Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Wytyczono 275 km trasy Baltic Pipe. Pierwszy gaz przepłynie w 2022 roku

am 13:43 20 czerwca 2018
twitter.com
Rekomendowana trasa podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe to wariant przez wyłączną strefę ekonomiczną Szwecji oraz polskie i duńskie obszary morskie – podał dziś pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Powstanie Baltic Pipe umożliwi połączenie polskiego i duńskiego systemu przesyłu gazu. Dzięki temu, do Polski trafi gaz z szelfu norweskiego.

Na odcinku między duńskim a polskim wybrzeżem rozważano dwie trasy: południową – przez wyłączną strefę ekonomiczną Niemiec oraz północną, przez strefę duńską i obszar w okolicy Bornholmu, na którym Dania i Polska nie dokonały rozgraniczenia wyłącznych stref ekonomicznych. W obu wariantach długości i koszty budowy były podobne.

Wykonawca projektu zarekomendował liczącą ok. 275 km trasę przez "duńskie i polskie obszary morskie oraz wyłączną strefę ekonomiczną Szwecji". Wybrano też punkty wyjścia i wejścia gazociągu na wybrzeżach Polski i Danii. Po stronie duńskiej będzie to punkt Faxe South na wyspie Zelandia, w Polsce gazociąg wejdzie na brzeg w lokalizacji Niechorze-Pogorzelica w województwie zachodniopomorskim.

Baltic Pipe zakłada utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim.  Inwestycja umożliwi transport gazu z Norwegii na rynki duński i polski, a także do klientów w sąsiednich krajach. Gazociąg o zdolności przesyłowej rzędu 9 mln sześc. ma być oddany do użytku jesienią 2022 roku.

– Od wiosny 2020 roku wejdziemy w inną fazę projektu realizacyjną, czyli będziemy ten gazociąg budować, po to, by od października 2022 roku pierwszy gaz, zgodnie z podpisanymi kontraktami, przepłynął z Norwegii do Polski – wyjaśnił dziś szef Gaz-Systemu , Tomasz Stępień.

Gazociąg będzie mógł transportować 10 miliardów m3 gazu ziemnego rocznie do Polski. Przewiduje się, że prace budowlane rozpoczną się w kwietniu 2020 roku. Budowa potrwa około dwóch lat. Uruchomienie przesyłu gazu planowane jest na październik 2022 roku.

Źródło: IAR, tvp.info, twitter.com

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze