Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Wzmacniamy współpracę wojskową z Węgrami!

AS 18:25 20 marca 2019
MON.GOV.PL
– Poruszyliśmy wiele zagadnień i jesteśmy zgodni co do tego, że podejście do wielu spraw dotyczących obronności mamy identyczne, z czego się bardzo cieszę. Rozmawialiśmy o naszej współpracy w Sojuszu Północnoatlantyckim, jest to 20-lecie przystąpienia naszych państw do NATO – powiedział Mariusz Błaszczak po spotkaniu z Tiborem Benkoe ministrem obrony Węgier.

We wtorek, 19 marca minister obrony narodowej złożył wizytę w Budapeszcie. Ministrowie obrony podpisali list intencyjny w sprawie przystąpienia Polski do działającego na Węgrzech Centrum Doskonalenia NATO w zakresie medycyny wojskowej.

Minister Mariusz Błaszczak podziękował ministrowi Tiborowi Benkoe za zaangażowanie węgierskich żołnierzy w działalność Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północ - Wschód w Elblągu i Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie, a także za obecność żołnierzy wojsk węgierskich w centrach doskonalenia NATO w Polsce – ds. policji wojskowej i kontrwywiadu.

Ministrowie poruszyli kwestie wzmocnienia wschodniej flanki i zwiększonej sojuszniczej obecności w regionie a także funkcjonowania Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód w Elblągu, koordynującego działania batalionowych grup NATO, stacjonujących nad Bałtykiem i w regionie Morza Czarnego w ramach programów eFP (ang. enhanced Forward Presence) i tFP (ang. tailored Forward Presence).
 
Wspólne cele polityki obronnej Polski i Węgier podkreślił również minister Tibor Benkoe:
–  Podobnie widzimy sprawy obronne. Z Polską zupełnie identycznie myśleliśmy już w 2015 roku na temat nielegalnej imigracji, za co podziękowałem. W ramach zadań w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego myślimy podobnie w kwestii zagrożeń z południowego i wschodniego kierunku. Wymienię jedno z naszych zadań – misję ochrony przestrzeni powietrznej państw bałtyckich. Polska obecnie pełni tą misję, a później przejmą ją węgierskie siły powietrzne.
 
Minister Benkoe zaznaczył, że korzystając między innymi z doświadczeń Polski, planuje utworzenie 20-tysięcznych węgierskich wojsk terytorialnych do 2026 roku.
 
– Rozmawialiśmy o rozwoju naszych wojsk, polskiego i węgierskiego, o konieczności zwiększenia liczebności i modernizacji. Mówiliśmy także o doświadczeniach z tworzenia wojsk obrony terytorialnej, o całym systemie, dzięki któremu możemy włączyć do systemu obronnego wszystkich tych, którzy chcą służyć Ojczyźnie, chcą być gotowi, aby w sytuacji kryzysowej służyć swoim narodom – powiedział minister Mariusz Błaszczak.
 
Ministrowie rozmawiali również na temat współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Państwa V4 i Chorwacja 1 lipca rozpoczną dyżur grupy bojowej Unii Europejskiej. 
 
Minister Mariusz Błaszczak ogłosił, że kolejny dyżur wyszehradzkiej grupy bojowej odbędzie się w 2023 roku.
 

Źródło: MON.GOV.PL

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze