. Po ulicach chodzą dobrze ubrani ludzie, zajmują się swoimi sprawami i nie zwracają uwagi, że część ulicy Sowieckiej wykluczona jest z przestrzeni miejskiej – napisał o atmosferze w mieście profesor Illia Kononow z Uniwersytetu Ługańskiego na swoim Facebooku.


 

18.17

Ławrow i Kerry o rozmowach czterostronnych w sprawie Ukrainy

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow powiedział w rozmowie telefonicznej z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym, że celem rozmów „czwórki” (Rosja, USA, UE i Ukraina) powinno być doprowadzenie do równoprawnego dialogu wewnątrzukraińskiego.

Dialog ten miałby na celu uzgodnienie reformy konstytucyjnej możliwej do zaakceptowania przez wszystkich - pisze agencja ITAR-TASS, powołując się na informacje uzyskane w rosyjskim MSZ.

Według rosyjskiego resortu spraw zagranicznych Ławrow i Kerry wezwali wszystkie strony do powstrzymania się od przemocy na wschodzie i południu Ukrainy i do zabiegania o deeskalację napięć na drodze negocjacji.

ITAR-TASS informuje, że rozmowa odbyła się z inicjatywy Kerry'ego.


 

18.13

USA nie liczą na wiele w rozmach o Ukrainie, ale stawiają na dyplomację

Najwyższa rangą przedstawicielka Departamentu Stanu ds. Europy Victoria Nuland powiedziała, że USA nie obiecują sobie wiele po zbliżających się rozmowach z Rosją ws. kryzysu ukraińskiego, lecz uważają za ważną dyplomację w celu deeskalacji konfliktu.

– Nie spodziewamy się wiele po tych rozmowach, lecz jesteśmy przekonani, że ważne jest pozostawienie dyplomacji otwartych drzwi – oświadczyła Nuland, asystentka sekretarza stanu USA ds. Europy i Eurazji.

Rosja, Ukraina, USA i Unia Europejska mają odbyć w przyszłym tygodniu spotkanie ministerialne, by rozmawiać na temat kryzysu ukraińskiego.

Nuland, która uczestniczyła w przesłuchaniu w Kongresie na temat ukraińskiego kryzysu, powiedziała, że Waszyngton nie ma wątpliwości, że za przejęciem w tym tygodniu budynków władz na Ukrainie wschodniej stoją Rosjanie.


 

15.10

Holandia odkłada misję handlową w Rosji z powodu kryzysu na Ukrainie

Holandia odkłada czterodniową misję handlową do Rosji, zaplanowaną na przyszły miesiąc, z powodu kryzysu wywołanego przez aneksję Krymu przez Rosję – poinformowało holenderskie MSZ.

W marcu, już po krymskim referendum i decyzji rosyjskiego parlamentu w sprawie aneksji półwyspu, premier Mark Rutte mówił, że nie widzi powodów do odwołania misji, której miał przewodzić minister gospodarki Henk Kamp.

W ostatnich dniach doszło jednak do eskalacji, gdy kraje Zachodu zarzuciły Rosji podsycanie nastrojów separatystycznych we wschodnich obwodach Ukrainy. Okupacja budynków administracji państwowej nasiliła obawy przed rosyjską interwencją na wschodzie kraju.

Szef ukraińskiego MSW Arsen Awakow zapewnił, że sytuacja we wschodniej części Ukrainy zostanie rozwiązana w ciągu najbliższych 48 godzin.


 

15.09

Miedwiediew chce od Ukrainy przedpłat za gaz; Putin każe poczekać

Prezydent Rosji Władimir Putin polecił rządowi, by wstrzymał się z przejściem na przedpłaty w handlu gazem z Ukrainą do czasu przeprowadzenia dodatkowych konsultacji z Kijowem.

Współpraca gospodarcza z Ukrainą, w tym w sferze gazowej, była w środę tematem specjalnej narady Putina z członkami rządu. Z propozycją, by Ukraina płaciła z góry za odbierany surowiec, wystąpił premier Dmitrij Miedwiediew.

Putin ocenił sytuację z rosnącym zadłużeniem Kijowa za gaz jako "trudną, żeby nie powiedzieć krytyczną". Według Gazpromu dług ukraińskiego Naftohazu za błękitne paliwo wynosi już ponad 2,2 mld dolarów.


 

14.33

Merkel zarzuciła Rosji brak woli do współpracy z Zachodem

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zarzuciła władzom Rosji w Bundestagu brak woli do współpracy z Zachodem przy próbach rozwiązania kryzysu na Ukrainie; zaznaczyła, że Ukraina powinna sama zdecydować o swojej przyszłości.

– Sytuacja na Ukrainie jest nadal trudna. Niestety, w wielu miejscach nie można dostrzec wkładu Rosji w odprężenie sytuacji – powiedziała Merkel podczas debaty w parlamencie nad projektem budżetu na rok 2014.

Szefowa niemieckiego rządu zapewniła, że Berlin będzie nadal zabiegał o kontynuowanie rozmów z Rosją. – Mówimy jednak jasno i zdecydowanie: Ukraina ma prawo do własnej drogi rozwoju; Ukraina musi sama zdecydować o swoim losie – powiedziała kanclerz, dodając, że Niemcy "będą wspierać Ukrainę". Aneksję Krymu przez Rosją uznała za akt nielegalny i sprzeczny z prawem międzynarodowym.

Merkel wezwała rosyjskie władze do podjęcia bezpośredniego dialogu w Ukrainą. – Bardzo ważną sprawą jest rozpoczęcie rozmów międzynarodowych z udziałem Ukrainy – powiedziała.

Niemiecka kanclerz apelowała też do Rosji, by nie ograniczała się tylko do realizowania własnych interesów. – Nikt, kto chce dziś odnosić sukcesy, nie może stawiać na pierwszym planie swoich własnych interesów. W ten sposób blokuje swoją przyszłość. Polityka wyważania interesów jest modelem przyszłości – mówiła Merkel.


 

13.31

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała rosyjskich szpiegów

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała o zatrzymaniu agentki rosyjskiego wywiadu oraz dywersanta, który wraz z grupą podległych mu ludzi planował zajęcie elektrowni wodnej w Nowej Kachowce na południu kraju.

Do zatrzymania Rosjanki i obywatela Ukrainy planującego atak na elektrownię doszło we wtorek – podało biuro prasowe SBU w Kijowie.

Resort poinformował, że zatrzymana Rosjanka to 23-letnia Marija Koleda, która pracuje w rosyjskich służbach specjalnych, a jej zadaniem była „destabilizacja sytuacji w południowych obwodach Ukrainy”.

Koleda, która przebywa w tym kraju od ubiegłego tygodnia, przeprowadziła wiele spotkań z działaczami organizacji prorosyjskich w Chersoniu, a 7 kwietnia uczestniczyła w zamieszkach przed administracją obwodową w Mikołajowie, podczas których – jak miała sama przyznać – używając broni raniła trzy osoby.

Jak ustalono, we wtorek Koleda przekazała informacje o tym, że aktywiści są wyposażeni w materiały wybuchowe. Opisała również przygotowania dwóch grup dywersyjnych (siedmiu ludzi z Chersonia i sześciu z Nowej Kachowki), których członkowie mieli udać się do Doniecka, aby wziąć udział w masowych zamieszkach.

Kobieta miała także zbierać m.in. informacje na temat ukraińskich wojskowych punktów kontrolnych na granicy z Krymem oraz możliwości przedostania się z Krymu, legalnie lub z pominięciem punktów kontroli, osób, którym SBU zakazała wjazdu na Ukrainę - twierdzi SBU. Przy Rosjance znaleziono broń.

Drugi z zatrzymanych to 54-letni Ukrainiec, który zorganizował grupę, planującą przejęcie kontroli nad elektrownią w Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim. On także podejrzewany jest o działanie na zlecenie wywiadu Federacji Rosyjskiej. Elektrownia ta dostarcza m.in. prąd dla okupowanego przez Rosjan Krymu, a z kachowskiego sztucznego zbiornika na Dnieprze dostarczana jest na półwysep woda dla potrzeb rolnictwa.


 

13.30

Komisja Europejska tworzy zespół ds. wsparcia Ukrainy

Komisja Europejska postanowiła w środę utworzyć specjalny zespół złożony z urzędników i ekspertów, także z krajów członkowskich, który będzie zajmować się pomocą dla Ukrainy w stabilizowaniu jej sytuacji finansowej, gospodarczej i politycznej.

– Komisja Europejska jest zdeterminowana, by dać Ukrainie długofalowe wsparcie – oświadczył przewodniczący KE Jose Manuel Barroso.

Dodał, że decyzja o stworzeniu zespołu ds. wsparcia Ukrainy spowoduje, iż władze tego kraju będą otrzymywać wszelką potrzebną pomoc w przeprowadzaniu reform politycznych i gospodarczych, koniecznych dla stabilizacji państwa. – Naszym wspólnym celem jest demokratyczna i niezależna Ukraina – podkreślił Barroso.

Zadaniem zespołu będzie określenie i koordynacja wsparcia, jakiego władze Ukrainy potrzebują, aby ustabilizować trudną sytuację finansową, gospodarczą i polityczną, zaplanować i wdrożyć reformy pobudzające wzrost gospodarczy, wyznaczyć priorytety reform i posunąć naprzód reformy, które umożliwią czerpanie korzyści z umowy stowarzyszeniowej z UE. Podstawą pracy tej grupy będzie "Europejski plan na rzecz reform", dokument uzgodniony z ukraińskimi władzami.

Prace zespołu koordynować będzie komisarz ds. rozszerzenia Sztefan Fuele. Ma on informować o pracach grupy przewodniczącego KE Barroso i szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton. W skład tej grupy wejdzie około 30 urzędników Komisji Europejskiej, eksperci z krajów członkowskich, a także eksperci i urzędnicy zatrudnieni na umowach czasowych i specjalni doradcy. Zespół będzie miał siedzibę w Brukseli, ale jego członkowie mają podróżować na Ukrainę, gdy będzie to potrzebne. Szefem zespołu został wicedyrektor generalny KE ds. handlu Peter Balas.

Działalność grupy może zostać rozszerzona na Gruzję i Mołdawię.


 

13.21

Tusk: Polska i Łotwa za pokojowym rozwiązaniem konfliktu na Ukrainie

– Polska i Łotwa wkładają wiele wysiłku, aby kryzys na Ukrainie został rozwiązany bez dramatycznych kosztów, a przede wszystkim bez konfliktu zbrojnego – powiedział premier Donald Tusk po spotkaniu z szefową łotewskiego rządu Laimdotą Straujumą.

Szef polskiego rządu poinformował, że głównym tematem rozmów z premier Łotwy była sytuacja na Ukrainie oraz koncepcja utworz

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy