Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Wzrost cen z początkiem nowego roku. Za co zapłacimy więcej?

ASy 17:01 16 grudnia 2020
zdjęcie podglądowePixabay.com
O ustawie przyznającej rekompensaty za wzrost cen prądu w 2020 r. mówiono przez ostatnie kilka miesięcy. Zwrot miał trafić do znajdujących się w I progu podatkowym, czyli dla tych, których łączne roczne dochody brutto nie przekraczają 85 528 zł. Ustawa nie wejdzie w życie z powodu kryzysu wywołanego przez koronawirus.

Jak donosi dziennikarz TOK FM, Ministerstwo Klimatu i Środowiska oficjalnie potwierdziło te doniesienia. Zamiast dopłat ma pojawić się "dodatek energetyczny" dla najuboższych - podał portal businessinsider.pl.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w listopadzie 2020 r. za prąd płacimy o 7,7 proc. więcej, niż w listopadzie 2019 r.

Od początku roku 2021 czeka nas kolejna podwyżka cen, tym razem mówi się o energii elektrycznej.

Podwyżki za prąd

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził podwyżki stawek dla głównych dostawców prądu: Enei, PGE Obrót i Tauronu. Podwyżki wyniosą od 3,5 do 3,6 proc. Na zatwierdzenie czeka jeszcze wniosek złożony przez Energę.

Pojawić się ma także nowa "opłata mocowa", która ma finansować utrzymywanie rezerw energii przez elektrownie węglowe.

Jej wysokość będzie zależna od rocznego zużycia prądu.

Według wyliczeń portalu Business Insider, w 2021 roku gospodarstwa zużywające poniżej 0,5 MWh rocznie zapłacą 1,87 zł miesięcznie, zużywające od 0,5 do 1,2 MWh rocznie zapłacą 4,48 zł miesięcznie, zużywające 1,2-2,8 MWh rocznie zapłacą miesięcznie 7,47 zł, a te ze zużyciem ponad 2,8 MWh zapłacą 10,46 zł miesięcznie.

OZE a zielona energia

Znów pojawić się ma także opłata OZE, która przez kilka poprzednich lat wynosiła 0 zł. Jej wysokość wyniesie w 2021 r. 2,2 zł za każdą MWh. 

Z OZE finansowane będzie wspieranie wytwarzania zielonej energii, która sprzedawana jest w systemie aukcyjnym.

Opłata przejściowa

Dla gospodarstw domowych opłata przejściowa ma wynieść do 2 do 33 groszy miesięcznie. Wysokość zależeć będzie od miesięcznego zużycia prądu, a mówiąc o najniższej stawce, czyli 2 groszach - zapłacą ją ci, którzy miesięcznie zużywają do 500 kWh. 10 groszy zapłacą natomiast zużywający od 500 do 1200 kWh miesięcznie, a najwyższą, czyli 33 grosze - zużywający ponad 1200 kWh miesięcznie.

Spadek opłaty kogeneracyjnej

W przyszłym roku opłata kogeneracyjna spadnie do 0 zł. Będzie to jednak jedyna obniżka w całej puli wydatków za prąd w nadchodzącym roku. Łączna roczna podwyżka dla jednego gospodarstwa domowego zużywającego około 3 MWh rocznie może wynieść około 150 zł. Wyliczenia te przygotował prezes Energomix.

Źródło: businessinsider.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze