Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Wzmocnienie współpracy i sytuacja na Bliskim Wschodzie. Minister Rau rozmawiał z szefem MSZ Arabii Saudyjskiej

JJ 15:12 30 września 2020
Spotkanie szefów MSZ Polski i Arabii SaudyjskiejFot. PAP/Mateusz Marek
– Wzmocnienie współpracy bilateralnej w wymiarze polityczno-gospodarczym i wojskowym oraz sytuacja na Bliskim Wschodzie były tematami rozmowy z szefem MSZ Arabii Saudyjskiej J.W. Księciem Fajsalem Bin Farhanem Al Saudem - powiedział w środę szef MSZ Zbigniew Rau.

Rau przypomniał na briefingu prasowym po środowym spotkaniu z szefem dyplomacji Arabii Saudyjskiej, że w tym roku mija 25 lat od nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Arabią Saudyjską.

 

Szef MSZ podkreślił, że wizyta J.W. Księcia Fajsala Bin Farhana Al Sauda w Polsce ma na celu wzmocnienie współpracy bilateralnej w wymiarze polityczno-gospodarczym, a także wojskowym.

– Wyraził przekonanie, ze Polsko-Saudyjska Komisja Współpracy Dwustronnej jest znakomitym narzędziem rozwijanie tej współpracy. "Mamy nadzieję na zorganizowanie czwartej sesji Komisji jeszcze w bieżącym roku - dodał.

Zaznaczył, że Królestwo Arabii Saudyjskiej jest od dekady najważniejszym partnerem handlowym Polski na bliskim wschodzie. Wartość wymiany handlowej między naszymi państwami w 2019 roku był rekordowy i przekroczył 2,7 mld dolarów.

– Z zainteresowaniem obserwujemy rozwój Arabii Saudyjskiej w ramach programu (Saudi) Vison 2030. Polskie firmy chętnie wspierają działania w ramach tego szczególnego programu - powiedział. Program Saudi Vision 2030 ma na celu zmniejszenie zależności Arabii Saudyjskiej od ropy naftowej, dywersyfikację jej gospodarki oraz rozwój sektorów usług publicznych.

 

Szef MSZ poinformował, że tematem rozmowy z ministrem spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej były też perspektywy pogłębienia relacji i wzmocnienia ich traktatowych podstaw, a także kwestie bezpieczeństwa i sytuacja na Bliskim Wschodzie.

– Niezwykle doceniamy otwartość Królestwa Arabii Saudyjskiej na obecność Polski w pracach G20. Korzystając z okazji chciałbym podziękować saudyjskiej prezydencji w G20 za zaproszenie polskich ekspertów do udziału w różnych grupach roboczych organizowanych przez Królestwo Arabii Saudyjskiej - powiedział Rau.

Książę Fajsal Bin Farhan Al Saud oświadczył, że jego wizyta w Polsce "wyraża pragnienie obu naszych krajów do poszerzenia relacji w różnych dziedzinach". – To spotkanie było bardzo owocne, przedyskutowaliśmy szereg tematów, zarówno politycznych jak i gospodarczych, handlowych - powiedział.

Dodał, że Polska i Arabia Saudyjska na arenie międzynarodowej współpracują na rzecz zwalczania terroryzmu i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, szczególnie w kontekście Iranu, który - jak ocenił - „jest zagrożeniem na całym Bliskim Wschodzie, wspiera bojówki, które wystrzeliły na teren Arabii Saudyjskiej ponad 300 pocisków”. Jak zaznaczył, „dwa dni temu udało się zatrzymać i zlikwidować komórkę terrorystyczną tych właśnie sił”.

– Rozmawialiśmy na temat procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie. Arabia Saudyjska jest zainteresowane zapewnieniem pokoju i praw narodowi palestyńskiemu - powiedział szef MSZ Arabii Saudyjskiej. Dodał, że potrzebne jest również rozwiązanie pokojowe kryzysu jemeńskiego. Podkreślił, że Arabia Saudyjska jest przeciw „interwencjonizmowi we wszystkich jego przejawach”.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze