Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Wzrasta liczba ozdrowieńców. Premier apeluje: Oddaj osocze, możesz uratować czyjeś życie

JJ 16:28 25 listopada 2020
Premier Mateusz Morawiecki, konferencja prasowaFot. PAP/Marcin Obara
– Wzrasta liczba ozdrowieńców, w ostatnim czasie to 15 tys. osób - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. Zwrócił uwagę, że najważniejszym wskaźnikiem stabilności systemu zdrowia jest obecnie liczba zajętych łóżek i respiratorów przez pacjentów zakażonych koronawirusem.

– Z jednej strony cały czas w ostatnich tygodniach przyrasta liczba dostępnych łóżek, ale na szczęście też coraz mniej pacjentów potrzebuje łóżek i łózek respiratorowych - zaznaczył.

Zwrócił uwagę, że wzrasta również liczba ozdrowieńców. – W ostatnim czasie to 15 tys. osób - wskazał. – Jednak mimo to, to nadal nie możemy uznać poziomu zakażeń za sygnał trwałej stabilizacji, trwałej stabilności - zaznaczył szef rządu.

Oddanie osocza - 30 minut, które ratuje życie

 

Premier podkreślił, że obecnie nie mamy jeszcze odpowiedniego leku na COVID-19, ale - dodał - "wiemy, że osocze ozdrowieńców podane w odpowiednim momencie potrafi podnieść szanse na wyzdrowienie osób chorych".

 

Morawiecki zaznaczył, że oddanie osocza trwa około pół godziny. – Te 30 minut może oznaczać życie dla kogoś innego - podkreślił.

 

Jak zaznaczył, osocze ozdrowieńców jest "lekiem, który na tym etapie walki z pandemią jest bardzo ważny; jest substancją ratującą życie".

Liczne ulgi i 2 dni wolne od pracy za oddanie osocza

 

Według premiera oddanie osocza, to o nie tylko szlachetny czyn, ale "też akt, który może oznaczać uratowanie życia i zdrowia innym osobom". Morawiecki dodał, że osocze pobrane od jednego ozdrowieńca może zostać podane trzem osobom chorym na COVID-19.

Poinformował, że osoby oddające osocze mogą skorzystać z ulg w podatku PIT tzw. ulgi z tytułu darowizny. Osobom tym przysługują też dwa dni wolne od pracy, ulgi na przejazd koleją i transportem miejskim oraz pakiet konsultacji medycznych.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze